
Massimo Listri
Bibliothek der Benediktinerabtei, Metten, Německo: Knihovna opatství Metten, je považovaná za jednu z nejkrásnějších na světě. Fondy obsahují 150 000 svazků teologických, historických a filozofických spisů a je otevřená pro skupinové prohlídky.
Massimo Listri
Biblioteca Girolamini, Neapol, Itálie: Knihovnu ze 16. století patrně nejvíce proslavilo, že v roce 2012 ji metodicky plenil zločinecký gang. Přibližně 80 procent uloupených knih bylo od té doby získáno zpět díky pomoci antikvářů a sběratelů.
Massimo Listri
Basílica y Convento de San Francisco, Lima, Peru: Soubor 25 000 svazků v klášterní knihovně obsahuje první španělský slovník a texty z doby před španělskou conquistou. Knihovnu v centru Limy je možné navštívit v rámci půlhodinové prohlídky s průvodcem.
Massimo Listri
Schloß St. Emmeram, Řezno, Německo: Knihovna svatého Jimrama vznikla krátce před rokem 1000. V raném středověku se její scriptorium stalo věhlasným střediskem produkce knih a iluminací a začalo do nedalekých knihoven zapůjčovat knihy k opisování.
Massimo Listri
Biblioteca Angelica, Řím, Itálie: Začala shromažďovat 200 000 svazků na sklonku 13. století a o 300 let později je zpřístupnila veřejnosti. Má i cenný raný výtisk Božské komedie a první svazek Ciceronova spisu De oratore. Knihovna je přístupná.
Massimo Listri
Accademia delle Scienze, Turín, Itálie: Charles Babbage sem přinesl svůj analytický stroj – první počítač. Knihovna a historický archiv Akademie obsahuje dvě století dopisů, kodexů, rukopisů a průmyslových patentů od vědců spjatých s touto institucí.
Massimo Listri
Archivo General de Indias, Sevilla, Španělsko: Jsou tu mapy a dokumenty vztahující se ke španělské kolonizaci Nového světa. Archiv byl založen v roce 1785 a nyní je zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Lidé mají zdarma přístup do stálých fondů.
Massimo Listri
Národní ústřední knihovna, Tchaj-pej, Tchaj-wan: Byla založena v roce 1933 a několikrát přemístěna po území pevninské Číny, než byla trvale umístěna v Tchaj-peji. Držitelé knihovních průkazů mají k dispozici čítárny. Fondy zahrnují Sbírku vzácných knih.
Massimo Listri
Österreichisches Staatsarchiv, Vídeň, Rakousko: Rakouský státní archiv tvořil kdysi soukromé křídlo císařské rezidence Hofburg. Dnes je to největší barokní knihovna v Evropě, otevřená denně od června do prosince.
Massimo Listri
Biblioteca Palazzo Altieri, Řím, Itálie: Palazzo Altieri byl kdysi domovem šlechtické rodiny Altieri, z níž pocházel papež Klement X. Dnes v paláci sídlí banka. Když byl Klement X. v roce 1670 zvolen, dal nejvyšší poschodí paláce přeměnit na knihovnu.
Massimo Listri
Bibliothèque Sainte-Geneviève, Paříž, Francie: Knihovna, kterou projektoval architekt Henri Labrouste, je považována za mezník na cestě k moderním knihovnám. Dnes je veřejnou a univerzitní institucí a je otevřená od pondělí do soboty od 10 do 22 hodin.
Massimo Listri
Accademia Nazionale dei Lincei e Corsiniana, Řím, Itálie: Knihovna má dvojitý název kvůli původu svých sbírek. Když se zřídilo nové sídlo pro Accademia Nazionale dei Lincei, původní Corsiniana přenechala fondy akademii. Knihovna je otevřená pro veřejnost.
Massimo Listri
Biblioteca Municipal, Mafra, Portugalsko: Národní palác ve městě Mafra byl kdysi královským konventem. Jeho knihovna, dokončená v roce 1730, obsahuje více než 35 000 svazků vázaných v kůži a je otevřená pouze pro oprávněné badatele a odborníky.
Massimo Listri
Biblioteca Teresiana, Mantova, Itálie: Pro veřejnost byla otevřena v roce 1780 a stále působí jako veřejná knihovna. Historická knihovna je umístěna uvnitř budovy – chcete-li si ji prohlédnout, jednoduše požádejte o přístup personál.
Massimo Listri
Knihovna vévody d’Aumale, Chantilly, Francie: Vévoda byl vášnivý bibliofil. Jeho sbírka 60 000 svazků obsahuje díla středověkého umění, rukopisy z 11. století i rukopis Přebohaté hodinky vévody z Berry. Návštěvníci mohou shlédnout digitální verze zdarma.
Massimo Listri
Biblioteca Palatina, Parma, Itálie: V roce 2012 zde vypukl požár, ale většina pozoruhodných fondů zůstala ušetřena. Mezi 708 000 díly knihovna uchovává i originální dopisy Galilea Galieliho, Niccolò Machiavelliho, Martina Luthera a Giuseppe Verdiho.
Massimo Listri
Barokní Biblioteca Joanina, Coimbra, Portugalsko, je domovem pro 70 000 svazků – a kolonii netopýrů. Hmyzožraví tvorové přispívají k ochraně knihovních fondů před škodlivým hmyzem přinejmenším od 19. století a knihovníci se postarali o jejich pohodlí.
Massimo Listri
Knihovnu Trinity College v irském Dublinu, založenou v roce 1592, navštíví milion lidí ročně. Hlavní zájem budí proslulý středověký text The Book of Kells, umístěný v Long Room (Dlouhý sál), kde je uloženo 200 000 nejstarších knih, o něž knihovna pečuje
Massimo Listri
Biblioteca Civica, Fermo v Itálii, založená v roce 1688, schraňuje lékařské a jiné vědecké spisy, které jí odkázal lékař Romolo Spezioli. Knihovna v Globusovém sále byla otevřená pro veřejnost od svého založení a lze ji navštívit současně s hlavním muzeem
Massimo Listri