Video: Nebezpečný pokus. Muž vstoupí do bazénu plného hladových piraňí. Přežije?

Může být takové vedro, že se vám roztečou i sluneční brýle na nose. Přesto vás tenhle bazének nezláká - prohání se v něm totiž hejno piraní červenobřichých, které patří k nejagresivnějším svého druhu.

Jeremy Wade v bazénu plném piraní

Britský televizní moderátor Jeremy Wade nicméně tu odvahu našel a v bazénu se osmělil. Jak je možné, že z něj dravé ryby neotrhaly cáry masa, jak jsme na to zvyklí z hororových filmů?

Moderátor chtěl svým odvážným vystoupením dokázat, že piraně ve skutečnosti nejsou tak agresivní, jak nám předestírá hollywoodská produkce. Červenobřiché piraně naopak překvapí svojí plachostí, v přírodě vyhledávají spíš stinná zákoutí a úkryty, než že by krvelačně pronásledovali loďky a čekali na okamžik, kdy nějaký neopatrný rybář strčí ruku do řeky.

VIDEO: ROZZUŘENÝ SLON VTRHNE MEZI DAV LIDÍ A ZDEMOLUJE OSOBNÍ AUTO. PROČ?

Jak Jeremy Wade ve videu vysvětluje, piraně přiláká k hodování pach krve; stejně jako žralok, ani piraňa by vás teoreticky neměla napadnout, pokud zrovna na těle nemáte řeznou ránu a neteče z vás krev. Pozor ovšem musíte dávat při krmení. Jakmile se piraně dají do jídla, instinktivně chňapou po všem okolo a vaše prsty by to opravdu mohly odnést.

Piraně na teplokrevné živočichy zpravidla neútočí ani ve volné přírodě. Výjimkou jsou podle vědců období sucha, kdy hladina vody klesne, ryby se tísní v menším prostoru, a mají tudíž k dispozici i méně potravy. Potom se snaží ukořistit, co se dá. Pokud se do řeky zatoulá poraněné zvíře nebo člověk, piraně z něj doslova ohryzají všechny měkké tkáně.

HŘÍČKY MATKY PŘÍRODY: ŽIVOTASCHOPNÉ ZVÍŘECÍ MUTACE. TITO TVOROVÉ EXISTUJÍ A ŽIJÍ

Související články