Top galerie

Plejtváci malí, například plejtvák zobrazený na této fotografii při vykládání v jednom japonském přístavu, se loví v rámci programu „lovu velryb pro vědecké účely“.

Plejtváci malí, například plejtvák zobrazený na této fotografii při vykládání v jednom japonském přístavu, se loví v rámci programu „lovu velryb pro vědecké účely“.

Velryba jižní se na písčitém mořském dně u novozélandských Aucklandských ostrovů setkává s potápěčem. V dospělosti může být dlouhá 18 metrů a vážit až 60 tun.

Keporkaci byli lovem téměř vyhubeni a jejich počet klesl o více než 90 procent, než byl v roce 1966 vyhlášen zákaz jejich lovu a počty jedinců tohoto živočišného druhu se začaly zvyšovat.

Skupina narvalů se shromáždila u jedné arktické ledové kry při lovu tresek. Kel tohoto živočicha je ve skutečnosti zub, který může narůst do délky téměř 3 metrů; byl pro člověka hádankou celá staletí.

Běluhy (na obrázku je běluha v mořském parku St. Lawrence Marine Park v Quebecu) žijí v arktické oblasti. Mláďata se rodí šedá nebo dokonce hnědá a vyblednou až do bílé okolo pěti let věku, když dospějí.

Kulohlavci plavou u ostrova Kona (Havajské souostroví). Skupiny těchto kytovců někdy sledují žraloci dlouhoploutví – možná se živí zbytky jejich kořisti.

Kosatka dravá, nazývaná také velryba zabiják, nahání sledě do pevného útvaru poblíž norského města Andenes. Tento dravec, největší z delfínů, se živí také mořskými savci, například tuleni, lachtany, a dokonce velrybami.

Běluhy komunikují pomocí echolokace, která jim umožňuje zjistit předměty v jejich blízkosti. Pomáhá jim při tom tzv. meloun, zvláštní orgán uprostřed čela, který dává lebce její typický tvar.

Narvalův typický kel je ve skutečnosti přeměněný špičák. Tento složitý smyslový orgán přenáší podněty z vody oceánu do mozku.

Kosatky jsou velmi společenská stvoření. Loví v rodinných skupinách tvořených až 40 členy. Pohybují se od polárních oblastí k rovníku.

Plejtvák se krmí u hladiny v Cashes Ledge, bohaté oblasti s velkou biodiverzitou v Mainském zálivu. Tento živočišný druh se dosud loví: v roce 2016 zabili japonští velrybáři 333 plejtváků malých, mezi nimiž bylo více než 200 březích samic.

Velryba grónská, která žije ve studených severních vodách, se může dožít až 200 let. Chladné prostředí způsobuje nízkou teplotu těla, což znamená pomalý metabolismus, a tedy méně rizika poškození tkání.

Stejně jako kosatka je kulohlavec černý velký delfín, tvořící rodinné skupiny. Vysoce společenský živočich si vysloužil přezdívku pilot, protože při dlouhých migracích skupina často sleduje vůdce neboli pilota.

Vorvani obrovští (fotografie pořízena u Azor) byli předmětem intenzivního lovu kvůli tukové (voskovité) látce, nazývané vorvaňovina (spermacet), obsažené v jejich hlavě. V 19. století se používala jako olej a mazivo.

Keporkaci (na fotografii je keporkak poblíž Antarktidy) skučí, vyjí, křičí a vydávají různé jiné složité zvuky, které mohou trvat celé hodiny. Jejich „písně“ proslavilo album Songs of the Keporkak Whale, vydané v roce 1979.

Zvětšit