Top galerie

Naprostá většina Angolanů nikdy nenavštívila hlavní město Luandu. Neexistuje tu hromadná doprava v evropském smyslu a infrastruktura je velmi špatná. Angola je zhruba 16krát větší než Česká republika.

Naprostá většina Angolanů nikdy nenavštívila hlavní město Luandu. Neexistuje tu hromadná doprava v evropském smyslu a infrastruktura je velmi špatná. Angola je zhruba 16krát větší než Česká republika.

I když Kuito bylo ještě nedávno v troskách, dnes je pýchou provincie Bié. Na rozdíl od vesnic, ve městech je většina silnic asfaltová. Dá se tu koupit portugalské zboží i třeba hamburgery.

Rozsáhlá území jsou stále zaminovaná, což je problém zejména pro farmáře, kteří nemůžou využívat půdu. Právě zemědělstvím se tu živí naprostá většina obyvatelstva.

Pěstuje se tu zejména maniok nebo kukuřice. Častým jídlem chudých lidí je nevýživná kaše funge.

Z tohoto evangelického kostela nedaleko centra města Kuito se ozývá zpěv celé dopoledne. Nedělní bohoslužba je velkou společenskou událostí. Je to příležitost obléct si nejlepší kousky z šatníku i popovídat si se známými.

Ve městě Kuito v centrální Angole stále stojí domy hrůzy, díky kterým si vysloužilo přezdívku „africké Sarajevo“. V roce 1993 a 1998 čelilo několikaměsíčnímu obléhání.

Zbytky obrněných vozidel lemují silnice. Více než čtvrtstoletí trvající konflikty si vyžádaly až 1,5 milionu životů a asi 4 miliony lidí přišly o své domovy. Míru se lidé dočkali až v roce 2002.

Problematická je také hygiena. Mytí rukou mýdlem nebo popelem může významně přispět ke snížení průjmových onemocnění. Ta je jednou z hlavních příčin podvýživy.

Angolu charakterizují obrovské rozdíly mezi městy a vesnicemi. V rurálních oblastech má jen málo lidí záchod. Proto se fekální bakterie dostávají vodou či vzduchem do jídla a způsobují nebezpečné průjmy.

Asi 80 % populace vyznává křesťanství, více než polovina věřících jsou katolíci. Drtivá většina z nich chodí v neděli do kostela.

Přestože Angola patří vedle Nigérie a Alžírska k největším africkým vývozcům ropy, žije tu pod hranicí chudoby až polovina populace. Hůře jsou na tom ženy.

Tradičním obydlím venkovských oblastí jsou domky z nepálené hlíny se střechou z trávy. Lidé žijí velmi skromně.

Proti podvýživě, která dokáže nevratně poškodit dětský mozek, tu bojuje i nezisková organizace Člověk v tísni. V Angole působí desátým rokem.

Jen výjimečně potkáte osobu starší padesáti let. Průměrný věk obyvatel v Angole je 18 let.

Také v oblasti školství musí Angola ujít ještě velký kus cesty. Podle odhadů asi 30 % dospělých neumí číst a psát.

Školy jsou přeplněné. V této připadá 62 učitelů na více než 3000 dětí. Někteří žáci se učí ráno, jiní odpoledne, jinak by se sem nevešli. Výuka se někdy odehrává pod širým nebem, takže v období dešťů vyučování odpadá.

Přebytky úrody zemědělci prodávají na trzích u hlavních tahů. Mnohdy je pro prodejce složité zjistit reálné ceny potravin, neumějí stanovit ceny. Drahé zboží neprodají, na levném prodělají.

Zvětšit