Výlet na nejdelší hrad, který stále žije

Do města Burghausen se většinou jezdí za možností prohlédnout si stejnojmenný hrad. Vypíná se nad řekou Salzach a nabízí gurmánský zážitek – víc jak kilometr dlouhou (přesně 1051 m) procházku po úzkém ostrohu sevřeném hradbami.

Výlet na nejdelší hrad, který stále žije
Výlet na nejdelší hrad, který stále žije
Zdroj: archiv

Během už skoro tisíce let zde stavitelé dokonale využili příhodných geografických podmínek ke vzniku nejdelšího hradního komplexu v Evropě. Prohlídka všech šesti nádvoří je lahůdka a to nemusíte patřit k nadšencům středověké architektury. Navíc zde nejde o neživou, zakonzervovanou památku, naopak - skoro všechna nádvoří jsou i dnes obydlená.

„Jestli nemáte povolení k profesionálnímu filmování, tak je to špatné. Den stojí 2 000 Euro. Takže?“ Slušně, ale striktně se ptá ředitel hradního komplexu. A je to jasné … slušně děkujeme a balíme kameru.

#video|5662867#

V podhradí, ve„starém Burghausenu“, skoro na každém kroku pozorujeme pouta k hradu tyčícím se nad ním. I zdejší osídlení rostlo ve středověku stejně rychle jak se zvyšoval jeho význam. Ten se ve 14. století stal nejsilnější pevnosti Dolního Bavorska a město významným kulturním centrem.

Historie pak ale nabrala jiný směr a Burghausen svoji důležitost postupně ztrácel. Když hrad v roce 1891 opustila i vojenská posádka, tak se dokonce objevily plány na jeho postupné zbourání.

Burghausen, 1. nádvoří

Naštěstí k tomu nikdy nedošlo. Naopak, na konci 19 století začínají jeho první opravy a díky nástupu průmyslu v okolním regionu získává dnešní Burghausen novou tvář - místo pro oddych.

„Stali jsme se ceněným rekreačním zázemím“, říká Siegfried - hoteliér a majitel restaurace v podhradí. Doporučuje nám pohledy na město a hrad z mostu přes řeku, ale my už víme že pro nejlepší záběry je třeba jej přejet a tak překročit hranice s Rakouskem.

Burgahausen, náměstí starého města

Na druhé straně, vysoko nad řekou, ve vesnici Ach se vám odkryje nádherné panorama.

Stejné naleznete i na starých pohlednicích a rytinách, jejichž reprodukce si můžete zakoupit v každém zdejším stánku se suvenýry.

Burghausen,vw,německo,menšl

„Ještě před dvěma léty byste to museli filmovat odjinud“, povídá si s námi majitel domu, jehož zahrada zasahuje až k okraji příkrého břehu. „Všude kolem byl les a bránil ve výhledu. Pak jej vykáceli a dnes se turisti k naší zahradě s fotoaparáty jen hrnou. Asi zde začnu v malém stánku prodávat brožurky s historii celé oblasti. V létě to bude dobrý přivýdělek.“ 

Naše cesta do Burghausenu trvala i se zastávkami 4 hodiny a 45 minut. 405 km dlouhou trasu jsme absolvovali Volkswagenem Touran 2,0 TDI a z nádrže zmizelo celkem 28,1 litrů nafty.

TEXT: Hynek Adámek, FOTO A VIDEO: Vavřinec Menšl

 

Malé rady na malou cestu

Otevírací doba hradu:

Duben – září: 9:00 – 18:00 hod.
říjen – březen: 10:00 – 16:00 hod.
Zavřeno: 1.1., masopustní úterý, 24.12.,25.12., 31.12

Pokud budete unaveni, můžete pro zpáteční cestu z hradu na parkoviště využít hradní dopravu. Burghausen je asi jediný hrad, který ji má. Zastávky jsou na každém nádvoří a dobře označené.

Necelých 60 km od Burghausenu leží rakouská vesnice Obernhorf. 24. prosince 1818 tam poprvé zazněla světově nejznámější vánoční koleda - Tichá noc (Stille Nacht). Dodnes je přeložena do 300 jazyků a tamní Kaple Tiché noci (Stille-Nacht-Kapelle) je zajímavou turistickou atrakcí.

Související články