1/9

Top galerie

Samici kosatky ulovili u holandského pobřeží, ale převezli ji do Španělska, protože úředníci se obávali, že by návrat do moře nepřežila. Kosatky jsou největším druhem z čeledi delfínovitých.

Samici kosatky ulovili u holandského pobřeží, ale převezli ji do Španělska, protože úředníci se obávali, že by návrat do moře nepřežila. Kosatky jsou největším druhem z čeledi delfínovitých.

Marten van Dijl, AFP/Getty Images

Samička Chunsam ve vodách poblíž ostrova Jeju je snadno rozpoznatelná podle číslice „2“ na hřbetní ploutvi. Po několika letech v zajetí se vypuštěná samice rychle vrátila ke svému rodnému stádu.

Brian Skerry

Tom a Misha plavou ve své ponorné kleci nedaleko pobřeží Egejského moře. Delfíni žijící v zajetí si tak zvykli žrát z rukou cvičitelů mrtvé ryby, že živou kořist nepovažují za potravu. Dříve než budou vypuštěni na svobodu, musí se znovu naučit lovit.

Jeff Foster

Hlavní trenér Jeff Foster dává Tomovi a Mishovi povel k rychlému pohybu vpřed. Delfíni žijící v zajetí mají špatnou fyzickou kondici. Místo lovení a pohybu pod vodou tráví většinu času na hladině nebo v její blízkosti.

Z. Derya Yildirim

Tom a Misha se rozdělili brzy potom, kdy byli vypuštěni do Egejského moře na svobodu. Jakmile Toma začali ohrožovat rybáři, musel být převezen jinam − ale při odchytu se bránil.

Jeff Foster

Taesan (v popředí) a Boksoon v zoologické zahradě v Soulu se učí znovu požírat živé ryby. Letos v létě mají být vypuštěni do moře u ostrova Jeju. Pokud všechno půjde dobře, připojí se k samici Chunsam a ke svému rodnému stádu.

Jean Chung

Tento samec kosatky z mořského parku SeaWorld v roce 2010 zabil cvičitele. Po třiceti letech života v zajetí by ve volné přírodě patrně nepřežil, říkají odborníci.

Phelan M. Ebenhack, AP Images

Samec Kshamenk uvízl v roce 1992 na mělčině a dnes žije v Mundo Marino v Buenos Aires. Pro přežítí v přírodě by se musel vrátit ke své rodině, ale o jeho původním stádu nevíme takřka nic.

Indgrid Visserová

Slavná kosatka se dostala na svobodu v roce 2002 po více než dvaceti letech života v zajetí. Keiko se nikdy nepřipojil k volně žijící skupině, ale vyhledával lidskou společnost a potravu od lidí. Zemřel po roce na svobodě.

Gorm Kallestad, AP Images

Zvětšit
Předchozí
Následující
Zavřít galerii