Mise Curiosity přechází na pozemský čas. Marsovský čas misi komplikoval

Čas na Curiosity se bude řídit pozemskými hodinkami. Dosud tam vládl čas stejný jako na Marsu, kde je den o něco delší.

Zdroj: NASA

Řídicí středisko mise marsovského vozítka Curiosity se nově bude řídit pozemským časem, dosavadní tři měsíce
přitom fungovalo podle rudé planety. Pracovníci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), kteří mají sondu na starosti, z toho podle portálu Space.com mají radost.

Minus 39 minut

Marsovský den je o 39 minut delší než pozemský, proto se rozpis pracovních směn neustále posouval, což může vést ke stresu a k obdobě pásmové nemoci známé z dlouhých letů.

"Lidé jsou rádi, že opouští marsovský čas," prohlásil Richard Cook z vedení projektu Curiosity. NASA k rozlišení zemského a marsovského času používá latinské slovo pro slunce "sol" jako ekvivalent pro marsovský den. Podle času na Marsu tým z kalifornského střediska pro výzkum a vývoj proudových motorů Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Pasadeně pracoval prvních 90 "solů". Kvůli tomu se každý týden směny a plánovací porady vždy o několik hodin posouvaly.

Neustálá změna pracovní doby včetně nočních směn může vyvolat příznaky pásmové nemoci, jako jsou únava či
poruchy spánku. Přizpůsobení se marsovskému času také vážně narušuje vnitřní biorytmus, který je navyklý na 24hodinový pozemský systém.

Tunové vozítko poháněné radioizotopovým termoelektrickým generátorem využívajícím přirozeného rozpadu plutonia 238 přistálo počátkem srpna ve velkém kráteru poblíž rovníku Marsu. Jeho hlavním cílem je v následujících nejméně dvou letech pátrat po možné existenci života.

Podívejte se na animaci sondy Curiosity, kterou vytvořila laboratoř Jet Propulsion Laboratory:

 

 

Související články