Top galerie

Exkluzivně pro National Geographic: Skrytý Titanic aneb První úplné snímky legendárního vraku

Trup s dvojitým dnem

Kotel

Klenba za schodištěm na zádi

Zhroucené jeřáby

Strausovo apartmá. Majitel obchodního domu Macy´s Isidor Straus a jeho manželka Ida zahynuli , když žena odmítla nastoupit bez manžela do záchranného člunu.

Apartmá na lodi Olympic, které se podobalo tomu na Titaniku.

Titanic vedený vlečným člunem vyplouvá z přístavu v Southamptonu. O pět dní později ležel tento symbol pozlaceného věku na dně severního Atlantiku.

Dno, na kterém se vrak Titaniku nachází.

Poklop nákladového prostoru

Stanoviště záchranných člunů (osamocený nakládací jeřáb). Tento jeřáb spouštěl na moře skládací člun C, do kterého nastoupil J. Bruce Ismay – ředitel společnosti, která vlastnila Titanic – a odplul do

Dva záchranné čluny na lodi Olympic jsou pomocí kladkostroje spojeny s jeřábem.

Turecké lázně. V lázních určených pro cestující první třídy se třpytí keramické dlaždice zasazené do odolného teakového dřeva.

Lázně na lodi Olympic (vpravo) se pyšnily zdobnou nádherou, díky níž se na obou lodích začaly označovat jako turecké.

Promenáda na lodi Olympic byla podobná té z Titaniku.

Promenáda pro cestující první třídy.

Kotva na levoboku vypadá, jako by z ní kanuly rampouchy korodovaného železa. Kotva na pravoboku byla spuštěna při zastávce ve Francii a Irsku, kotva na levoboku však nebyla spuštěna nikdy.

James Cameron svolal odborníky, aby diskutovali o potopení a rozlomení lodi vedví. Pomůckou byl dvanáctimetrový model lodi, hodiny záběrů podmořských kamer, mapy místa a počítačová simulace potopení l

Zející otvor na zádi plavidla odhaluje dva z jeho motorů. Obrovské stroje vysoké jako čtyřpatrový dům kdysi poháněly Titanic. Dnes je pokrývají oranžové kovové „rampouchy“ vzniklé činností bakterií, k

Tyto boty jsou uloženy v koženém zavazadle pětatřicetiletého nástrojáře Williama Henryho Allena. Stejně jako mnoho cestujících ve třetí třídě, ani on katastrofu nepřežil.

První úplné snímky legendárního vraku.

Platinový prsten s diamanty byl nalezen v kožené tobolce. Takovými šperky se ženy zdobily při noblesních společenských událostech na lodi.

První úplné snímky legendárního vraku.

První úplné snímky legendárního vraku.

Plstěný klobouk z králičí srsti pravděpodobně patřil obchodníkovi. V době, kdy šaty dělaly člověka, byla buřinka symbolem dobře placených odborníků, podnikatelů a obchodníků.

První úplné snímky legendárního vraku.

Kormidlo zabořené do písku a dvě lopatky lodního šroubu nořící se z temnoty.

Pánské kapesní hodinky v pouzdře z ryzího stříbra byly možná nastaveny na newyorský čas. Jejich majitel patrně počítal s bezpečným doplutím.

Lodní šrouby lodi Olympic – téměř identického s těmi z Titaniku – se tyčí nad dělníky belfastské loděnice, kde byly oba parníky postaveny.

Lodní okénko je jedním z více než 5 000 předmětů vyzvednutých z mořského dna v okolí vraku Titaniku.

Lodní okénko je jedním z více než 5 000 předmětů vyzvednutých z mořského dna v okolí vraku Titaniku.

Přízračná příď Titaniku leží zhruba 4 000 metrů pod hladinou. Čelní střet s ledovou krou by loď možná přestála, boční náraz na pravoboku však prorazil příliš mnoho z jejích vodotěsných komor.

Zvětšit