Top galerie

Delfíni se při komunikaci navzájem oslovují jmény

Delfíni se při komunikaci navzájem oslovují jmény

V průzračné vodě na sever od Baham plave hejno delfínů. Zdejší populace delfínu, její tři generace s celkem přibližně třemi sty jedinců, byla 30 let předmětem studia pod vedením Denise Herzingové.

Delfíni skákaví, jako jsou tito delfíni z Ústavu mořské biologie na ostrově Roatán v Hondurasu, patří k živočichům s největším mozkem v poměru k celkové velikosti těla. Vědci se snaží rozluštit jejich složité zvukové projevy.

Delfíni dlouholebí se vracejí z lovu do zálivu u havajského ostrova Oahu. Povídaví a družní delfíni se sdružují do skupin, které mohou mít až tisíce členů.

Přečíst příkaz Stana Kuczaje – šipka znamená „ponoř se zpátky na dno“ – je pro tohoto delfína skákavého na ostrově Roatán hračka. „Chceme-li pochopit, jak delfíni uvažují, musíme je pozorovat při řešení podobných úkolů,“ říká Stan.

Kosatka je největším příslušníkem čeledi delfínovitých. Kosatka na snímku se vrhá na pláž v argentinském Punta Norte s úmyslem zmocnit se lachtaního mláděte. Toto riskantní chování – kosatky občas uvíznou na mělčině – není obecně rozšířené a matky je před

Denise Herzingová (vpravo) studuje delfíny poblíž souostroví Bahamy. Na sobě má počítač, který vydává delfíní hvízdání. Denise doufá, že její práce položí základy společnému slovníku delfínů a lidí.

Delfíni komunikují prostřednictvím zvuků i pohybů těla. Plískavice tmavá vyskakující nad hladinu u pobřeží Patagonie možná sděluje ostatním delfínům: Je tady spousta jídla. Připlavte sem a dejte si taky.

Delfíni jsou výrazně společenští tvorové a spolupracují při důmyslných loveckých strategiích. Plískavice tmavé u břehů Patagonie nahánějí ančovičky do úhledného kulovitého hejna a potom se střídají při jejich požírání.

Delfíni jsou nesmírně zdatní při řešení problémů. Tito dva delfíni skákaví nedaleko souostroví Florida Keys rychle přišli na to, že trubici z PVC plnou ryb otevřou jedině tehdy, budou-li spolupracovat.

Test kognitivních schopností, delfín pomalu vede míček z bludiště vytvořeného z trubek.

Delfíni skákaví ve Floridském průlivu si osvojili jedinečnou metodu lovu parmic: obklopí je clonou zvířeného bahna. Jakmile ryby začnou skákat přes kruhy vody znečištěné bahnem, přistanou v otevřené tlamě ostatních vyčkávajících delfínů.

Delfín nedaleko bahamských ostrovů Bimini pomocí echolokace vyhledává ryby ukryté na mořském dně. Jakmile nějakou objeví, vyhrabe ji z písku „zobákem“.

Delfíni dlouholebí nedaleko havajského ostrova Kona se po ránu baví tím, že se zdobí listy. Hra je důležitou součástí jejich společenského života a vědci se domnívají, že hraje zásadní roli v rozvoji poznávacích dovedností.

Zvětšit