ŠTÍTEK: akademie

Účastníci zájezdu z Krnova a Bruntálu si prohlíží knížku Jindřicha Machaly Kronika Libavska. V sobotu si mohou prohlédnout krásy Libavé na vlastní oči.
Libavá /POZVÁNKA/ - Střežený vojenský výcvikový prostor Libavá se otevírá veřejnosti jen několikrát do roka při mimořádných příležitostech. Má proto nádech tajemství. Krásy nedotčené přírody se zde snoubí s posledními zbytky zaniklých sudetoněmeckých osad, s vojenskými tajemstvími z dob studené války, s pozůstatky po okupační sovětské armádě i s ukázkami hospodaření české armády ve vojenských lesích.

Vojenský výcvikový prostor Libavá se otevře při akci Bílý kámen

Bruntálsko
Ilustrační foto.
Znojmo - Městská knihovna ve Znojmě má nejlepší webové stránky. V celostátní soutěži o nejlepší webovou prezentaci Biblioweb 2013 o tom ve veřejném hlasování rozhodli sami uživatelé stránek. Po loňském druhém místě se tak podařilo znojemské knihovně zvítězit.

Webové stránky knihovny zvítězily v soutěži Biblioweb

Znojemsko
Sochař a malíř Pavel Karták
Teplice - Do 18. listopadu můžete v Regionálním muzeu v Teplicích navštívit výstavu obrazů, kreseb a sochařských děl Pavla Kartáka, pořádanou u příležitosti jeho letošních kulatých narozenin. Pavel Karták navazuje na výstavu z roku 2004, kde se poprvé představil nejen jako sochař, ale také jako malíř.

Můžete navštívit výstavu obrazů, kreseb a sochař Pavla Kartáka

Volný čas
Kurz líčení.
Jičín – Máte zájem se dále vzdělávat? Uvažujete nad doplněním studia, rekvalifikací, jazykovým kurzem a rozšířením znalostí? Jste zvídaví a chcete vědět, jaké akce pro vás připravují různé instituce, občanská sdružení a zájmové organizace?

Týden vzdělávání dospělých nabízí pestrý program

Jičínsko
Ilustrační fotografie.
Hodonín – Vytvořit si rodinný rozpočet, poznat rizika zadluženosti a jejich dopady. To jsou jen některé s prostředků, jejichž pomocí chce pražská organizace zvýšit finančních gramotnost v ohrožených skupinách lidí na Hodonínsku. Seriál školení začíná už v září.

Firma chce zatočit s finanční negramotností

Hodonínsko
Akademie Václava Hudečka.
Luhačovice /ROZHOVOR/ - Šestnáctý ročník Hudečkovy akademie má i letos velký úspěch a především značný ohlas u začínajících umělců. Houslový mistr v rozhovoru pro Zlínský deník mimo jiné prozradil jednu ze zásadních věcí, podle kterých vybírá studenty do luhačovických kurzů. „Musejí ovládat skladby světového repertoáru a předvést, že to s muzikou myslí vážně," řekl houslový virtuos.

Václav Hudeček: Chci být svým studentům důvěryhodnou oporou

Hudba
Václav Hudeček.
Luhačovice /FOTOGALERIE/ - S velmi dobrou náladou vkročil do 16. ročníku Akademie Václava Hudečka samotný organizátor kurzů. „Jako každý rok se na festival velmi těším," pousmál se před úterní zkouškou zahajovacího koncertu Hudeček. Na něm si mohli diváci poslechnout také vítězku minulého ročníku, sedmnáctiletou Markétu Dominikusovou. Tentokrát ne v duetu, Hudeček a Dominikusová zahráli sólově.
4 fotografie

Václav Hudeček se těší na festival a pochvaluje si klimatizaci

Hudba
Výstava Miloše Šejna Archivy a kabinety
Liberec /FOTOGALERIE/ - Retrospektivní výstavu výtvarného umělce a pedagoga Miloše Šejna si nyní mohou prohlédnout návštěvníci liberecké Oblastní galerie. Ve čtvrtek 28. června od 17 hodin autor provede zájemce svou výstavou. „Tématem celoživotní tvorby Miloše Šejna je vzájemný vztah přírodních živlů, hledání společných zákonitostí mezi přírodní říší a výtvarnou formou díla a transformace pocitů člověka vznikajících v konkrétním místě krajiny kterým je často Český ráj nebo Krkonoše do mnohotvářné umělecké podoby, nová média nevyjímaje," upřesnila kurátorka výstavy Zuzana Štěpanovičová.
9 fotografií

Jablonecký rodák Miloš Šejn vystavuje i v pražském Rudolfinu

Ostatní
Cyklus barevných litografií Roční doby vytvořil Alfons Mucha koncem devadesátých let 19. století.
Břeclav /TIP NA VÍKEND/– Pracovní týden končí, a tak se opět nabízí čas na oblíbený víkendový odpočinek. Komu se nechce páteční a sobotní večer trávit u televizní obrazovky, neholduje výhradně relaxaci sportem a rád by naplnil svůj program kulturním vyžitím, tomu je určena tato rubrika. Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci, která se na Břeclavsku v začínajícím víkendu uskuteční.

Synagoga od pátku hostí Alfonse Muchu

Břeclavsko
Ledové kry blokující průtok vody z tajících sněhů zkomplikovaly život obyvatelům Hluboček
Hlubočky, Bělkovice – Ledové kry blokující průtok vody z tajících sněhů zkomplikovaly život také obyvatelům na Olomoucku. V Bělkovicích a Bohuňovicích ucpávaly koryto Trusovického potoka. Hrozivě rozlévat se začal také potok Domašovka. V Hlubočkách zase kry ucpaly Bystřici. Ta v Mariánském Údolí opustila koryto a rozlila se do zahrádek a vnikla do sklepů.
19 fotografií

Voda na Olomoucku zaplavila silnice i sklepy. Podívejte se

Olomoucko
Ilustrační foto.
Benešov - Florbalovým celkům Benešova se poměrně dařilo. Ligové dorostenky nastřílely ve dvou zápasech dvanáct branek, aniž by inkasovaly, béčko starších žáků mělo také střelecky nabito, hlavně Adam Šejstal. Poraženo odešlo céčko mužů, když nejtěsnějším poměrem prohrálo s Královskými Vinohrady.

Dorostenky Benešova předvedly výborné výkony

Ostatní sporty
Bibliofilie věnující se Janu Köhlerovi a Vojtěchu Chytilovi
Prostějov – Nenápadným ale cenným příspěvkem ke kulturním dějinám Prostějova jsou dva bibliografické svazečky, které vyšly přičiněním Klubu přátel výtvarného umění. První z nich se věnuje pozapomenutému hanáckému malíři a sběrateli orientálních artefaktů Vojtěchu Chytilovi a druhý osobnosti Jano Köhlera, který sice pocházel z Brna, ale s Prostějovem spojil kus života. Zanechal tu po sobě fresky na fasádách včetně pernštýnského zámku, ale také malby na stěnách presbytáře chrámu Povýšení svatého Kříže.

Bibliofilie líčí osudy Jano Köhlera a Vojtěcha Chytila

Volný čas
Grauerova hrobka
Opava - Je nejcennější z kolekce jedenácti historicky velmi cenných staveb. Grauerova hrobka, umístěná poblíž hrobů rudoarmějců na Městském hřbitově v Opavě, se nyní skví v celé kráse a svítí novotou.

Skvost hřbitova je už v celé kráse

Opavsko
Malíř Stanislav Staněk na výstavě ke svým osmdesátinám před čtyřmi lety v Galerii Jiřího Trnky v Plzni
Plzeň - Je zvlášť smutné psát slova rozloučení, když navždy odejde výrazná osobnost, člověk, který přinášel mnoho pro kulturu, umění i každodenní život. Takový byl akademický malíř Stanislav Staněk, jehož pozemský čas byl vymezen daty 12. srpna 1927 a 28. září 2011.

Odešel tvůrce a snad poslední bohém v Plzni

Volný čas
Václav Hudeček
Luhačovice – Na přelomu letních prázdninových měsíců vypukne v Luhačovicích už patnáctý ročník Akademie Václava Hudečka. Prestižní akce, na níž se talentovaným muzikantům intenzivně věnuje sám český houslový virtuos, se letos zúčastní jedenáct dívek a sedm chlapců ve věku 13 až 23 let.

V Luhačovicích startuje Akademie Václava Hudečka

Zlínsko