ŠTÍTEK: akademie

Hranice. Ilustrační foto
Hranicko- Je tu další májový víkend a s ním celá řada akcí. V našem přehledu najdete výběr těch nejzajímavějších. Podívejte se, třeba se právě vám trefíme do noty. Mezi zajímavé podniky patří určitě finále Pop Noty v Hranicích, kácení májky v Malhoticích nebo den zábavy v Rouském.V článku navíc doleobjevíte Kam za sportem.

Kam vyrazit na Hranicku o víkendu?

Hranicko
Sídlo prezídia České akademie věd v Praze.
Praha /GRAFIKA, ROZHOVOR/ – Sto dvacet let uplynulo od chvíle, kdy Národní muzeum na Václavském náměstí v Praze přivítalo první návštěvníky. Nestalo se však pouze sídlem sbírek – s jeho existencí je spjat i počátek České akademie věd a umění, která zde našla své útočiště.

120 let Akademie věd: Jako dárek superlaser

Česko
Josef Maria Olbrich
Opava /HISTORIE/ - Josef Maria Olbrich, opavský rodák, patří k nejvýznamnějším evropským architektům 20. století. Byl vůdčí osobností vzniku takzvané vídeňské secese. Narodil se v prosinci roku 1867 v zámožné rodině perníkáře a voskaře, který vlastnil v Opavě cihelnu, několik domů a téměř dvacet let byl městským radním.

Geniální architekt Josef Maria Olbrich

Opavsko
JAKÁ JE PRAVÁ TVÁŘ HRDINŮ? Tuto otázku si v některých svých dílech klade celosvětově uznávaný Markus Lüpertz.
Lliberec - Návštěvníky výstavy proslulého Markuse Lüpertze čeká nevšední pohled umělce na zavedené charaktery legendárních antických hrdinů. Jako český chlapec byl odsunut v důsledku kolektivní viny. Dnes patří k nejosobitějším postávám německého výtvarného umění.

Liberecký rodák patří ke stu nejslavnějším

Volný čas
Ilustrační foto
Břeclavsko – Koupit první drobné dárky pod stromeček, setkat se s přáteli, poslechnout si písničky od dětí ze školek a škol. Na Břeclavsku začíná advent a v řadě obcí se konají jarmarky, zpívání v kostelech či rozsvěcení vánočního stromku.

Advent začíná. Dobročinně i s anděly

Břeclavsko
Ilustrační foto.
Žďár nad Sázavou – S velkým zájmem studentů se setkala žďárská Akademie třetího věku, ve které od poloviny letošní září již odstartuje výuka v hned několika kurzech. Projekt, za nímž stojí Střední škola obchodní a služeb ve Žďáře nad Sázavou ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci, vzbudil pozornost bezmála tří desítek seniorů ve věku od šedesáti do pětasedmdesáti let.

Žďárští senioři se letos zařadí mezi studenty

Žďársko
Vladimír Terš přebírá medaili ministerstva kultury.
Hradec nad Moravicí – V květnu tohoto roku se dovršilo devadesát let života vynikajícího restaurátora a malíře Vladimíra Terše. Dne 23. srpna se dočkal udělení medaile ministerstva kultury za šíření dobrého jména české kultury z rukou ministra Jiřího Bessera. V úterý 31. srpna už ale bohužel odešel navěky.

Svět opustil malíř a restaurátor Vladimír Terš

Volný čas
Václav Hudeček
Luhačovice – Vážná hudba mi nikdy nic moc neříkala. Jméno Václava Hudečka samozřejmě znám, přece jen je to světoznámý virtuos. Když jsem tedy měla navštívit luhačovickou základní uměleckou školu, kde se konají kurzy mladých houslistů pod jeho vedením, šla jsem tam se smíšenými pocity.

Píle, talent a odřené brady, to jsou houslisté

Volný čas
Golfový prázdninový kemp pro děti na Ostravici.
Ostravice - Jak přitáhnout děti ke golfu? Jak pro tuto hru nadchnout i ty, které se k ní pravděpodobně nikdy nedostaly? Se zajímavým nápadem přišli lidé z golfového areálu na Ostravici. Zorganizovali prázdninový kemp pro děti.

Děti v Ostravici zvládají základy golfu

Ostatní sporty
Model národního fotbalového stadionu.
Velké Bílovice /FOTOGALERIE/ - Pět nejlepších modelů národních fotbalových stadionů bylo ve čtvrtek k vidění ve velkobílovickém hotelu Akademie na Břeclavsku. Právě ten se totiž stal místem vyhodnocení finálového kola celostátní soutěže Stavby z vlnité lepenky.
8 fotografií

Studenti ukázali své vize národního stadionu

Regiony
Šestnáctiletá Ewa Farna byla v sobotu Akademií populární hudby vyhlášena zpěvačkou uplynulého roku.
Praha, Třinec/ROZHOVOR/ - Šestnáctiletá zpěvačka Ewa Farna prý ve chvíli, kdy byla v sobotu Akademií populární hudby vyhlášena zpěvačkou uplynulého roku, utrpěla šok. „Od Akademie jsem ještě cenu nedostala – říkala jsem si, možná někdy, třeba za deset let. A ono to přišlo už teď. Získat Anděla byl můj sen,“ nechala se slyšet Farna, která vydala již pět alb a jako historicky nejmladší interpretka vyrazila v roce 2008 na samostatné koncertní turné po České republice.

Nadšená Ewa Farna: Získat Anděla byl můj sen

Volný čas
Harfenistka Kateřina Englichová
Zlín /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Je mladá, krásná, nadaná a úspěšná. Studovala na prestižních školách, absolvovala řadu mistrovských kurzů a stála na předních světových pódiích. Ve čtvrtek večer od 19 hodin bude patřit harfenistce Kateřině Englichové také jeviště zlínského Domu umění. „Se zlínskými filharmoniky jsem hrála již dříve a mám na to velmi krásné vzpomínky. A nejenom na ně, ale i na ostatní zaměstnance, kteří mně naposledy velmi pomohli s autem, které vypovědělo poslušnost,“ vrací se s úsměvem do minulosti sympatická umělkyně.

Kateřina Englichová: Harfa mi otevřela úplně jiný svět

Hudba
Přední česká harfenistka Kateřina Englichová.
Zlín – Je mladá, krásná, nadaná a úspěšná. Studovala na prestižních školách, absolvovala řadu mistrovských kurzů a stála na předních světových pódiích. Ve čtvrtek večer od 19 hodin bude patřit harfenistce Kateřině Englichové také jeviště zlínského Domu umění.

K. Englichová: Harfa mi otevřela úplně jiný svět

Volný čas
Lešek Wronka
Praha /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Letošní devatenáctý ročník vyhlašování Cen Akademie populární hudby Anděl chtěli jeho pořadatelé – ČNS IFPI a Lewron music center – pojmout jinak. Ve snaze o zkvalitnění a oživení této hudební události roku přišli s novinkou, že o vítězích z trojice adeptů nominovaných na ceny v jednotlivých kategoriích rozhodnou „přímo na místě“ členové Akademie. Podmínkou však bylo, aby se všichni, kteří „jsou ve hře“, živě prezentovali během přímého přenosu televize Nova. Jaromír Nohavica a kapela Kabát se ale omluvili, tudíž byli na jejich pozice posunuti náhradníci – a nastal „mediální problém“. Šéf Lewronu Lešek Wronka komentuje pro Deník události, které se odehrály v souvislosti s udělováním cen Akademie populární hudby…

Lešek Wronka: Anděly chápeme především jako svátek branže

Hudba
Cena Anděl - kdo všechno ji letos získá?
Praha – Aneta Langerová, Monkey Business nebo například Toxique mohou získat hudební ceny Anděl, jejichž udělování začne letos psát novou tradici. Podle slov organizátora Leška Wronky bude koncept navazovat v tom nejlepším slova smyslu na loňské předávání těchto výročních ocenění. „Bude průhlednější z hlediska hlasování, interaktivnější a atraktivnější pro televizního diváka. Koncept bude mít větší rozsah a bude reprezentativním průřezem české hudební scény,“ sdělil.

Andělé začínají psát novou tradici

Hudba
Ilustrační foto
Havlíčkobrodsko – Letos se mohou žáci základních škol opět přihlásit až na tři školy střední. Až do patnáctého března mají zatím čas rozhodnout se, zda to u nich vyhraje učiliště či střední škola.

Učňů sklářů mnoho není a nebude

Havlíčkobrodsko