ŠTÍTEK: Alpy

Mistrovství světa v zimním plavání 2022 v polském městě Glogów
Ve dnech 3. až 6. února se uskutečnilo čtvrté mistrovství světa v zimním plavání, tentokrát v polském městě Glogów, na řece Odře. Zúčastnili se ho i zástupci třebíčského otužileckého Klubu ledních medvědů, kteří začínali se svými prvními zkušenostmi s ledovou vodou na vodní nádrži Markovka. A nutno dodat, že si nevedli vůbec špatně.
10 fotografií

Z Markovky na mistrovství světa v Polsku. Plavkyně Andrea přivezla tři medaile

Čtenář reportér
Kleť pod sněhem
Josef Šochman z Českých Budějovic se rád věnuje svému koníčku - focení. Toulá se často městem a fotí zajímavé detaily nebo se zaměřuje na krásnou krajinu. Loni mu učarovala Kleť pod sněhem. "Tak takhle to vypadalo na Kleti před rokem," napsal ke svým fotkám, které poskytl redakci. Na jedné z fotografií by měla být vidět Venuše. Děkujeme Josefu Šochmanovi za zaslané snímky. 
20 fotografií

Kleť v bílém hávu. Fotograf zachytil také Venuši

Čtenář reportér
Ilustrační foto.
Kulinářské zážitky k dovolené neodmyslitelně patří. Ale vyznat se v záplavě hvězdiček a recenzí na internetu je pro turisty i místní tak komplikované, že je často přechází chuť. Jičínské informační centrum se rozhodlo vyřešit problém po svém a vyhlásilo anketu o nejlepší podniky v turisticky frekventovaném městě. "Zejména v turistické sezoně se nás na možnost, kam zajít na jídlo nebo kávu, ptají bez přehánění stovky lidí denně. Doporučujeme jim podle vlastních zkušeností, jsme ale zvědaví, jestli se budou výsledky ankety s těmi našimi shodovat. Rádi bychom propagací pomohli jičínským gastropodnikům, obzvláště pak těm, které si to svým přístupem zaslouží," říká vedoucí MIC Jičín Radka Tobolková.
43 fotografií

Jičínské infocentrum sestavuje gastromapu. Poradí, kam na kávu, pivo či večeři

Jičínsko
Krásné a záhadné...
Vzácnou hru přírody zachytil fotograf Limmer z gondoly lanovky na malém jezeře Taubensee na patě Rauschbergu v Alpách. Na ledu se objevily "hvězdice" v podobě velkých černých "pavouků". Stejný úkaz zaujal před několika dny Ingrid Ludwigovou z Burghausenu ve Weidmoosu (Rak.).

Od sousedů: Zamrzlé "mořské hvězdice" udivují

Českobudějovicko
Lesní cesta u jezera Lac d’Annecy. Místo, kde vrah v roce 2012 zabil čtyři lidi.
Vysněná dovolená ve Francii se pro britskou rodinu změnila v noční můru. Vrah uvnitř rodinného karavanu zabil nejdřív rodiče a babičku, poté zřejmě i náhodného svědka. Nakonec se rozhodl sprovodit ze světa i sedmiletou holčičku. Když zjistil, že mu došly náboje, rozhodl se ji umlátit pistolí. Dívka však brutální řádění zabijáka přežila, stejně jako její mladší sestra, která se schovala za mrtvým tělem své matky. Vražda v Alpách z roku 2012 je jedním z nejznámějších nevyřešených případů ve Francii. Nyní policie konečně zadržela podezřelého.

Masakr v karavanu: Vrah zabil rodiče, dítě chtěl umlátit. Teď případ znovu ožívá

Státy EU
Litomyšl dostala dřevotisk japonského Matsumota.
Dřevotisk hradu Matsumuto v Japonsku je netradiční dar, který dostala Litomyšl na konci minulého roku. Jedná se o barevný dřevotisk hradu Matsumoto od Hisashi Shioriho, jehož doménou je stará japonská technika dřevotisku.

Litomyšl dostala dřevotisk japonského Matsumota

Svitavsko
Krásy jihu.
Blesky pročesávající oblohu, západy slunce, mrazivé zimní scenérie, výhledy až na Alpy nebo vzácnou fotku "zakroucených" oblak Kelvin Helmholtz a mnoho dalších povedených snímků zaslal v uplynulém roce Deníku fotograf Lukáš Gallo. S jeho fotkami jste se mohli po celý rok kochat krásnou přírodou, malebností Českých Budějovic a jihu, sledovat vzácné jevy počasí nebo trnout úžasem nad bouřkovým nebem. Děkujeme Lukáši Gallovi za zasílání. 
43 fotografií

Krásné, dramatické a často děsivé. Takové letos byly fotky Lukáše Galla

Čtenář reportér
Rozdílné pohledy. Zatímco jedni považují rozevláté stavby za Disneyland, druzí v nich vidí příležitost, jak přilákat do vinařské oblasti nové návštěvníky
Výlet do Velkých Pavlovic na Břeclavsku potěší nejen milovníky vína. Město, které proslavily meruňky, víno a tradiční lidová kultura. Pokud se rádi kocháte pěkně z výšky, pak určitě navštivte rozhlednu Slunečná, která je vysoká 19 metrů a svým tvarem připomíná vinoucí se révu. Když budete mít štěstí na počasí, tak krom úžasného pohledu na všudypřítomné vinohrady a okolní vesničky uvidíte také vrcholky Alp. Alespoň to tvrdí ti, co je opravdu viděli.
10 fotografií

Patnáct opilých sklepů, které se vymykají pravidlům architektury

Cestujeme