První jízda Curiosity po Marsu: tři metry a dost

Vozítko Curiosity úspěšně dokončilo první testovací jízdu na Marsu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) to oznámil na Twitteru. Vozítko popojelo 4,5 metrů, poté se otočilo o 120 stupňů a zacouvalo.

První jízda Curiosity po Marsu: tři metry a dost
První jízda Curiosity po Marsu: tři metry a dost
Zdroj: archiv

Sonda za 2,5 miliardy dolarů (asi 51 miliard Kč) vyslala na Zemi snímky z pojezdové zkoušky, které ukazují stopy kol v marsovské půdě. Tento test byl další z řady zkoušek, které mají prověřit správný chod systémů pojízdné laboratoře, která je schopná přesunout se každý den o desítky metrů.

INFOGRAFIKA: Vše o přistání sondy Curiosity na MARSU

Řízení vozítka není podle portálu huffingtonpost.com tak napínavé, jak by se ve srovnání s videohrami mohlo zdát. O pohyb stroje se stará 16 řidičů, kteří nepoužívají k ovládání joystick, ale sérii programových příkazů. Řidiči se nestarají jen o pohyb kol, ale také o manipulaci s více než dvoumetrovým robotickým ramenem.

Jízda na dálkové ovládání

Curiosity je sice ovládáno ze Země, ale přesto má určitou volnost v navigaci. "Vozítko je schopno vybrat si vlastní cestu," řekl Jeff Biesiadecki, který je jedním z řidičů sondy. Tento autonomní režim se NASA bude hodit v případech, kdy bude chtít poslat aparát na místo, u kterého prozatím nejsou fotograficky zdokumentovány možné překážky. "Naše první pojezdy ale budou ve stylu 'udělej přesně to, co ti řekneme'," vysvětlil Biesiadecki. "Takže to bude 'popojeď o tolik metrů, zastav, otoč se takto, pořiď snímek, popojeď o tolik dalších metrů'."

Podívejte se na záznam tiskové konference NASA, kde experti popisovali, jak jízda vypadala:

První skutečnou cestou bude pro vozítko jízda k oblasti Glenelg, kde se na jednom místě nacházejí tři odlišné typy geologického terénu. Ačkoli je Glenelg vzdálen jen několik set metrů, bude cesta tam trvat možná i více než měsíc. Řízení mise totiž chce nejdříve s Curiosity popojíždět pomalu a jen po krátkých úsecích. Vědci také kvůli výzkumu budou chtít dělat zastávky.

Hlavním cílem Curiosity je ale Mount Sharp, což je hora zvedající se ze dna Galeova kráteru, kam sonda dosedla. Od místa přistání je hora vzdálená asi osm kilometrů a cesta k ní by měla Curiosity trvat několik měsíců. Toto místo je pro vědce velmi zajímavé, protože bylo podle všeho v minulosti vystaveno tekoucí vodě.

Tunové vozítko poháněné radioizotopovým termoelektrickým generátorem využívajícím přirozeného rozpadu plutonia 238 přistálo počátkem srpna ve velkém kráteru poblíž rovníku Marsu. Jeho hlavním cílem je pátrat po možné existenci života.

FOTO: NASA

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články