Top galerie

Během týdenní slavnosti Zjevení Páně stoupají kousek od břehu Jordánu arabští křesťané ke kříži, aby se pod ním pomodlili.

Během týdenní slavnosti Zjevení Páně stoupají kousek od břehu Jordánu arabští křesťané ke kříži, aby se pod ním pomodlili.

Beduínští turističtí průvodci bafají z vodní dýmy a nad šálkem čaje s pohnutím vyprávějí o minulosti jordánské pouště. Na displeji mobilu je vidět fotografie Awdy Abú Tajje, legendárního spojence Lawrence z Arábie.

V Mea Šearim, jeruzalémské enklávě příslušníků ortodoxního judaismu charedimů, převládají tmavé obleky a vousy. V této čtvrti, která se od svého založení v roce 1874 změnila jen pramálo, zůstávají během řady veřejných aktivit, jídlem počínaje a pobožnostm

Při putování do Betléma na Západním břehu Jordánu musí Paul Salopek obcházet neudržovaný plot kolem pastviny. Jde o jednu z prvních překážek vyrobených lidskou rukou (kromě kontrolních stanovišť a hraničních přechodů), které potkal na své 3 700 km dlouhé

Stylizované rytiny velbloudů, jednoho i s jezdcem (vlevo), patří mezi tisíce petroglyfů a nápisů, které po sobě zanechali cestovatelé během nejméně 2 500 let ve Wádí Hafíru, úzkém kaňonu posetém balvany na jihu Jordánska.

Mladíci propátrávají starořímské zříceniny v archeologické lokalitě Samaria-Sebaste na Západním břehu Jordánu, která je zčásti pod izraelskou a zčásti pod palestinskou kontrolou. Z antického města vybudovaného v předkřesťanské době se dochovalo jen forum

Beduínská hostina nedaleko Petry

Malý syrský uprchlík si užívá vyhazování do vzduchu, zatímco si ti starší hrbí záda při trhání rajčat v Jordánsku, jež se dnes stalo domovem více než půl milionů Syřanů, kteří utekli před krvavou občanskou válkou.

Na břehu Jordánu vyrostly v poslední době stany pro uprchlíky ze Sýrie.

Palestinské protesty na Západním břehu

Příslušníci etiopské pravoslavné církve se během velikonočního týdne v jeruzalémském Starém Městě radují ve sprškách svěcené vody. Od roku 1948 emigrovalo do Izraele více než sto tisíc Etiopanů.

Carl James Joseph – Američan, jemuž se díky napodobování Spasitele dostalo přezdívky Ježíšův hoch – táboří v jeruzalémském Starém Městě jen s dekou a Biblí. Křesťanští poutníci se vydávali v Ježíšových stopách již od 4. století.

Muslimové z Indie se modlí spolu s Židy u hrobu krále Davida na jeruzalémské Chrámové hoře, na jednom z mála míst v Izraeli, kde se příslušníci těchto dvou náboženství modlí dohromady. Na místě najdete synagogu, mešitu i křižácký kostel.

Pravoslavní křesťanští poutníci z východní Evropy si s nadšením připalují svíčky od svatého ohně, který se podle tradice den před Velikonocemi rozhoří z Ježíšova hrobu v jeruzalémském chrámu Božího hrobu.

Pouť dovedla Paula Salopeka i k jeskyním v oblasti Roš ha-nikra na severu Izraele, na hranici s Libanonem. Z pobřeží Středozemního moře zamíří severně a pak východně do Eurasie, stejně jako první lidští cestovatelé.

Zvětšit