National Geographic

GALERIE: Putování z ráje č. 3

TOP galerie

Během týdenní slavnosti Zjevení Páně stoupají kousek od břehu Jordánu arabští křesťané ke kříži, aby se pod ním pomodlili.
Beduínští turističtí průvodci bafají z vodní dýmy a nad šálkem čaje s pohnutím vyprávějí o minulosti jordánské pouště. Na displeji mobilu je vidět fotografie Awdy Abú Tajje, legendárního spojence Lawrence z Arábie.
V Mea Šearim, jeruzalémské enklávě příslušníků ortodoxního judaismu charedimů, převládají tmavé obleky a vousy. V této čtvrti, která se od svého založení v roce 1874 změnila jen pramálo, zůstávají během řady veřejných aktivit, jídlem počínaje a pobožnostm
Při putování do Betléma na Západním břehu Jordánu musí Paul Salopek obcházet neudržovaný plot kolem pastviny. Jde o jednu z prvních překážek vyrobených lidskou rukou (kromě kontrolních stanovišť a hraničních přechodů), které potkal na své 3 700 km dlouhé
Stylizované rytiny velbloudů, jednoho i s jezdcem (vlevo), patří mezi tisíce petroglyfů a nápisů, které po sobě zanechali cestovatelé během nejméně 2 500 let ve Wádí Hafíru, úzkém kaňonu posetém balvany na jihu Jordánska.
Mladíci propátrávají starořímské zříceniny v archeologické lokalitě Samaria-Sebaste na Západním břehu Jordánu, která je zčásti pod izraelskou a zčásti pod palestinskou kontrolou. Z antického města vybudovaného v předkřesťanské době se dochovalo jen forum
Beduínská hostina nedaleko Petry
Malý syrský uprchlík si užívá vyhazování do vzduchu, zatímco si ti starší hrbí záda při trhání rajčat v Jordánsku, jež se dnes stalo domovem více než půl milionů Syřanů, kteří utekli před krvavou občanskou válkou.
Na břehu Jordánu vyrostly v poslední době stany pro uprchlíky ze Sýrie.
Palestinské protesty na Západním břehu
Příslušníci etiopské pravoslavné církve se během velikonočního týdne v jeruzalémském Starém Městě radují ve sprškách svěcené vody. Od roku 1948 emigrovalo do Izraele více než sto tisíc Etiopanů.
Carl James Joseph – Američan, jemuž se díky napodobování Spasitele dostalo přezdívky Ježíšův hoch – táboří v jeruzalémském Starém Městě jen s dekou a Biblí. Křesťanští poutníci se vydávali v Ježíšových stopách již od 4. století.
Muslimové z Indie se modlí spolu s Židy u hrobu krále Davida na jeruzalémské Chrámové hoře, na jednom z mála míst v Izraeli, kde se příslušníci těchto dvou náboženství modlí dohromady. Na místě najdete synagogu, mešitu i křižácký kostel.
Pravoslavní křesťanští poutníci z východní Evropy si s nadšením připalují svíčky od svatého ohně, který se podle tradice den před Velikonocemi rozhoří z Ježíšova hrobu v jeruzalémském chrámu Božího hrobu.
Pouť dovedla Paula Salopeka i k jeskyním v oblasti Roš ha-nikra na severu  Izraele, na hranici s Libanonem. Z pobřeží Středozemního moře zamíří severně  a pak východně do Eurasie, stejně jako první lidští cestovatelé.
Zavřít galerii