Z jordánské pouště vzešlo město: Vítejte v největším uprchlickém táboře

Před pár lety zde bylo jen pár stanů v poušti, nyní je Zátarí jedním z největších uprchlických táborů na světě. Za více než dva roky se vyprahlý a nehostinný kousek Jordánské země proměnil v improvizované město, kde žijí desítky tisíc lidí. Bydlejí v plastikových stanech, které často spláchne voda či potrhá vítr a život jde dál…

Letecký pohled na uprchlický tábor Zátarí nedaleko jordánského města Mafrak. Od roku 2011 uprchly ze Sýrie téměř čtyři miliony lidí.
Letecký pohled na uprchlický tábor Zátarí nedaleko jordánského města Mafrak. Od roku 2011 uprchly ze Sýrie téměř čtyři miliony lidí.
Zdroj: REUTERS/Mandel Ngan/Pool

Zátarí vznikl v červenci 2012 v reakci na obyvatele Sýrie prchající před občanskou válkou. Přibližně 11 kilometrů od hranice své rodné země žijí stovky tisíc syrských uprchlíků. Populace tábora se mění, k dnešnímu dni je zde podle komisaře pro uprchlíky OSN, který spravuje tábor spolu s jordánskou vládou 83 811 lidí se statusem uprchlíka, bývaly však i doby, kdy jich zde žilo přes 200 tisíc. Podle neoficiálních zdrojů je však skutečný počet obyvatel Zátarí podstatně vyšší.

Na konci února se přes Zátarí přehnala sněhová bouře. Teploty klesly na nulu (oproti v tomto období běžným třinácti stupňům) a každý se zahříval, jak se dalo.

Podle komisaře je přibližně 57% tábora mladší osmnácti let a počet nezletilých i nadále roste. Každý den se zde rodí průměrně jedenáct dětí. A stále přicházejí nové rodiny, které hledají v Jordánsku bezpečné útočiště.

Děti během výuky ve škole. V současné době mají tři, na podzim plánují otevřít další.

V reakci na to byly v táboře zřízeny tři školy, které fungují na dvě směny – dívky se vzdělávají ráno a chlapci odpoledne. Vloni navštěvovalo školu 18 tisíc dětí, což odpovídalo téměř dvou třetinám populace školního věku. Mnoho rodin však své potomky do vzdělávacího zařízení neposílá. Mají strach, že by se jejich potomkům po cestě mohlo něco stát.

Pozůstatky jednoho z karavanů, který v noci shořel (2. března 2015). Čtyři lidé zemřeli.

V Zátarí nejsou neobvyklé rodiny, jejichž hlavou je žena (až 42%). Matky jsou buď vdovy, anebo jejich muži stále bojují s režimem v Sýrii. Škola v takových případech představuje spíše přepych, než bezprostřední nutnost.

Mohlo by vás zajímat: