Znetvořené krásky z kmene Apatani

Kmen Apatani, který dříve kočoval po Indii a dnes si našel místo v údolí Ziro, se vyznačuje zvláštní tradicí – zdejší ženy poznáte podle tetování na obličeji a velkých černých „zátek" v obou nosních dírkách.

Hlavní důvod, proč si ženy nechávají dávat do nosu dřevěné zátky, je pro západní civilizaci trochu zarážející. Nechtějí být tak krásné! Rozhodně nezvyklou ozdobou se chrání proti nápadníkům z jiných kmenů, kteří je v minulosti unášeli a jejich blízcí už se pak s nimi nikdy nesetkali.

Rituál se provádí od roku 1970. Tehdy vůdce kmene rozhodl, že čím krásnější žena, tím větší nosní zátky musí mít. Tetování na obličej i proměna nosu čeká dívku v době její první menstruace. Od té chvíle je kmenem považována za dospělou.

Stejně jako zátky je i tetování černé. Linie vede svisle dolů od horní části čela až k bradě. Muži kmene věří, že lupiči bude stačit jediný pohled na ženu, aby věděl, že ji má nechat být.

Kmen Apatani
Nachází se v úrodných mokřadech provincie Arunachal Pradesh. Díky chytání ryb a speciálnímu pěstování rýže, kdy se při hospodaření obejdou bez zvířat i strojů, mají k dispozici kvalitní stravu navzdory vzdálené poloze od civilizace. Kmen má pestrou kulturu a také vlastní náboženství Donyi-Polo, kdy se modlí k Slunci (Donyi) a Měsíci (Polo).

Mohlo by vás zajímat: