Top galerie

Exkluzivně pro National Geographic: Egypt v tomto okamžiku

Exkluzivně pro National Geographic: Egypt v tomto okamžiku

Hérodotos nazýval Egypt „darem řeky“, protože bez úrodných nilských vod by země byla pustinou.

Rozvášněné davy se v měsících po odstoupení prezidenta Mubáraka občas vracely na náměstí Tahrír ve vlnách protestů.

Nil je místem, kam se dá uniknout z horečného shonu chaotických káhirských ulic.

V muzeu věnovaném válce s Izraelem z roku 1973 sledují mladí lidé obrovské panoráma bojů.

Egyptští revolucionáři bojovali za svobodu a také za důstojnost. Ekonomika však trpí a problémů je mnoho: nezaměstnanost, nepostačující vzdělání a zdravotní péče, nedostatek bytů a omračující dopravní

Mohammed Nasser, sunnitský islamista.

Oslavy v koptské čtvrti.

Muž ukazuje u pyramid v Gíze fotografii z lepších časů svého podnikání. Počet návštěvníků u hrobů a chrámů faraonů výrazně poklesl.

Abu Simbel

Egypt se pomalu vzpamatovává. Jaká bude jeho budoucnost?

Protest právníků v Káhiře.

Alexandrie

V hustě osídlených egyptských městech a vesnicích může být těžké rozeznat, co se staví a co se rozpadá. Tyto ohromné kameny jsou vyklopené na okraji silnice jihozápadně od Káhiry.

Chlapec s dětským revolverem se dívá z auta v Alexandrii na míjející pouliční scény. Egypťané nyní chovají velké naděje a chtějí, aby zvolení vůdcové zajistili mladým více příležitostí.

Na velbloudím trhu severozápadně od Káhiry hlídači bijí velbloudy holemi, aby je udrželi v klidu na místě. Tady se však velbloudům podařilo obklopit mercedes.

Politik z ultrakonzervativní salafistické strany An-Núr prožívá svůj první den jako člen svobodně zvoleného parlamentu. Předtím byly islamistické strany zakázány.

Zatímco demonstranti a bezpečnostní síly bojují o osud Egypta, život pokračuje v obvyklém rytmu. Muž v oblaku kouře po malé rachejtli vypálené na oslavu svatby v Alexandrii.

Bavlna z nilské delty je považována za jednu z nejkvalitnějších na světě. Úrodnou oblast však ohrožují populační tlaky a stoupající hladina moře.

Zvětšit