OBRAZEM: Krajina Marsu je velmi podobná Zemi, dokazuje Curiosity

Sonda Curiosity už ma Marsu pořídila několik stovek fotografií. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější.

OBRAZEM: Krajina Marsu je velmi podobná Zemi, dokazuje Curiosity
OBRAZEM: Krajina Marsu je velmi podobná Zemi, dokazuje Curiosity
Zdroj: archiv

Přistání pojízdné marsovské laboratoře jste mohli sledovat na www.nationalgeographic.cz v přímém přenosu. Ale to už je téměř týden. Mise sondy probíhá lépe, než experti v NASA snili, takže je na čase představit, co za tu dobu udělala.

 VIDEO: Tak viděla přistání na Marsu Curiosity

Mars v barvě

Ve čtvrtek večer poslala Curiosity první barevnou fotografii - je na ní panoramaticky vidět kráter Gale. Fotografie vznikla kompozicí 130 záběrů.

 

Brzdící trysky odhalily podloží

Na fotografii vidíte detailní pohled do místa, kde při přistání trysky Curiosity odvály písek, a odhalily tak podloží, které se nachází pod ním. Pro vědce je to nesmírně důležité zjištění, díky tomu už ví, jak slabá je vrstva marsovského prachu v kráteru Gale. Ukazuje se, že pod pískem je mnoho menších kamínků, které mohou tvořit téměř permanentní vrstvu nad podložím.

 

Okraj kráteru Gale se tyčí na horizontu

Díky erozi vypadá okraj kráteru Gale téměř jako nějaké pohoří na Zemi. V popředí je vidět několik míst, kde se marsovský prach poodkryl – zřejmě tryskami přistávacího modulu.

 

Před a po

Dvojice fotografií ukazuje rozdíl mezi tím, když aparáty fotily přes zvířený prach a poté, co se usadil. Oba záběry pořídil fotoaparát umístěný na přední části pojízdné laboratoře. V pozadí je hora Aeolis Mons, která se zvedá ze středu kráteru Gale – cíl mise Curiosity.

Detail povrchu

Fotoaparát umístěný ve výšce asi 70 centimetrů nad  povrchem zachytil detaily půdy. Největší kamínek má asi pět centimetrů, většina je menších. Stín vrhá vozítko Curiosity, jeho pravé kolo je vidět v levém horním rohu fotografie.

Aeolis Mons

Sem musí Curiosity dojet. Hora Aeolis Mons přezdívaná i Mount Sharp se tyčí do výšky 5,5 kilometru. Curiosity by měla prozkoumat jeho svahy – podle jejich stavu se dá usuzovat na historii geologických procesů na rudé planetě.

 

FOTO: NASA

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články