ŠTÍTEK: alkoholický nápoj

Ilustrační foto
Praha - Ministerstvo financí chce zažalovat EU kvůli změnám v denaturaci lihů. Podle úřadu mohou změny vést mimo jiné k daňovým únikům. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda. ČTK má dokument k dispozici. EU chce od srpna 2017 zavést pro země unie společnou směs pro denaturaci lihu kvůli osvobození od spotřební daně.

Česko chce zažalovat EU kvůli novým pravidlům denaturace lihu

Ekonomika
Ilustrační fotografie
Praha – Doby, kdy se ceny skoro nehýbaly a inflace byla téměř na nule, minuly. Drahota roste a nová data Českého statistického úřadu to potvrzují. V listopadu byla inflace meziročně vyšší o 1,5 procenta, v říjnu to bylo meziročně „jen" 0,8 procenta.

Jídlo zdražuje. Kvůli EET to není, tvrdí Babiš

Ekonomika
Nekuřácká restaurace. Ilustrační foto.
Praha /ANKETA/ - Kuřáci si v restauracích od konce května příštího roku už zřejmě nezapálí. Úplný zákaz kouření přinese takzvaný protikuřácký zákon, který schválila Sněmovna. Hostinští nemají mít žádné úlevy v možnosti zřizovat kuřárny. Poslanci ale naopak neschválili úpravu, která by zavedla regulaci i pro restaurační zahrádky. 
5 fotografií

Kuřáci si v restauracích od konce května už zřejmě nezapálí

Česko
Z druhého místa v celorepublikovém finále soutěže Živnostník roku 2016 se raduje výrobkyně moštu Magdalena Válková ze Strážovic.
Praha, Strážovice – Druhým nejlepším živnostníkem v republice se ve středu večer stala rodačka ze Strážovic Magdaléna Válková, která pro své zákazníky připravuje tradiční nealkoholické mošty. Od vítězství v soutěži, jejíž finále se uskutečnilo v novorenesančním paláci na pražském Žofíně, jí dělilo jen pár hlasů. „Samozřejmě to mrzí, ale mezi námi sedmi superfinalisty nepanovala rivalita. Přáli jsme si prvenství navzájem," přiblížila atmosféru Válková.

Živnostník roku: první místo jí uniklo o pár hlasů, podnikatelka uspěla s mošty

Podnikání
Peníze. Ilustrační foto.
Praha - Meziroční inflace v Česku v listopadu zrychlila na 1,5 procenta z říjnových 0,8 procenta. Je nejvyšší od června 2013. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Růst spotřebitelských cen tak překonal i odhady analytiků. Cenová hladina se zvýšila především u potravin, nápojů či tabáku. Proti říjnu ceny stouply o 0,3 procenta, což byl stejný meziměsíční posun jako v říjnu proti září.

Ceny v Česku zrychlily růst na 1,5 procenta, nejvíc od června 2013

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – „Spotřeba potravin nabrala dobrý trend. Zdá se, že lidé nemají hlad, ale chuť," zhodnotil poslední čísla šéf odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Jiří Hrbek. Poukázal na to, že v Česku i v roce 2015 rostla spotřeba potravin. Má to jen jednu vadu na kráse, bohužel tu podstatnou. Zatímco z Česka mířily do zahraničí suroviny, z ciziny k nám putovaly hotové výrobky.

Čechům chutná. Přibrzdili ale v alkoholu

Ekonomika
Tady to začalo. Snímek stánku v Havířově-Šumbarku z 6. 9. 2012, kdy celníci a hygienici zahájili první šťáru, která se rozvinula do rozsáhlé kauzy přesahující hranice republiky.
ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

Karvinsko
Pavel Čaniga
Zlín - Blízký spolupracovník hlavy lihové mafie Radka Březiny Lubomír Kaláč dnes označil lidi spojené s Likérkou Drak z Chvalčova na Kroměřížsku za bílé koně. Sedm lidí včetně majitele likérky Pavla Čanigy je stíháno kvůli daňovému úniku, jenž státní zástupce vyčíslil na 1,29 miliardy korun. Kaláč byl souzen loni v Olomouci spolu s bratry Březinovými, dostal nepravomocně devět let a dva měsíce.

Čaniga a spol. byli bílí koně, říká bývalý spolupracovník Březiny

Česko
Ramzan Kadyrov
Moskva - Neomezený vládce Čečenska Ramzan Kadyrov vyhlásil v severokavkazské autonomní republice totální prohibici. Oznámila to místní média. Opatření je reakcí na nedávnou tragickou automobilovou nehodu, při níž zahynulo sedm lidí. Řidič byl podle policie opilý.

Kadyrov vyhlásil v Čečensku prohibici

Svět
Ilustrační foto
Orlickoústecko – Víkendový začátek adventu mají ve svém hledáčku i policisté, kteří i letos počítají se zvýšeným pohybem vozidel na silnicích. Policisté budou ale letos dohlížet nejen na řidiče, počítají i s kontrolami na dalších místech.

Kontrolovat budou nejen řidiče

Orlicko
Ilustrační foto
Klatovsko – Zbytečná až nesmyslná je podle některých ředitelů škol na Klatovsku tzv. pamlsková vyhláška ministerstva školství, která ve školách zakazuje prodej potravin podle ministerstva „neodpovídajících svým výživovým složením zásadám zdravé výživy".

Ředitel: Pamlsková vyhláška je paskvil

Klatovsko
Ilustrační foto
Zlín – Chování, které je z pohledu normálního rodiče naprosto nepochopitelné, předvedla ve středu 23. listopadu 2016 v noci 34letá žena ze Zlína. Na začátku celé události však stál pes, který se několik hodin nacházel v uzamčeném autě. Teprve sedmileté holčičce zanechala opilá matka ke hlídání čtyřletého a dvouletého sourozence. Sama se mezitím bavila v herně.

Sedmiletá holčička hlídala malé sourozence. Matka se opíjela v herně

Zločiny a soudy
Nehoda u Defurových Lažan
Defurovy Lažany – Plné ruce práce měli hasiči, kteří v pondělí v podvečer zasahovali u nehody na Horažďovicku. Havarovala tam jednapadesátiletá řidička z Měcholup, která jela s Fiatem Doblo ve směru od Defurových Lažan na Černice.
3 fotografie

FOTO: Žena byla v autě zaklíněná

Nehody
Zima se s podzimem už přetahuje o žezlo, dny se krátí, teploty klesají pod nulu. Těžko si vybavit tradičnější nápoj horských chalup a podzimních výletů než poctivý grog s Tuzemákem. Nezaměnitelná barva a vůně nápoje jsou v Českých zemích oblíbené po staletí. Od kdy se vlastně v Jindřichově Hradci vyrábí rum s plachetnicí?

Jindřichohradecký TUZEMÁK a grog k zimě patří od nepaměti

Reklama
Ilustrační foto.
Jindřichohradecko -  V nealkoholickém nápoji, který na Jindřichohradecku minulý týden požila nezletilá dívka a následně ji pálilo a škrábalo v krku, podle policejní mluvčí Hany Millerové žádné toxické látky neobsahoval: „Rozbor tekutiny nic neprokázal." 

Dívku po napití začalo pálit v krku

Nehody
Ilustrační foto
Berlín - Spotřebitelské ceny v Německu se v říjnu podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie zvýšily meziročně o 0,7 procenta, nejprudším tempem za dva roky. Proti předchozímu měsíci pak vzrostly o 0,2 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl německý statistický úřad. Potvrdil tak své předběžné údaje z konce října.

Inflace v Německu byla v říjnu nejvyšší za poslední dva roky

Ekonomika
Punč má během podzimního a zimního období v Opavě velkou tradici, což se projevuje i po prvních dnech otevření.
V řadách mnoha Opavanů zdaleka nejoblíbenější stánek na Horním náměstí už hlásí otevřeno. Milovníci punče mohou vybírat z různých druhů tohoto hřejivého alkoholického nápoje.

Začala punčová sezona

Opavsko
Ilustrační foto
Řím - Čím více reklamy na alkoholické nápoje vidí děti a mladí lidé v televizi, tím více je konzumují. Studie prokázaly nejen to, že televizní reklama ovlivňuje výběr alkoholu, ale i to, že pod vlivem této reklamy se až několikanásobně může zvýšit počet vypitých sklenek.

Televizní reklama na alkohol ovlivňuje mladé

Ekonomika
Asistenti prevence kriminality. Ilustrační foto.
Skupina deseti nových asistentů prevence kriminality v čele s koordinátorkou posílila řady Městské policie v Bruntále. Asistenti prevence kriminality nejsou pro Bruntál úplnou novinkou, v počtu čtyř zde působili už rok a půl. Na základě dobrých zkušeností se město rozhodlo rozšířit jejich řady a současně prodloužit jejich působení na tři roky.

Asistenti prevence kriminality v Bruntále

Bruntálsko
Městské říční lázně v Pisárkách nazývané Riviéra. Zahrádka byla zčásti kryta střechou restaurace, sezení pro hosty bylo i na rovné střeše.
Brno - Kopeček za Brnem venku je, hospůdka zakrytá v lese, dobré se vínko zde šenkuje, dobrý chléb na stůl se nese. Tyto verše básníka Petra Bezruče uvádí novou knihu Vladimíra Filipa, která má název Račte pivečko nebo vínečko? Publikaci autor pokřtí ve čtvrtek v Moravském zemském muzeu. Fotografická kniha je druhým dílem série o brněnských hospodách, restauracích a vinárnách.

Myslivna i Riviéra. Nová kniha představuje staré brněnské hostince

Volný čas
Ivan Hoffman
Na naše politiky se opět snáší kritika kvůli tomu, že neřeší naše pití. Nutno ale říct, že je kritizuje expert světové zdravotnické organizace, místní protidrogový koordinátor či bojovníci proti alkoholu z řad lékařů. Pokud jde o občany, politici rozhodně nejsou bombardováni žádostmi, aby prosadili zdražení alkoholu anebo aby zákony a vyhláškami zjednali jeho co nejmenší dostupnost.
0 fotografií

Tolerantní politici

Hoffmanův deník
Ilustrační foto
Plzeňský kraj – Špatný technický stav, náklad těžší než by měl být, opilec za volantem. To nejsou příklady toho, co se na silnicích může dít, nýbrž skutečné výsledky celokrajské policejní akce, která se zaměřila především na nákladní vozy a autobusy.

Policisté pokutovali řidiče náklaďáků

Plzeňsko
Nehoda v Klatovech.
Klatovy – Dopravu v úterý odpoledne zkomplikovala nehoda dvou vozů, která se stala v Plzeňské ulici v Klatovech na křižovatce s ulicí Dobrovského. Zraněny při ní byly tři ženy, které odvezla sanitka do nemocnice.
5 fotografií

Nedobrzdil a zranil tři ženy

Nehody