Žlutozelená měsíční krajina v Etiopii skrývá další tajemství. Třeba město duchů

Nejteplejší a nejníže položené místo na zemi jako by mělo spoustu dalších prvenství. Třeba nejbizarnější nebo nejžlutější. POdívejte se na krásné fotografie fantazijní krajiny…

Žlutozelená měsíční krajina v Etiopii skrývá další tajemství. Třeba město duchů
Žlutozelená měsíční krajina v Etiopii skrývá další tajemství. Třeba město duchů
Zdroj: archiv

Za nejteplejší obydlené místo světa se považuje Dallol v Etiopii. Je však pravda, že už není obydlené v pravém slova smyslu; většina obyvatel se již odstěhovala. Celoroční průměrná teplota zde dosahuje 34,4 °C. Dallol se nachází na okraji Afarské (Danakilské) prolákliny, kde se země propadá o 116 metrů pod úroveň moře, a drží prvenství i v nejníže položeném místě na světě. Nedaleko leží také stejnojmenná sopka.

Mezi etiopskými Tsamaji. Kmenem, který věří v sílu ovčích střev

Danakilská proláklina se nachází na severu Etiopie, daleko od obydlených oblastí. Nehostinná krajina se nepodobá žádné jiné na zemi. Je tvořená solemi přítomnými v půdě, vroucí vodou bublající z horkých pramenů a jedovatými plyny ucházejícími z podzemí. 

Zdejší sopka Dallol naposledy explodovala v roce 1926. A právě tento výbuch vytvořil tuto neskutečnou krajinu. Vrchol sopky je 48 metrů pod úrovní moře, zároveň se jedná o jedno z nejhůře dostupných míst na planetě. Pro místní však požehnáním - stalo se důležitou zásobárnou soli.

 

 

Zapomenutí Afarové

Jediní lidé, kteří v místě žijí – Afarové – obývají také Etritreu a Džibutsko. Někdy se pro toto etnikum užívá označení Danakilové, pro severní Afary a Adelové (či Adalové) pro jižní Afary, podle dřívějšího Adalského sultanátu. Afarové jsou kočovnými pastevci a zemědělci.

Ale už i Afarové se z osady téměř vystěhovali a od roku 2005 je etiopským statistickým úřadem osada vedena jako město duchů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V oblasti Afar byly nalezeny ostatky souputníka legendární hominidky Lucy (Australopithecus afarensis), která žila před třemi až čtyřmi miliony let. Ostatky tohoto předka objevil mezinárodní tým vědců v roce 2009 v Afarské oblasti jen necelých 50 kilometrů od místa nálezu Lucy. Stáří fosilie je odhadováno na 3,4 milionu let.

Město duchů

Dallol je neobyvatelný, ale jeho nádherné barvy – oranžová, zelená a žlutá – přitahují ročně mnoho návštěvníků. A někteří lidé tam dokonce chodili za prací – těžila se zde sůl (potaš, tj. hygroskopická sůl kyseliny uhličité). O sůl nejprve začali projevovat zájem Evropané, později se pokoušeli i Američané nebo Indové. Výsledkem jsou tisíce rozesetých solných dolů po celé oblasti. Většina zaměstnanců místo již opustila, ale někteří zůstávají. A Etiopie tak má svoje město duchů.

Těžit se začalo na začátku 20. století a přestalo se v 60. letech. Většina budov byla vyrobena z bloků soli, a tak z města kvůli extrémně agresivnímu prostředí téměř nic nezůstalo. 

Americké město duchů: Nejjedovatější místo v USA

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články