Radek Jaroš: vylezl na Mount Everest, Říp zatím nezdolal

V Česku máme jen málo slavnějších horolezců, než je Radek Jaroš. Žádný jiný se nemůže pochlubit, že by zdolal dvanáct osmitisícovek ze čtrnácti, které existují.

Radek Jaroš: vylezl na Mount Everest, Říp zatím nezdolal

Původně se chystal stát zahradním architektem. Pokud by pro tento obor měl takový talent jako pro horolezectví, asi by byl dnes přinejmenším prezidentem svazu zahradních architektů. 

V rozhovoru s Lukášem Pollertem prozradil Radek Jaroš, že ještě nikdy nebyl na Řípu…

Odborné weby ho řadí do padesátky největších horolezců všech dob – a oprávněně. Radek Jaroš vystoupil zatím na dvanáct osmitisícových vrcholů. Na svém kontě má skalní i ledovcové vrcholy čtyř kontinentů. Leze vždy v malém týmu, bez umělého kyslíku a bez podpory výškových nosičů. Má za sebou čtyři pokusy o zdolání druhé nejvyšší hory světa K2 a několik expedic na Ťan Šan, Pamír do Kordilier, Himaláje, ale i do Afriky.

Meta, na kterou žádný Čech nedosáhl

„Chci zdolat všechny vrcholy, které mají nad osm tisíc metrů.“ To se zatím nepodařilo žádnému Čechovi – ale Radek Jaroš k tomu má proklatě blízko. Dvakrát byl oceněn titulem Výstup roku ČHS. V roce 2008, kdy v rozmezí pouhých dvacet dnů zdolal jako jediný na světě dva osmitisícové vrcholy, byl oceněn OEAV – rakouským horolezeckým svazem jako Výstup roku. Ve stejném období dostal od Českého olympijského výboru cenu Fair Play za záchranu tří lidských životů. V roce 2010 stanul na Gasherbrumu ll a následně na Gasherbrumu l – mezi oběma extrémně náročnými výstupy uběhlo pouhých deset dnů!

Proč je Radek Jaroš Osobnost týdne?
Radek Jaroš křtí tento týden, 3. listopadu, novou knihu "Hory, má panenko." Napsala ji o něm jeho dcera Andrea. 

   

Fotograf, dokumentarista, návrhář

Byl vůdcem úspěšné expedice na Cho Oyu kde společně s mistrem světa v běhu na lyžích Martinem Koukalem stanuli na vrcholu. Byl sportovním náčelníkem a vedl vrcholové družstvo Expedice Altaj – Cimrman, která dosáhla bezejmenného vrcholu a pojmenovalo ho po Největším Čechovi, Járovi Cimrmanovi. Postupem času začal na expedicích fotografovat a filmovat. Výsledkem jsou každoroční kalendáře z expedic, výstavy fotografií Hory shora a Himálaj 1 000 až8 848 ma filmové dokumenty z expedic vyrobené v koprodukci s Českou televizí i další dokumentární filmy oceněné na filmových festivalech. Ve volném čase navrhl speciální fotobrašnu, která slouží pro focení v extrémních podmínkách, například při náročných výstupech na osmitisícovky.  

 Andrea Jarošová o svém otci v nové  knize "Hory, má panenko"
 „Je zvláštní, jak dlouho jsem si myslela, že nikdo v naší rodině, kam jen má paměť sahá, neměl potřebu vybočovat. Nejspíš tahle moje nevědomost byla způsobená tím, že jsem v naší rodině vyrostla, a tak jsem ji považovala za tu klasickou českou, kterou člověk najde v každým paneláku. Nějakým záhadným způsobem jsem přehlídla, že můj otec se živí lezením a matka tráví volné víkendy studiem Buddhových nauk. Typická česká rodina,“ 

  Horolezec spisovatelem

Radek Jaroš je také úspěšný spisovatel. Společně s Arnoštem Tabáškem napsal knihu Dobývání nebe, ve které popisuje pět expedic na tři nejvyšší hory světa, další knihou této dvojice je titul Hory shora. V prvním listopadovém týdnu mu vychází nejnovější kniha – Hory, má panenko. Spoluautorkou je jeho dcera Andrea, mimo jiné držitelka Ceny Josefa Škvoreckého. Více se o knížce dozvíte na autorových stránkách.

 

Úspěchy Radka Jaroše:

1994 – severní stěna Mt. Everestu, Nortonův kuloár – dosažená výška 7 300 m
1998 – vystoupil jako druhý Čech bez použití kyslíkového přístroje na nejvyšší horu světa – Mt. Everest (8848 m)
1999 – vystoupil na Huascaran Northe 6 768 m
2000 – expedice Kangchengjunga – dosažená výška 7 400 m
2001 – účastnil se expedice na K2, která vzhledem kvelmi špatnému počasí končila v 8 000
2002 – zdolal jako druhý Čech Kanchenjungu (8 598 m), třetí nejvyšší horu světa
2003 – vystoupil jako druhý Čech na Broad Peak 8 049 m, na K2 dozažena výška 7 300 m
2004 – vystoupil na Cho Oyu (8 201 m)
2004 – vystoupil na Shisha Pangmu (8 046 m) – alpským stylem
2005 – vystoupil na Nanga Parbat (8 126 m), na K2 dosažena výška 7 300 m
2006 – Dhaulagiri, dosažená výška 8 000 m, Peru – Cordillera Blanca – vrcholy Nevado Pisco 5 752 m, Artensonraju 6025 m, La Esfinge 5 327 m
2007 – expedice na K2, Gasherbrum lall — zranění a odlet do Evropy
2008 – vystoupil na Dhaulagiri (8 167 m)
2008 – vystoupil na Makalu (8 462 m)
2009 – vystoupil na Manaslu (8 163 m) – sólo výstup
2010 – oceněn European Fair Play Movement 2010 – vystoupil na Gasherbrum l (8 068 m) 2010 – vystoupil na Gasherbrum ll (8 035 m)

2010 – vystoupil na Lhotse (8 516 m)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Související články