ŠTÍTEK: Adolf Hitler

Soutěž Kdo se ptá? moderuje Martin Dejdar (uprostřed).
Seriál s příznačným názvem Gangy Galicie, ve kterém hraje důležitou roli obchod s drogami i zakázaná láska, nabízí Netflix. Už ve čtvrté sezoně titulu Banda na Prime Video řádí superhrdinové, již mají daleko k vzorům počestnosti. Startuje i komediální podívaná Země žen (Apple TV+) s Evou Longoriou a v novém zábavném pořadu Kdo se ptá? (Prima+) Martin Dejdar uvádí soutěžící z řad celebrit. Deník přináší pravidelný přehled novinek ze streamů.

Tipy ze streamů: Diváky pobaví Země žen i nová soutěž Kdo se ptá?

Film a televize
Veřejné představení rakety V-2 na náměstí v Antverpách v roce 1945.
V roce 1944 nacistické Německo použilo zbraň, která měla podle jejích tvůrců zvrátit vývoj druhé světové války. Rakety V-2 naštěstí Adolfu Hitlerovi k vítězství v konfliktu nepomohly, díky nim se ale Německo stalo první zemí, která se přiblížila k vesmíru. Test, při němž jedna z raket V-2 vstoupila do kosmického prostoru, se uskutečnil 20. června přesně před 80 lety. 
8 fotografií

Hitler raketami V-2 přiblížil lidi vesmíru. Tajná zbraň měla být esem v rukávu

Historie
David Chmelík u klatovského soudu.
K okresnímu soudu v Klatovech se vrátil případ Davida Chmelíka, který požadoval propuštění ze zaměstnání pro manželský učitelský pár z Klatov, který měl relativizovat invazi Ruska na Ukrajině a měl prohlašovat, že v České republice vládne diktatura. V prosinci minulého roku obžalovaný dostal od soudu za přečin pomluvy podmínku, nyní byla věc postoupena na přestupek.

Podmínku za pomluvu ohledně učitelů změnil nyní soud jen na přestupek

Krimi
Němečtí vojáci táhnou bezpilotní střelu V-1 na start
V noci z 15. na 16. června 1944 se hlavní město Británie stalo terčem vůbec nejhoršího náletu bezpilotních střel s plochou dráhou letu V-1, které Němci začali používat jako svou zbraň poslední odplaty. Na Londýn se jich v oné noci sneslo 244, britská metropole však tento nápor ustála. Nálety pokračovaly dál, ale změnit výsledek války nedokázaly.
8 fotografií

Mám tam kámoše, vy šmejdi! Před 80 lety vydržel Londýn nejhorší nálet střel V-1

Historie
Orlí hnízdo. Někdejší horské sídlo Adolfa Hitlera je nyní turistickým magnetem.
/REPORTÁŽ/ Mělo to být jedinečné sídlo vyhrazené pro Adolfa Hitlera a nacistickou smetánku, dnes do něj míří autobusy plné turistů, kteří si pak v jeho zdech dopřávají pivo, špagety či zákusky. Když se po skončení druhé světové války bavorská vláda rozhodla ponechat stát Orlí hnízdo, toto rozhodnutí se jí vrátilo v podobě bohatých příjmů z cestovního ruchu. Původní účel budovy nyní prozrazují už jen detaily. 
17 fotografií

Orlí hnízdo pro Hitlera postavili za rekordní čas. Sídlo neocenil, turisté ano

Státy EU
Česko slaví titul mistrů světa
David Pastrňák v uplynulých dnech okouzloval české hokejové fanoušky na MS s číslem 88 na dresu. Žádný problém. Naopak když se před pár dny kapitán fotbalové Sparty Ladislav Krejčí podepsal na dres se stejným číslem, vznikl kolem toho velký povyk. V čem spočívá rozdíl ve vnímání „zlořečené“ osmaosmdesátky a jaká další čísla na dresech vzbudila kontroverze?
4 fotografie

Hitler na dresu? V Evropě 88 vadí, za mořem je neškodná. Provokují i další čísla

Fotbal
Jaromír Lukeš u karvinského soudu (28. 5. 2024).
Další z vítkovských žhářů se chce dostat na svobodu. Okresní soud v Karviné se v úterý zabýval žádostí o podmíněně propuštění Jaromíra Lukeše, který si za mřížemi dosud odpykal bezmála patnáct let z dvaadvacetiletého trestu. Žádost podal prostřednictvím svého obhájce po vykonání dvou třetin trestu. Návrh podpořil i ředitel karvinské káznice, kde je Lukeš umístěn.
5 fotografií

Soud jedná o propuštění žháře z Vítkova. Dluží miliony. Natálce platí 150 korun

Opavsko
Nacistický vůdce Adolf Hitler zdraví německé vojáky při obsazování Polska.
Psal se květen roku 1939 a lidé v Evropě stále ještě věřili, že mnichovská dohoda přinesla křehký mír. Jenže nacistický vůdce Adolf Hitler právě v této době na poradě s velením německé armády prohlásil, že hodlá obsadit Polsko. Jeho slova zaznamenal generál Rudolf Schmundt. Takzvaný Schmundtův protokol se na konci druhé světové války stal jedním z důkazů u norimberského soudního tribunálu. 

Obsadíme Polsko. Hitler v tajném projevu mluvil o plánech, byl z toho důkaz

Historie
Jean Gabin ve snímku Verdikt (1974)
Jean Gabin je bez debaty impozantní a nezaměnitelnou hereckou tváří. Potomek operetních a muzikálových zpěváků, který se narodil jako Jean-Alexis Moncorgé, převzal umělecký pseudonym po otci. Ve 30. letech natočil slavné filmy Nábřeží mlh a Člověk bestie a proslavil se legendárním protiválečným snímkem Velká iluze, který z něj udělal zahraniční hvězdu. Poté následovala nabídka do Hollywoodu. Co všechno vědí o herci, od jehož narození 17. května uplyne 120 let, si mohou čtenáři Deníku vyzkoušet v kvízu.

KVÍZ: A jsme v pr..., monsignore. Zkuste, jak moc znáte legendu Jeana Gabina

Film a televize
Jezdí po jednom kole a honí puk.
Team Steyr Unicycling z Askö Laufrad Steyr pořádá o letnicovém víkendu svůj 12. ročník jednokolového hokejového turnaje. Devět týmů z Německa a z Rakouska bude hrát v sobotu od 12 do 18 hodin a v neděli od rána do večera. Finále včetně show bude od 16 do 18 hodin. Vstupné se neplatí.

Od sousedů: Hrají hokej na jednokolkách

Z okolí
Hlavní slavnostní akt se konal u pomníku na hřbitově.
8. května si nejen v České republice připomínáme jednu z hlavních historických událostí v moderních dějinách, a to konec 2. světové války. Za tu se považuje kapitulace Německa, která v tento den roku 1945 vstoupila v platnost. Sokolov byl osvobozen o den dříve, proto jsme si tuto událost připomněli už 7. května položením věnců u památníků Bojovníka od Sokolova a na Starém náměstí.

Sokolov si připomněl Den vítězství

Čtenář reportér
Ilustrační foto.
Za několik dní oslaví Česká republika významný státní svátek Den vítězství. Kopřivnice si ukončení druhé světové války připomene v úterý 7. května v 10 hodin u pomníku padlých před bývalou ZŠ Náměstí. Stejně jako v předchozím roce se vzpomínkového setkání zúčastní žáci místních základních škol.

Kopřivnice si připomene Den vítězství

Novojičínsko
Z bombardérů prolétajících 29. dubna 1945 nad Nizozemskem nepršela zkáza, ale záchrana. Namísto bomb se k zemi snášelo jídlo
Na jaře 1945 se už do Evropy vracela svoboda, ale v Nizozemsku stále umírali lidé. Nezabíjely je střely, ale děsivý hlad. V neděli 29. dubna se na obloze objevily zlověstné siluety nízko letících bombardérů. Místo smrtonosných bomb z nich však začaly klesat k zemi tuny jídla. Lidé vypukli v nepopsatelný jásot. Právě se uskutečnil nejkrásnější nálet celé druhé světové války.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Nejkrásnější nálet

Tajemné dějiny
Pod Kamennou Horou může být až 11 kilometrů podzemních chodeb, část z nich si lze projít s průvodcem. Je tu i maketa německého proudového bombardovacího letounu Arado E.555, vyvíjeného v roce 1944 pro program Amerika Bomber Říšského ministerstva letectví.
/FOTO, VIDEO/ Místa stále obestřená tajemstvím byste našli nedaleko česko-polských hranic. Patří k nim i Hitlerova ztracená laboratoř, jak Poláci říkají továrně ukryté v podzemních chodbách města Kamenná Hora, pouhých asi 12 kilometrů od českého hraničního přechodu Královec. V projekčních kancelářích tamní továrny se pracovalo na přísně tajném projektu Arado, na studii německého proudového bombardovacího letounu dlouhého doletu, který měl být vyvinut pro program Amerika Bomber Říšského ministerstva letectví.
34 fotografií

Odhalte taje podzemí Kamenné Hory. Ukrývá Arado, Hitlerovu ztracenou laboratoř

Rychnovsko
Tip na výlet: Książ (německy Fürstenstein) ve Wałbrzychu je největší zámek Dolního Slezska a po Malborku a Královském hradu v Krakově třetí největší historické sídlo v Polsku.
/FOTO, VIDEO/ Přibližně třicet kilometrů od českých hranic je na okraji města Wałbrzych (česky Valbřich) ukrytý na skalním útesu a uprostřed lesů největší zámek Dolního Slezska a po Malborku a Královském hradu v Krakově třetí největší historické sídlo v Polsku. Zámek Książ je v mnoha směrech unikátní. Je jedním z nejkrásnějších polských zámků a navíc jeho historie je obestřená dosud nevyjasněnými záhadami, vztahujícími se k událostem za 2. světové války.
31 fotografií

Jaro na zámku Książ v Polsku. Jeho historie je opředená mnoha záhadami

Z okolí
Tři Lancastery B Mark III z 619. perutě RAF. Letoun v popředí byl zničen při nouzovém přistání po návratu z nešťastného norimberského náletu z 30. na 31. března 1944. Posádka havárii přežila, ale později byli všichni zabiti v akci
Byla noc z 30. na 31. března 1944. Bombardér Handley Page Halifax, vedený teprve 22letým kapitánem Cyrilem Bartonem, se prodíral k Norimberku a byl asi 110 kilometrů od cíle, když se na něj vrhly dvě německé stíhačky. Prostřílely palivové nádrže, zničily spojení a jeden motor. Letoun nebyl jediným postiženým. Noční nálet na Norimberk před 80 lety se stal nejtragičtější operací RAF ze celou válku. 
8 fotografií

Nejhorší noc RAF: Nálet na Norimberk znamenal katastrofu pro stovku bombardérů

Historie
Nález Martina Hricka, objevený pod Bukovou horou.
V minulých dnech přinesl jeden z dobrovolných spolupracovníků Muzea města Ústí nad Labem Martin Hricko zajímavý nález. Učinil ho na konci loňského roku při cestě kolem Bukové hory nedaleko zaniklé obce Vitín. Při chůzi v opuštěném lesním terénu se náhle propadl do jámy, kterou v první chvíli považoval za zvířecí doupě. Vlastně měl pravdu, ale i když se podobné jámě svého času říkalo Fuchsloch. tedy liščí díra, tak se v ní skrývalo něco mnohem nebezpečnějšího než liška, byl to Werwolf čili česky vlkodlak.
6 fotografií

FOTO: Sentimentální poklad odsunutých Němců, nebo stopy po Werwolfech?

Čtenář reportér
O tvrdosti a rozhodnosti československého odporu vůči maďarské agresi svědčí také výčet ztrát. Přestože Čechoslováci čelili na Podkarpatské Rusi obrovské početní i materiální přesile, zaznamenali během ústupových bojů menší ztráty než protivník
V souvislosti s okupací zbytků Československa fašistickými vojsky v březnu 1939 se často zmiňuje pouze boj o Czajankova kasárna ze 14. března 1939 večer. Téměř úplně stranou pozornosti však zůstávají jednotky Stráže obrany státu a dalších československých armádních útvarů, které v téže době působily na Podkarpatské Rusi. Několik dnů sváděly tvrdé ústupové boje s přesilou maďarského vojska. 

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Zapomenutý boj o Podkarpatskou Rus

Tajemné dějiny
Zastupitelé se při projednávání jednacího řádu pohádali.
/VIDEO/ V neobvykle drsnou slovní přestřelku se proměnilo na únorovém jednání děčínského zastupitelstva projednávání na první pohled banálního bodu. Došlo na zneužívání historických postav, zvýšený hlas i tvrdou kritiku. Opozice se totiž označila kvůli změnám v jednacím řádu za Miladu Horákovou, koalici označila za Putina a Hitlera.

Jste jako Hitler, Putin. Debata o jednacím řádu se v Děčíně zvrhla v útoky

Děčínsko
Cvičení Safeguard 2023. Ilustrační snímek
Ruská agrese proti Ukrajině otevřela diskusi o tom, zda je naše země připravena na případnou válku. Odborníci se shodují, že ne. Náčelník generálního štábu Karel Řehka dokonce říká, že armáda byla „ohlodána na kost“. V roce 1999 jsme vstoupili do NATO a ani jednou jsme od té doby nesplnili závazek odvádět aspoň dvě procenta ze státního rozpočtu na obranu. V roce 2030 má mít profesionální vojsko výhledově třicet tisíc mužů. Vláda postupně nakupuje moderní zbraně včetně stíhaček F-35. To však nestačí vzhledem k tomu, že konflikt může přijít už v nejbližších letech. Pomohla by povinná vojenská služba?

Má Česko znovu zavést povinnou vojnu? Přinášíme argumenty pro i proti

Černá a bílá
Odražená kulometná salva pokosila 4. března 1919 na kadaňském náměstí desítky lidí, pětadvaceti z nich se stala osudnou.
Při vzepjaté davové vášni stačí někdy maličkost, aby události přerostly v tragédii. Kadaňský masakr z 4. března 1919 začal potyčkou o to, zda na místní radnici bude viset prapor československý, nebo německý. Skončil kulometnou dávkou, jež si vyžádala 25 lidských životů. Ten den se střílelo i v dalších městech, v Kadani ale byly následky jednoznačně nejhorší.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Kadaňský masakr

Tajemné dějiny