Radek Jaroš: vylezl na Mount Everest, Říp zatím nezdolal

V Česku máme jen málo slavnějších horolezců, než je Radek Jaroš. Žádný jiný se nemůže pochlubit, že by zdolal dvanáct osmitisícovek ze čtrnácti, které existují.

Radek Jaroš: vylezl na Mount Everest, Říp zatím nezdolal
Radek Jaroš: vylezl na Mount Everest, Říp zatím nezdolal
Zdroj: archiv

Původně se chystal stát zahradním architektem. Pokud by pro tento obor měl takový talent jako pro horolezectví, asi by byl dnes přinejmenším prezidentem svazu zahradních architektů. 

V rozhovoru s Lukášem Pollertem prozradil Radek Jaroš, že ještě nikdy nebyl na Řípu…

Odborné weby ho řadí do padesátky největších horolezců všech dob – a oprávněně. Radek Jaroš vystoupil zatím na dvanáct osmitisícových vrcholů. Na svém kontě má skalní i ledovcové vrcholy čtyř kontinentů. Leze vždy v malém týmu, bez umělého kyslíku a bez podpory výškových nosičů. Má za sebou čtyři pokusy o zdolání druhé nejvyšší hory světa K2 a několik expedic na Ťan Šan, Pamír do Kordilier, Himaláje, ale i do Afriky.

Meta, na kterou žádný Čech nedosáhl

„Chci zdolat všechny vrcholy, které mají nad osm tisíc metrů.“ To se zatím nepodařilo žádnému Čechovi – ale Radek Jaroš k tomu má proklatě blízko. Dvakrát byl oceněn titulem Výstup roku ČHS. V roce 2008, kdy v rozmezí pouhých dvacet dnů zdolal jako jediný na světě dva osmitisícové vrcholy, byl oceněn OEAV – rakouským horolezeckým svazem jako Výstup roku. Ve stejném období dostal od Českého olympijského výboru cenu Fair Play za záchranu tří lidských životů. V roce 2010 stanul na Gasherbrumu ll a následně na Gasherbrumu l – mezi oběma extrémně náročnými výstupy uběhlo pouhých deset dnů!

Proč je Radek Jaroš Osobnost týdne?
Radek Jaroš křtí tento týden, 3. listopadu, novou knihu "Hory, má panenko." Napsala ji o něm jeho dcera Andrea. 

   

Fotograf, dokumentarista, návrhář

Byl vůdcem úspěšné expedice na Cho Oyu kde společně s mistrem světa v běhu na lyžích Martinem Koukalem stanuli na vrcholu. Byl sportovním náčelníkem a vedl vrcholové družstvo Expedice Altaj – Cimrman, která dosáhla bezejmenného vrcholu a pojmenovalo ho po Největším Čechovi, Járovi Cimrmanovi. Postupem času začal na expedicích fotografovat a filmovat. Výsledkem jsou každoroční kalendáře z expedic, výstavy fotografií Hory shora a Himálaj 1 000 až8 848 ma filmové dokumenty z expedic vyrobené v koprodukci s Českou televizí i další dokumentární filmy oceněné na filmových festivalech. Ve volném čase navrhl speciální fotobrašnu, která slouží pro focení v extrémních podmínkách, například při náročných výstupech na osmitisícovky.  

 Andrea Jarošová o svém otci v nové  knize "Hory, má panenko"
 „Je zvláštní, jak dlouho jsem si myslela, že nikdo v naší rodině, kam jen má paměť sahá, neměl potřebu vybočovat. Nejspíš tahle moje nevědomost byla způsobená tím, že jsem v naší rodině vyrostla, a tak jsem ji považovala za tu klasickou českou, kterou člověk najde v každým paneláku. Nějakým záhadným způsobem jsem přehlídla, že můj otec se živí lezením a matka tráví volné víkendy studiem Buddhových nauk. Typická česká rodina,“ 

  Horolezec spisovatelem

Radek Jaroš je také úspěšný spisovatel. Společně s Arnoštem Tabáškem napsal knihu Dobývání nebe, ve které popisuje pět expedic na tři nejvyšší hory světa, další knihou této dvojice je titul Hory shora. V prvním listopadovém týdnu mu vychází nejnovější kniha – Hory, má panenko. Spoluautorkou je jeho dcera Andrea, mimo jiné držitelka Ceny Josefa Škvoreckého. Více se o knížce dozvíte na autorových stránkách.

 

Úspěchy Radka Jaroše:

1994 – severní stěna Mt. Everestu, Nortonův kuloár – dosažená výška 7 300 m
1998 – vystoupil jako druhý Čech bez použití kyslíkového přístroje na nejvyšší horu světa – Mt. Everest (8848 m)
1999 – vystoupil na Huascaran Northe 6 768 m
2000 – expedice Kangchengjunga – dosažená výška 7 400 m
2001 – účastnil se expedice na K2, která vzhledem kvelmi špatnému počasí končila v 8 000
2002 – zdolal jako druhý Čech Kanchenjungu (8 598 m), třetí nejvyšší horu světa
2003 – vystoupil jako druhý Čech na Broad Peak 8 049 m, na K2 dozažena výška 7 300 m
2004 – vystoupil na Cho Oyu (8 201 m)
2004 – vystoupil na Shisha Pangmu (8 046 m) – alpským stylem
2005 – vystoupil na Nanga Parbat (8 126 m), na K2 dosažena výška 7 300 m
2006 – Dhaulagiri, dosažená výška 8 000 m, Peru – Cordillera Blanca – vrcholy Nevado Pisco 5 752 m, Artensonraju 6025 m, La Esfinge 5 327 m
2007 – expedice na K2, Gasherbrum lall — zranění a odlet do Evropy
2008 – vystoupil na Dhaulagiri (8 167 m)
2008 – vystoupil na Makalu (8 462 m)
2009 – vystoupil na Manaslu (8 163 m) – sólo výstup
2010 – oceněn European Fair Play Movement 2010 – vystoupil na Gasherbrum l (8 068 m) 2010 – vystoupil na Gasherbrum ll (8 035 m)

2010 – vystoupil na Lhotse (8 516 m)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Související články