Výjimečný hvězdný systém se dvěma slunci objevil teleskop Kepler

Vesmírný teleskop Kepler objevil systém planet, které obíhají kolem dvou sluncí. V prestižním vědeckém časopise to napsal výzkumný tým pod vedením Jeroma Orosze ze Sandiegské univerzity.

Výjimečný hvězdný systém se dvěma slunci objevil teleskop Kepler
Zdroj: archiv

Unikátní objev ukazuje, že kolem takzvaných dvojhvězd mohou existovat planetární systémy, jako je naše sluneční soustava. Systém byl pojmenován Kepler-47. Jedna z jeho nejméně dvou planet se dokonce nachází v takzvané obyvatelné zóně. Život na nich ale asi není.

Systém Kepler-47 se nachází v souhvězdí Labutě ve vzdálenosti asi 5 000 světelných let od Země. Světelný rok je vzdálenost, kterou urazí světlo za rok, a odpovídá asi deseti bilionům kilometrů. V systému je dvojice hvězd, z nichž jedna je podobná Slunci, a kolem nich se vytvořil systém nejméně dvou planet.

Vnitřní z těchto dvou planet Kepler-47b má jenom asi trojnásobný průměr Země a dvojhvězdu oběhne každých 49 dnů. Je na ní ale příliš velké horko, aby tam mohl existovat život. Vnější planeta Kepler-47c potřebuje k oběhu 303 dnů a nachází se v takzvané obyvatelné zóně, tedy v oblasti kolem hvězdy, v níž by se mohl teoreticky vyskytovat život. V případě Kepler-47c jde o takzvaného plynného obra, tedy velkou planetu, která je ale z velké části složena z plynu nebo plynu v kapalném skupenství.

Video NASA: Všechny požáry světa na jedné precizní animaci

Podívejte se na animaci: 

"Na (planetě) Kepler-47c je život nepravděpodobný, ale kdyby měla velký měsíc, byly by to velmi zajímavé světy," uvedl v prohlášení William Welsh, spoluautor studie vypracované na základě vědeckého bádání. Dvojhvězdy, které obíhají kolem společného těžiště, vědci zaznamenali již dříve. Teprve loni ale informovali o objevu jediné planety, která obíhá kolem dvou hvězd, takže z jejího povrchu je možné sledovat dvojitý západ sluncí.

Dvojhvězdy jsou kvůli složité dynamice považovány za komplikované prostředí pro vznik planet. Systém Kepler-47 však podle spoluautora studie Joshuy Cartera z Harvardova-Smithsonova astrofyzikálního střediska ukazuje, že i kolem dvojhvězd se může vytvořit systém několika planet, které obíhají v jedné rovině.

 

FOTO i VIDEO: NASA

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články