Foto týdne

Ve vsi Cikawao na západním pobřeží Jávy probíhá Abu Bagong (Boj kance). Divoké prase zápasí se psem v aréně velké 15 metrů a končí se až zraněním jednoho ze zvířat. Jde o místní tradici, a to od 60. let minulého století, kdy se přemnožili divočáci, kteří spásali vesničanům úrodu.

Abu Bagong

Tisíce bahňáků se coby jedna skupina přemístily v době nejvyššího přílivu na písečný břeh poblíž The Wash, rozsáhlého zálivu Severního moře u anglického Nortfolku. Bahňáci shánějí potravu v mělké vodě a cestují za ní po celém světě.

Velké stěhování

Před šedesáti letech - přesně 4. října 1957 - byla ze sovětského kosmodromu Bajkonur vypuštěna na oběžnou dráhu první umělá družice Sputnik 1. Do ledna 1958 vysílala pípavý signál, který se stal symbolem počátku kosmické éry.
Před šedesáti letech - přesně 4. října 1957 - byla ze sovětského kosmodromu Bajkonur vypuštěna na oběžnou dráhu první umělá družice Sputnik 1. Do ledna 1958 vysílala pípavý signál, který se stal symbolem počátku kosmické éry. 

60 let Sputniku 1

Francie slaví! Hlavní město se oficiálně stalo pořadatelem Letních olympijských her pro rok 2024. Svátek všech sportovců se do Paříže vrací přesně po 100 letech. V roce 1924 se zde konal 8. ročník a zlatou medaili si tehdy přivezl gymnasta Bedřich Šupčík.

Paříž: Město milenců a brzy i sportovců

Přes 20 000 lidí se pustilo se ve vesničce Buňol nedaleko španělské Valencie do pouliční bitvy. Municí nebyly zbraně, ale shnilá rajčata. Vzduchem jich proletělo 160 tun. Místní se na každoroční slavnost La Tomatina připravili a obalili domy igelitem.
Přes 20 000 lidí se pustilo se ve vesničce Buňol nedaleko španělské Valencie do pouliční bitvy. Municí nebyly zbraně, ale shnilá rajčata. Vzduchem jich proletělo 160 tun. Místní se na každoroční slavnost La Tomatina připravili a obalili domy igelitem.

Rudá smršť

Jedinečný zážitek nabízí Podmořský park Verudela v chorvatském městě Pula. Díky speciálním helmám, které připomínají ilustrace z verneovek, si lze užít volný pohyb po mořském dně, krmení ryb i prohlížení starých vraků.

Svět podle Julese Vernea

Ledňáček říční pozoruje svoji kořist klidně, ale loví střemhlavým útokem. Pro rybku se dokáže potopit až metr pod hladinu. Bohužel ne vždy je úspěšný. Na řece v holandském městečku Naarden však fotograf Jeroen Stel zachytil ledňáčka slavícího vítězství.
Ledňáček říční pozoruje svoji kořist klidně, ale loví střemhlavým útokem. Pro rybku se dokáže potopit až metr pod hladinu. Bohužel ne vždy je úspěšný. Na řece v holandském městečku Naarden však fotograf Jeroen Stel zachytil ledňáčka slavícího vítězství.

Ta je moje!

Tým studentek z Afghánistánu se půl roku připravoval na mezinárodní robotickou soutěž ve Spojených státech. Dívky však nedostaly víza. Rozhodnutí úřadů nakonec změnil až Bílý dům. Jejich příběh obletěl svět, a tak se cesta neobešla bez pozornosti médií.

Cesta do Ameriky

Měsíc v úplňku se vyhoupl nad starověký chrám boha Poseidóna na skalnatém výběžku Sounion, který leží necelých 70 kilometrů od Athén. Bílá stavba z mramoru vznikla v roce 444 až 400 př. Kr., tedy ve stejné době jako athénský Parthenón.

Větší než vládce moří

V povstalecké čtvrti Douma východně od Damašku usedli společně ke stolu hladovějící Syřané. V místě, které se následkem několikaleté občanské války rozpadá stejně jako okolní domy, se lidé na okamžik zastavili, aby se posilnili ramadánovým jídlem.

Uprostřed trosek

Více než 100 uprchlíků na gumových a dřevěných lodí zachránila během jednoho dne humanitární loď Vos Hestia. Většina přistěhovalců pochází z Bangladéše. Doufají, že když se dostanou do mezinárodních vod Středozemního moře, pomoc přijde.

Chuť žít

Světový den životního prostředí (5. 6.) nám od roku 1972 připomíná, jak důležité je chránit Zemi. Letošním tématem je bližší spojení s přírodou. Jak moc jsme se jí vzdálili, ukazuje obrázek muže z indického Chandigarhu, který se brodí plastovými lahvemi.

Přírodě navzdory