VIDEO: Ve Švýcarsku se rozjela lanovka s největším převýšením na světě

Do lyžařského areálu Stoos v centrálním Švýcarsku se autem nedostanete. Když ale nyní ve městě Schwyz nasednete do futuristické pozemní lanovky užijete si díky moderní technologii opravdu unikátní jízdu.

První oficiální jízda po osvětlené dráze.
První oficiální jízda po osvětlené dráze.
Zdroj: REUTERS/Arnd Wiegmann

Alpská vesnička Stoos ve výšce 1300 metrů nad mořem teď nabízí kromě sjezdových a běžkařských tratí jeden nevšední zážitek.

Dostanete se sem pouze díky lanovce, která během jízdy překoná největší převýšení na světě, přeloženo do řeči čísel – lanovka ujede 1720 metrů se 110% převýšením. Ve speciálně konstruovaných válcových vozících se podlaha ve svahu naklání a upravuje tak, aby lidé mohli stále zůstat stát. Celá cesta trvá zhruba čtyři minuty.

Zdroj: REUTERS/Arnd Wiegmann

Švýcarská prezidentka Doris Leuthard lanovku v hodnotě 52 milionů švýcarských franků (45 milionů Eur) oficiálně otevřela před pár dny. Od prvních plánů přitom uběhlo čtrnáct let.

První oficiální nejstrmější jízda po osvětlené dráze.Zdroj: REUTERS/Arnd Wiegmann

Nová dráha nahrazuje zchátralý železniční systém, který byl v oblasti v provozu od roku 1933. V hornatém Švýcarsku pravidelně využívají lanovku i děti, aby se dostaly do školy. Linka tak bezpečněji propojí dopravu mezi obcemi a určitě se stane i oblíbenou atrakcí.

Zdroj: Youtube

Prvenství ve strmosti lanovky dosud měla Gelmerbahn v Bernu, která se chlubila přechodem 106 %.

Mohlo by vás zajímat: