Top galerie

Krajina změněná ropou. Ropné království v Severní Dakotě změnilo lidem život. Exkluzivně pro NG

Krajina změněná ropou. Ropné království v Severní Dakotě změnilo lidem život. Exkluzivně pro NG

Odplápolaný hořící zemní plyn je novým úkazem v dakotské prérii, kde frakování – metoda dobývání obtížně dosažitelné ropy – a usměrněné vrtání zažehlo plamen rychlého růstu.

Čerpadlo pracuje na pozemku patřícím sousedům Richarda a Brendy Jorgensenových, vrt však vede pod jejich pozemek. Stejně jako mnoho jiných rančerů vlastní Jorgensonovi pozemky, nikoli však kutací a tě

Řada mobilních domů u opuštěného hospodářského stavení ve Watford City naznačuje obrat vývoje ve státě, jehož počet obyvatel trvale klesal. Od roku 2010 přicházejí do oblasti desetitisíce lidí, většin

Susan Connellová, která o sobě říká, že je „drsnej kamioňák“, vypouští slanou vodu z osmnáctikolové soupravy s cisternou do odpadní nádrže v místě, kde se slaná voda bude vhánět pod zem.

Je možné ochránit nedocenitelné hodnoty prérie – ticho, samotu, klid – před překotným rozvojem celé oblasti, co nejrychlejší těžbou co největšího množství ropy?

Severní Dakota v noci.

Poblíž Eppingu sleduje Arlin Fischer (s rukou v bok) přestavbu vrtného zařízení, která dovoluje mužům nahradit velké vrtací potrubí menším.

Naftaři stojí na plošině a odstraňují tři kilometry těžkého ocelového vrtacího potrubí po částech dlouhých 9,75 metru, zatímco se z vrtu tlačí na povrch ropa a zemní plyn.

Pouze jedna čtvrtina ropných vrtů v Severní Dakotě je přímo napojená na ropovody. Většina ropy se vozí nákladními auty k ropovodům nebo do železničních stranic, odkud se odesílá dál.

Jáma vyložená nepropustnou plachtou na zachycení dešťové vody a odpadní vody z vrtu je na úpatí kopce Thunder Butte, posvátného pro domorodé kmeny v této oblasti. Podle legendy je tento kopec zdrojem

„Uvedli jsme do pohybu průmyslového molocha, kterého pravděpodobně nelze zastavit,“ říká Clay Jenkinson, historik ze Severní Dakoty.

Na západě Severní Dakoty to někdy vypadá, jako by se tu konal nějaký sjezd kamionů. V malých městečkách je provoz jako ve velkoměstě a na štěrkových silnicích v zemědělské krajině supí obrovské cister

Když svléknou ropou zašpiněné kombinézy, předvádějí své trénované svaly: dělníci obsluhující vrtná zařízení (zleva) Jerry Roberts, T. J. Hibley a Wallace Barnett, rodáci z Mississippi, v současné době

„Uvedli jsme do pohybu průmyslového molocha, kterého pravděpodobně nelze zastavit,“ říká Clay Jenkinson, historik ze Severní Dakoty.

Kuchyně pro pracovníky.

Ubytování pro dělníky.

Odpočinek v baru (Severní Dakota)

Muž z Minnesoty (pod prostěradlem), který měl zánět plic, zkolaboval a zemřel před jednou čerpací stanicí ve Watford City.

Becky Johnstonové a jejímu dospívajícímu synovi Tylerovi (na fotografii míří na balkon dětskou pistolkou) se z bytového komplexu ve Willistonu nechce. Podobně jako její sousedé nemá však Johnstonová j

Hořící zemní plyn osvětluje večerní krajinu s rozpadajícími se auty a zemědělskými stroji. Oblast se rychle a výrazně mění a objevují se důsledky, které jen málo lidí očekávalo.

Zvětšit