OBRAZEM: Hlemýždi si při milostném aktu píchají elixír lásky

Hlemýžď kropenatý dokáže uchovat spermie partnera životaschopné až čtyři roky, takže se před novou snůškou nutně pářit nemusí. Může použít sperma ze zásoby.

OBRAZEM: Hlemýždi si při milostném aktu píchají elixír lásky
OBRAZEM: Hlemýždi si při milostném aktu píchají elixír lásky
Zdroj: archiv

Milostný život hlemýžďů dlouho připomínal science fiction nejen nám, obyčejným smrtelníkům, ale dokonce i vědcům. Oba partneři s tykadly se oplodňují navzájem, a navíc po sobě ještě střílejí ostré šipky. Proč?

SPECIÁL MICHAELA FOKTA: Sex ve světě zvířat

Masochisti nejsou

Podivným chováním, které plži jakoby odkoukali od samotného bůžka Amora, se přírodovědci zabývali už v Darwinových dobách. Nejdříve byli přesvědčeni, že hlemýždě sexuálně vzrušuje samotný vpich partnerovy šipky do těla. Píchali tedy do nebohých plžů jehlami, nebo dokonce pravými šipkami odebranými jejich příbuzným.

Jediným výsledkem však bylo, že jim zkazili šest či osm hodin intimních aktivit. Výraznější záliba hlemýžďů v propichování kůže během milostného aktu se nepotvrdila a stejně naprázdno vyšla i domněnka, že šipka představuje vápníkový úplatek partnerovi. Tvoří ji totiž krystaly uhličitanu vápenatého, který hlemýždi používají ke stavbě ulity.

Při setkání ani jeden z hlemýžďů neví, zda je samičí část jeho partnera ještě „pannou“. Vylepšit pozici v případě, že už ho někdo v páření předešel, mu však může pomoci úspěšné vystřelení šipky se sexuálním feromonem.

Hlemýždi kropenatí, na kterých vědci provedli většinu svých studií, se nejčastěji páří v poloze vedle sebe.

Chemie lásky

Pozornost zoologů se tedy stočila od samotné šipky ke slizu, kterým je milostná střela obalená. Právě na tomto poli učinili vědci z univerzity v kanadském Montrealu úžasný objev. Aragonitová šipka je ve skutečnosti injekční jehlou, která vstřikuje do partnerova těla elixír lásky!

Video BBC: Jak se žije zvířatům s domovem na zádech?

Ačkoli další práce ukázaly, že vstříknutí slizu tvořeného prstovitými žlázami do těla hlemýžďů zahradních způsobilo vychlípení pohlavních orgánů a také jim doslova zrychlilo tep, přesto to nebude hlavní funkcí vystřelování šipek. Pravý důvod střeleckých závodů se totiž skrývá uvnitř těla hlemýžďů.

Protože jsou hermafrodity, skládá se jejich pohlavní žláza ze samčí i samičí části. Spermie od partnera se po předání musejí dostat do skladovacího orgánu, kde můžou zůstat životaschopné až čtyři roky. Po celou dobu pak mohou oplodňovat snůšky vajíček, kterých jediný hlemýžď za sezonu vyprodukuje až šest. To už stojí za trochu snahy.

Hlemýždi jsou hermafroditi – každý jedinec je samcem i samičkou zároveň. Při páření proto oba partneři vychlipují složité pohlavní orgány, kterými předávají sperma tomu druhému.

Válka spermií

Celá věc však má dva háčky. Hlemýždi se páří s více partnery, takže uvnitř samičí části pohlavní žlázy zuří nemilosrdné závody spermií o oplodnění vajíček. Cestou do skladovacího orgánu navíc na samčí pohlavní buňky čeká nemilosrdná past – smrtící slepá ulička zakončená váčkem, kde se přebytečné sperma stráví.

Speciál SEX VE SVĚTĚ ZVÍŘAT: Kojí kudlanky své potomky?

Právě tady nastupuje úloha elixíru lásky. Jeho účinná látka je podle všeho bílkovinné povahy a způsobuje v samičích pohlavních cestách důležité změny. Po vstřelení šipky se uzavírá cesta do trávicího orgánu, zatímco trasa do úschovny je volná. Stěny jejího vývodu se navíc začnou stahovat tak, aby drobným spermiím cestu vzhůru usnadnily.

Při páření vychlipuje každý z partnerů samčí část pohlavních orgánů, které se nacházejí v přední části těla těsně za hlavou. Na snímku jsou patrné jako bílý výčnělek.

Úspěšný střelec zkrátka zvyšuje šanci, že bude otcem budoucích mláďat. U hlemýžďů mívá navíc největší pravděpodobnost otcovství ten z nápadníků, který se se svým partnerem páří jako první. Celé závody však můžou dopadnout stejně jako v biatlonu. Ten, kdo jako nejdříve protrhne cílovou pásku, ale špatně míří, nemusí nutně stanout na stupních vítězů. Lepší střelci z druhé linie mohou jeho výhodu smazat.

Hlemýždi zahradní při páření zaujímají vzpřímenou polohu a přitisknou se spodní částí nohy k sobě.

Páření hlemýžďů připomíná něžné několikahodinové mazlení. Ve skutečnosti však probíhají v tělech obou partnerů skryté závody o to, kdo bude nejúspěšnějším otcem mláďat.

 

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články