Ve Španělsku našli lebku největšího evropského dinosaura

Největší evropský dinosaurus prý hodně jedl a málo myslel…

Ve Španělsku našli lebku největšího evropského dinosaura
Ve Španělsku našli lebku největšího evropského dinosaura
Zdroj: archiv

Španělští paleontologové objevili na východě země lebku největšího evropského dinosaura. Turiasaurus riodevensis dosahoval výšky 30 metrů a na celém světě jsou známy pouze tři jeho lebky, píše španělský deník El Mundo.

Vykopávky v oblasti Teruelu probíhají už od roku 2005 a za tu dobu se vědcům podařilo dát dohromady 55 procent gigantického ještěra z jurského období. S objevem této fosilie byl také potvrzen nový dinosauří rod Turiasauria.

 

Největší vzrůstem i největší jedlík

Lebka měřila 70 centimetrů na délku, půl metru na výšku a 45 centimetrů na šířku. V poměru k tělu byla malá, "aby se (dinosaurovi) nezlomil krk", vysvětlil paleontolog Luis Alcalá.

Obří sauropod byl objeven ve španělském kraji Teruel ve východním Španělsku. Žil asi před 145 miliony let.

V lebce byl také jen malý prostor určený pro mozek, naopak velký prostor měly zuby, jichž bylo zatím nalezeno sedm. "Prostě hodně jedl a málo myslel," podotkl lakonicky Alcalá. 

Odhaduje se, že gigantický ještěr dosahoval váhy až 40 tun, přičemž jeho velikost mu dovolovala bránit se úspěšně predátorům. Nález takovýchto fosilií je velmi vzácný vzhledem ke křehkosti kostí, jež jsou někdy silné pouhých několik milimetrů, zdůraznil badatel. Každopádně teruelský exemplář je zatím nejúplnější na světě, připomněl. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články