Top galerie

„Tento strom je o mnoho let mladší než já. Tady jsme v Karnaku – mohutnost kmene mi připomíná egyptské chrámové sloupy.“

„Tento strom je o mnoho let mladší než já. Tady jsme v Karnaku – mohutnost kmene mi připomíná egyptské chrámové sloupy.“

Nakládání expediční Tatry 87 na palubu holandského parníku Boissevain před plavbou do Jižní Ameriky. Vůz i jeho posádka mají v tuto chvíli za sebou historicky první přejezd Afriky od severu k jihu sériovým vozem.

Ranní natáčení na vrcholu Cheopsovy pyramidy, 30. srpna 1947.

Natáčení v Albánii na břehu Pogradeckého jezera, květen 1959.

Přípitek na úspěšně absolvovanou trasu v Jižní Americe. Jediná expediční fotografie, kde jsou Zikmund a Hanzelka spolu vyfocení samospouští. Připili si paraguayskou třtinovou pálenkou. Tato fotografie pak posloužila jako předloha pro filmový plakát.

Odjezd na asijskou expedici 22. dubna 1959. Do prostoru mezi Autoklubem v Opletalově ulici a hlavním (Wilsonovým) nádražím se sešlo na 5 000 lidí.

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka na druhé výpravě 1959-1964. Poznámkový blok A6, který má MZ v ruce, přesně zapadá do kapes expedičních bund, šitých na míru. Od této cesty už používal velikost A6 pro osobní deníky po celý život.

Miroslav Zikmund natáčí v Maďarsku během druhé expedice. Touto kamerou Arriflex 35 mm výprava natočila v Kašmíru celovečerní širokoúhlý film Je-li kde na světě ráj. Rok 1959.

Produkční a později asistentka Věra Lukášová líčí Miroslava Zikmunda před natáčením ve zlínských filmových ateliérech na Kudlově.

Zikmund a Hanzelka s kamerou na peruánském pobřeží při cestě na ostrovy Chinchas. Fotografii obou cestovatelů pohromadě pořídil Eduard Ingriš.

Poslední zastávka na cestě do Afriky byla u maminky doma. K obědu byla svíčková. Rok 1947.

Maminka s prvorozeným synem. První fotografie. Rok 1919.

Devítiletý Mireček Zikmund s vlastnoručním podpisem. Rok 1928.

Tři generace Zikmundů. Rok 1956.

Táta a syn – oba Miroslavové, mladšímu začala babička říkat Sávo. Rok 1958.

Gentlemanovo ráno v australské buši. první návštěva Austrálie, rok 1992.

V roce padesátého výročí od startu do Afriky, 18. 8. 1997.

V pracovně před mapou cest a expedic.

Zvětšit