více >>

Z deníku matadora: Nesuďte býčí zápasy, dokud je neprožijete na vlastní kůži

Záleží na úhlu pohledu. Pro většinu lidí to není zábavná podívaná, ale přehlídka smrti a krutosti. Matador Javier Jiménez je jiného názoru. Podle něj lidé, kteří bojují proti býčím zápasům, nikdy nepocítí zvláštní intimitu a uměleckou stránku soutěže.

Býk útočí na matadorovu družinu, která se mu snaží zapíchnout do krku banderillas – hůlky a harpunovitým ocelovým hrotem.

„Někteří moji přátelé nemají rádi býčí zápasy. Nikdy je ale neviděli. Je to srovnatelné s písní, která vás zaujme, nebo obrazem – nedokážete popsat, proč se vám líbí, ale cítíte, že někde hluboko uvnitř vás dostane," svěřil reportérovi Reuters.

Matador Javier Jiménez se rozcvičuje před zahájením…

Javierovi je pouhých pětadvacet let, ale s býky bojuje už od svých patnácti. Ještě předtím se svým bratrem Borjou, též matadorem, nosili do školy červenou kápi a chlubili se svými piruetami a matadorskými fintami. V aréně Real Maestranza ve španělské Seville soutěží Javier již sedmým rokem. A pokaždé, když poklekne do písku a čeká až býk proběhne branou, cítí stejný strach, jako poprvé. „Ptal jsem se matadora, který v aréně strávil přes padesát let. Řekl mi, že i po půl století zápasení má stejné obavy."

Javier Jimenez tančí po aréně s oslabeným býkem…

Když šestisetkilový býk začíná kroužit kolem Javierovy červené kápě, dav ho povzbuzuje výkřiky: Olé Olé! Matador se ve svém ,obleku světel' vyšívaném zlatou a bílou nití, znovu a znovu vyhýbá býčím rohům. Celá aréna je pohlcena jejich bojem. Býk taktak prosviští kolem Javierova krku. Matador vyskočí zuřícímu zvířeti na záda a jedním rychlým pohybem pozvedá svůj tenký dlouhý meč. Obratně jím zamíří mezi lopatky a propíchne protivníkovi srdce. Býk klesá k zemi. Tento zápas je u konce a další může začít…

Matador Pepe Moral má na kontě další vítězství.

Mohlo by vás zajímat: