Radek Jaroš zdolal 13. osmitisícovku - nebezpečnou Annapurnu. Zbývá mu už jen K2

Radek Jaroš zlezl další osmitisícovku. Desátou nejvyšší horu světa a jednu z těch nejobtížnějších.

Radek Jaroš zdolal 13. osmitisícovku – nebezpečnou Annapurnu. Zbývá mu už jen K2
Radek Jaroš zdolal 13. osmitisícovku – nebezpečnou Annapurnu. Zbývá mu už jen K2
Zdroj: archiv

6. května Radek Jaroš zdolal v pořadí už 13. osmitisícovku, 8 091 metrů vysokou Annapurnu. Desátou nejvyšší horu světa, stejně jako ty ostatní, zlezl Radek Jaroš bez kyslíkových přístrojů.

Jedná se o velký sportovní výkon, protože podmínky na Annapurně nebyly vůbec jednoduché, dramaticky se měnilo počasí a velké množství lavin a sněhu komplikovalo výstup i sestup. Spolu s Radkem Jarošem dosáhl o několik hodin později vrcholu i plzeňský horolezec Jan Trávníček. Jarošovi schází ke Koruně Himálaje, tedy zdolání všech 14 osmitisícových vrcholů K2 (8 611m). V současné době se oba po náročném výstupu vracejí do tábora C5 a pak budou sestupovat níže.

Radku Jarošovi i Janu Trávníčkovi gratulujeme a  přejeme šťastný návrat!

 

Horolezec Radek Jaroš společně s Janem Trávníčkem vyrazili do Himálaje na konci března. Annapurna je sice "jen" desátou nejvyšší horou, ale patří mezi nejtěžší. Sám Radek Jaroš o ní říká: "Annapurna není z hor, které by rády na svůj vrchol přijímaly návštěvy. A nebo je taky nerada pouští zpět."

Radek Jaroš vystoupil bez použití kyslíkových přístrojů na 13 osmitisícových vrcholů z celkových čtrnácti. Dvakrát byl oceněn titulem Výstup roku ČHS. Na svém kontě má skalní i ledovcové vrcholy čtyř kontinentů. Je autorem knih Dobývání nebe a Hory shora. Byl také vůdcem úspěšné expedice na Cho Oyu kde společně s mistrem světa v běhu na lyžích Martinem Koukalem stanuli na vrcholu. Společník ve stavební firmě a profesionální horolezec.

SMS zprávy z cesty

4. května: POCASI NAS DONUTILO POSTAVIT STAN KAM BYCH ANI NEPRITELE NEPOSLAL. ZASE SNEZI TOTAL NA P… VCEREJSI BOURKA DONESLA SPOUSTU SNEHU RANO UVIDIME JESTLI NAHORU NEBO DOLU OBOJE NEPEKNY I KDYZ BEZ SNEZENI VRCHOL REALNEJ. JEDNA PREDPOVED V PONDELI SUCHO DRUHA 60CM. ZATIM NEBYL DEN ABY NESNEZILO. MADARI VLEZLI DO TRHLINY! LAVINY MALE I VELKE PRESNE PADAJI SNAD TAM NEZUSTANOU.

5. května: V NOCI NENAPADLO 15 ALE 5 PREZILI JSME! PO DVOU NOCICH MAM POCIT RELATIVNIHO BEZPECI V C5. POKUD NENAVALI MOC POKUSIME SE V NOCI O VRCHOL. JSME ASI DVA A DVA SERPOVE. PRAVE JSEM DELAL TEST VE VYSCE V RAMCI VYZKUMU NEDOSTATKU KYSLIKU NA MOZEK NEUDELAL JSEM PRIKLAD Z MATIKY :-) V 9H JDEME ASI NA VRCHOL.

6. května: VYPADA TO ZE NEKDO PRASKNUL ZE JSME TAM BYLI TAK DOBRA START 21 H VRCHOL 9 RANO TRAVA 1 POPOLEDNI MA TO DO STANU JESTE TAK 1,5H JE V BEZPECI ALE NA SRACKY :-)  

ZITRA MIZIME Z C5 JA CHCI AZ DO BC MOZNA. TEDA URCITE TO BUDE TORTURA TA VZDALENOST NAVIC JSEM ZJISTIL ZE DODAM. KRISTINE NEJEN LATKU K UBYTKU MOZKOVE TKANE ALE I VLIV MRAZU A NEDOSTATECNEO PROKRVENI NA PERIFERNI OBLASTI KONCETIN ASI SE PROLITNU VRTULNIKEM :-( TROCHU JSEM PO POM TOUZIL ALE JINAK… 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články