ŠTÍTEK: alkoholický nápoj

Již umístěné cedule informující o zákazu konzumace alkoholu v Milovicích.
Obecná vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích platí v Milovicích už od letošního jara. V příloze je vyjmenována řada lokalit, na které se zákaz vztahuje. Právě na těchto místech v současnosti rostou neobvyklé cedule připomínající dopravní značky. Na nich je přeškrtnutá láhev, velkým písmem nápis No alcohol a pod tím vysvětlení, že se jedná o zmíněné území se zákazem konzumace alkoholu.
3 fotografie

V Milovicích rostou cedule kvůli zákazu konzumace alkoholu

Nymbursko
David Nejedlý
Český fotbal vykazuje mistrnou schopnost znevažovat se. Ale úplně sám, bez cizího přičinění. Poslední případ se odehrál v Olomouci, kde při ligovém klání s Českými Budějovicemi sudí Jiří Houdek vypadal, jako by předtím požil alkoholické nápoje.

Glosa Davida Nejedlého: Slova? Prosíme činy!

Komentáře
Ilustrační foto.
Hustopeče – Poslední láhve likéru Hustopečská mandlovice si lidé koupili na nedávných Burčákových slavnostech v tomto městě na Břeclavsku. Jak už Deník Rovnost informoval, Státní zemědělská a potravinářská inspekce donutila výrobce změnit název alkoholického nápoje. Z mandlovice je mandlovka.

Mandlovice změnila název. Nově je z ní mandlovka

Břeclavsko
Ilustrační foto.
Rokycany – Další lokalita, kde bude platit zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejně přístupném místě, přibyla v Rokycanech.

Pivovarská? Bez alkoholu

Rokycansko
Pití alkoholu. Ilustrační foto.
Vysočina – Až stotisícovou pokutou mohou některá města „odměnit“ výtečníky oddávající se popíjení alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích. Vyhlášku, jež stanovuje zákaz konzumace alkoholu na přesně definovaných místech, mají na Vysočině například v Žďáře nad Sázavou, Jihlavě, v Pelhřimově nebo v Třebíči.

Za pití alkoholu na veřejnosti hrozí až stotisícová pokuta

Žďársko
Členové vlády ve Sněmovně. Ilustrační snímek
Spotřební daně z lihu, cigaret a dalších tabákových výrobků se zřejmě zvýší. Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní daňový balíček, který zvyšuje i další daně, například z hazardních her. Jako hlavní cíl předkladatelé uvádějí omezení dostupnosti cigaret a alkoholu. Opoziční poslanci však vládu obviňují, že pouze zvyšuje daně a hledá peníze do rozpočtu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) kritiku odmítala.
21 fotografií

Lihoviny a cigarety zřejmě zdraží. Sněmovna podpořila zvýšení daní

Ekonomika
Ilustrační foto.
Kutnohorsko - Policisté kontrolovali chování chodců na pozemních komunikacích a řidiče při dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů před jízdou. Bezpečnostní akce se konala v pátek 14. června ve večerních hodinách. Zaměřena byla na správné chování chodců na pozemních komunikacích a na řidiče, u kterých policisté kontrolovali dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek.

Dopravně-bezpečnostní akce se konala na Kutnohorsku

Kutnohorsko
Archeologové v Číně objevili starobylý elixír života
Minulý rok objevili archeologové při vykopávkách v centrální Číně bronzový džbán se zvláštní nažloutlou tekutinou. Nález však nepovažovali za nikterak výjimečný. Domnívali se totiž, že se jedná o zbytky alkoholického nápoje. Nyní však připustili, že se pletli. Mohlo by se totiž jednat o takzvaný elixír nesmrtelnosti, informovala agentura Sin-chua.    
3 fotografie

V Číně našli taoistický elixír nesmrtelnosti. Byl součástí 2000 let staré hrobky

Věda a technika
Ilustrační foto
Jižní Morava – Zhruba 3,4 miliardy korun. Nejvíce peněz vybral loni jihomoravský celní úřad na spotřebních a ekologických daních. „Pohonné hmoty, ovocné destiláty a jiné lihoviny, pivo, šumivé víno, cigarety či tabák – to je vše, co podléhá spotřební dani, kterou každý z nás platí v ceně zboží,“ uvedla mluvčí úřadu Lada Temňáková.

Celníci loni na jihu Moravy vybrali přes čtyři miliardy. Třeba za alkohol

Z okolí
Alkohol. Ilustrační snímek
V Česku v pátek začíná měsíční osvětová akce Suchej únor. Přispět má k omezení nadměrného pití alkoholických nápojů. Má přimět muže, ale i ženy k tomu, aby strávili měsíc bez kapky alkoholu. Informovala o tom Liga otevřených mužů (LOM), která kampaň posedmé pořádá. Organizátoři poukazují na to, že Češi patří v pití alkoholu ke světovým rekordmanům a nadměrná konzumace ohrožuje jejich zdraví i kvalitu života.
11 fotografií

Suchej únor začal. Má pomoci omezit problémovou konzumaci alkoholu

Zprávy z Česka
Alkohol. Ilustrační foto.
Není to tak dávno. Jistě si pamatujete, jak jsme v Česku přišli o Tuzemský rum a museli jsme začít používat pro náš bramborový destilát název Tuzemák. A jistě si pamatujete na ten odpor vůči bruselské „šikaně“. Nyní podobnou situaci zažívají i Ukrajinci. Rozdíl je v tom, že jejich „koňak“ je někdy více, někdy méně destilátem typu brandy, zatímco náš „rum“ neměl s jakýmkoliv třtinovým rumem nic společného nikdy, a svým názvem tak akorát klamal zákazníky.

Co místo Ukrajinského koňaku? Grogon

Svět
Masopustní průvod roztančil náves ve Družci.
Družec - Tradici staročeských masopustních průvodů se daří obnovovat v posledních letech v řadě obcí na Kladensku. K těm, kde jsou aktivní a chtějí pro své obyvatele vymýšlet zpestření, patří bezesporu obec Družec. Novodobý masopust se zde konal popáté. Před tím tu podle pamětníků bývaly průvody maškar naposledy v polovině padesátých let minulého století.
97 fotografií

OBRAZEM: Masopustní průvod se konal ve Družci už popáté

Volný čas
Ilustrační fotografie.
Jihlava - Nabral si lahve alkoholu do nákupního košíku a bez zaplacení odešel z prodejny. Tak se zachoval čtyřiadvacetiletý zloděj, který v pondělí večer kradl v obchodním domě na ulici Romana Havelky. Dlouho se ze svého úlovku neradoval, za kasou ho zastavili pracovníci ostrahy.

Z kradeného zboží se zloděj dlouho neradoval

Zločiny a soudy
Pet láhve
V Česku se na recyklaci odešle 57,5 procenta PET láhví. Uvedla to dnes pracovní skupina Zálohujme tvořená zástupci Insitutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) a Karlovarských minerální vod (KMV). Skupina usiluje o zálohový systém s cílem navýšit míru recyklace obalů z PET a kovu na 90 procent. Jeho zavedení by podle výsledku studie, kterou uskupení Zálohujeme na dnešní tiskové konferenci představilo, snížilo dopady výroby a recyklace PET láhví na životní prostředí o 28 procent.

Jak ulevit životnímu prostředí v Česku? Pomoci by mohl systém záloh na PET lahve

Ekonomika
Medovina. Ilustrační foto.
Máte chuť na medovinu a chcete mít jistotu, že si v obchodě vyberete skutečně kvalitní nápoj? Zanedlouho bude naděje, že se při výběru „nespálíte“, mnohem větší než nyní. Již od loňského prosince totiž platí nová vyhláška o požadavcích na nápoje. Podle odborníků zkultivuje trh a pomůže i laickým zákazníkům, aby lépe odlišili kvalitní výrobek od horšího.
6 fotografií

Jak dobrá je medovina? Vše nově řekne etiketa

Ekonomika