více >>

Výlet na nejdelší hrad, který stále žije

Do města Burghausen se většinou jezdí za možností prohlédnout si stejnojmenný hrad. Vypíná se nad řekou Salzach a nabízí gurmánský zážitek – víc jak kilometr dlouhou (přesně 1051 m) procházku po úzkém ostrohu sevřeném hradbami.

Výlet na nejdelší hrad, který stále žije

Během už skoro tisíce let zde stavitelé dokonale využili příhodných geografických podmínek ke vzniku nejdelšího hradního komplexu v Evropě. Prohlídka všech šesti nádvoří je lahůdka a to nemusíte patřit k nadšencům středověké architektury. Navíc zde nejde o neživou, zakonzervovanou památku, naopak - skoro všechna nádvoří jsou i dnes obydlená.

„Jestli nemáte povolení k profesionálnímu filmování, tak je to špatné. Den stojí 2 000 Euro. Takže?“ Slušně, ale striktně se ptá ředitel hradního komplexu. A je to jasné … slušně děkujeme a balíme kameru.

V podhradí, ve„starém Burghausenu“, skoro na každém kroku pozorujeme pouta k hradu tyčícím se nad ním. I zdejší osídlení rostlo ve středověku stejně rychle jak se zvyšoval jeho význam. Ten se ve 14. století stal nejsilnější pevnosti Dolního Bavorska a město významným kulturním centrem.

Historie pak ale nabrala jiný směr a Burghausen svoji důležitost postupně ztrácel. Když hrad v roce 1891 opustila i vojenská posádka, tak se dokonce objevily plány na jeho postupné zbourání.

Burghausen, 1. nádvoří

Naštěstí k tomu nikdy nedošlo. Naopak, na konci 19 století začínají jeho první opravy a díky nástupu průmyslu v okolním regionu získává dnešní Burghausen novou tvář - místo pro oddych.

„Stali jsme se ceněným rekreačním zázemím“, říká Siegfried - hoteliér a majitel restaurace v podhradí. Doporučuje nám pohledy na město a hrad z mostu přes řeku, ale my už víme že pro nejlepší záběry je třeba jej přejet a tak překročit hranice s Rakouskem.

Burgahausen, náměstí starého města

Na druhé straně, vysoko nad řekou, ve vesnici Ach se vám odkryje nádherné panorama.

Stejné naleznete i na starých pohlednicích a rytinách, jejichž reprodukce si můžete zakoupit v každém zdejším stánku se suvenýry.

Burghausen,vw,německo,menšl

„Ještě před dvěma léty byste to museli filmovat odjinud“, povídá si s námi majitel domu, jehož zahrada zasahuje až k okraji příkrého břehu. „Všude kolem byl les a bránil ve výhledu. Pak jej vykáceli a dnes se turisti k naší zahradě s fotoaparáty jen hrnou. Asi zde začnu v malém stánku prodávat brožurky s historii celé oblasti. V létě to bude dobrý přivýdělek.“ 

Naše cesta do Burghausenu trvala i se zastávkami 4 hodiny a 45 minut. 405 km dlouhou trasu jsme absolvovali Volkswagenem Touran 2,0 TDI a z nádrže zmizelo celkem 28,1 litrů nafty.

TEXT: Hynek Adámek, FOTO A VIDEO: Vavřinec Menšl

 

Malé rady na malou cestu

Otevírací doba hradu:

Duben – září: 9:00 – 18:00 hod.
říjen – březen: 10:00 – 16:00 hod.
Zavřeno: 1.1., masopustní úterý, 24.12.,25.12., 31.12

Pokud budete unaveni, můžete pro zpáteční cestu z hradu na parkoviště využít hradní dopravu. Burghausen je asi jediný hrad, který ji má. Zastávky jsou na každém nádvoří a dobře označené.

Necelých 60 km od Burghausenu leží rakouská vesnice Obernhorf. 24. prosince 1818 tam poprvé zazněla světově nejznámější vánoční koleda - Tichá noc (Stille Nacht). Dodnes je přeložena do 300 jazyků a tamní Kaple Tiché noci (Stille-Nacht-Kapelle) je zajímavou turistickou atrakcí.

Související články