Top galerie

Gigantické soše generála Antonia Macea, činného v bojích za nezávislost Kuby na Španělsku (1845–1896), se při příjezdu do města takřka nedá vyhnout a jezdecká socha slavného rodáka je zpravidla to první, co strhne vaši pozornost.

Kasárny Moncada, místo kde začala castrovská revoluce (1953), dnes slouží jako škol(k)a.

Katedrála Nuestra Señora de la Asunción a živelné centrum města, někdejší osada založená španělským konkvistadorem Diego Velázquezem (1515).

Náměstí, parky a boulevardy byly stvořeny především pro setkávání. Seznámil jsem se tu s bývalým šampionem v boxu, který rohoval ještě v bývalém Československu, a také s  jeho půvabnou ženou.

Autogramy na počkání však rozdávají i osoby o poznání méně proslulé: inkriminovaný úraz rovněž nepochází z bojových sportů, jelikož se nejednalo o kop, ale nezastavěný výkop, jichž je město plné.

Pro Kubánce příznačný „smysl pro improvizaci“ občas nabývá i úsměvnějších podob…

Hermano, život tady není jednoduchý, ale vždycky se najde způsob, jak si ho okořenit, osladit a zpestřit.

K osvícenému zjevení patronky Kuby „panny Marie“ z „Caridad del Cobre“ může nenadále dojít při těch nejobyčejnějších činnostech, jako je např. jízda v taxíku.

Poutní bazilika v El Cobre, které leží nedaleko Santiaga při úpatí pohoří Sierra Maestra, je nejvýznamnější křesťanskou svatyní v zemi.

Španělský katolicismus je propojený s původně nigerijskými či konžskými kulty afrických otroků, kdysi pracujících na polích cukrové třtiny. Svatý Lazar je tak zároveň Babalú-Ayé, Svatá Barbara zase Changó, nestoudný svůdce, tanečník a bůh ohně a bouře.

Ti, kteří podstoupí proces zasvěcení do Santeríe, chodí rok v charakteristickém bílém, „očistném“ oděvu.

Rituál toque, při němž se užívá bubnů batá a živelného tance pro navození transu a zmocnění se člověka duchem zemřelých.

Divoké tanečnice, zmítající se v živočišně–epileptických pohybech, ale i téměř znehybněné živé – mrtvé, lze čas od času zahlédnout i na ulici... ale teprve až ve chvíli, kdy nad městem zapadne žhavé slunce.

Zvětšit