ŠTÍTEK: Alpy

Rodina z Děčínska přišla při dovolené na horách o tatínka
Stačila jediná vteřina a život jedné rodiny z Děčínska se letos v lednu obrátil naruby. Otec od rodiny utrpěl vážné zranění na lyžích, po kterém v nemocnici bojoval o život. Ten nakonec prohrál. Jediným živitelem rodiny se stala maminka, která se ale léčí s rakovinou a není tak schopna pracovat na plný úvazek. Na platformě Donio lidé přispívají ve sbírce.
4 fotografie

Tragédie na horách připravila rodinu z Děčínska o tatínka. Na Doniu běží sbírka

Regiony
Rodina z Děčínska přišla při dovolené na horách o tatínka.
Stačila jediná vteřina a život jedné rodiny z Děčínska se letos v lednu obrátil naruby. Otec od rodiny utrpěl vážné zranění na lyžích, po kterém v nemocnici bojoval o život. Ten nakonec prohrál. Jediným živitelem rodiny se stala maminka, která se ale léčí s rakovinou a není tak schopna pracovat na plný úvazek. Na platformě Donio lidé přispívají ve sbírce.
4 fotografie

Tragédie na horách připravila rodinu z Děčínska o tatínka. Na Doniu běží sbírka

Děčínsko
Prach ze Sahary - Ilustrační foto
Do Česka se začalo od noci dostávat od jihozápadu velké množství saharského prachu. Zhoršuje ovzduší, zamlžuje oblohu a výrazně ovlivní dnešní maximální teploty, oznámil ráno na sociální síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Dříve uvedl, že prach může teploty snížit, protože tlumí sluneční paprsky.

Do Česka se dostal prach ze Sahary. Zhoršuje ovzduší a sníží teploty

Česko
Krotitelé zázraků pojednávající o magickém světě dětí a o rodičích, kteří je občas neposlouchají, aniž by o tom sami věděli.
/FOTO/ Na prknech Divadla Lampion se mohou návštěvníci těšit na druhou premieru sezony. Inscenace s názvem Krotitelé zázraků pojednávající o magickém světě dětí a o rodičích, kteří je občas neposlouchají, aniž by o tom sami věděli, má slavnostní premiéru ve čtvrtek 28. března. Režie se ujal renomovaný tvůrce inscenací pro dětské diváky Jiří Ondra. 
4 fotografie

Druhá premiéra sezony: V kladenském Divadle Lampion se stanou zázraky

Volný čas
Pomalu nastává čas na výměnu zimních pneu za letní
Poslední březnový den skončí povinnost mít na zasněžené nebo zledovatělé silnici nasazené zimní pneumatiky. Tedy ty, které jsou označené symbolem horských štítů, případně písmeny M+S. Ovšem ti řidiči, kteří třeba ještě pojedou lyžovat do Alp, by s přezouváním měli zatím počkat. Ti, kteří ale jezdí hlavně ve městech a v nížinách, se můžou již začít objednávat do pneuservisů. Přinášíme navíc tipy na typy pneumatik, které stojí za to koupit, i na ty, které naopak nebrat. Známe i výsledek testu brzdné dráhy pneumatiky Tomket.
6 fotografií

Nový test letních pneumatik. Překvapením v žebříčku je korejská značka

Život řidiče
Českobudějovický okresní soud řeší smrt dvou Češek v Alpách. Jedním ze dvou obviněný je Dalibor Urban (uprostřed).
Čtvrtým hlavním líčením pokračoval soud kvůli smrti dvou mladých žen v Alpách na ferratách. Před českobudějovickým okresním soudem 19. března vypovídala svědkyně Kateřina G., někdejší přítelkyně Dalibora Urbana obžalovaného z usmrcení z nedbalosti. Na ferratě Drachenwand s ním byla na výpravě, při níž zemřela pětadvacetiletá Radka. Vypověděla, že nikoho nenaváděli, aby lhali, a že Radka noc před pádem ponocovala a v době neštěstí měla menstruaci, což ji mohlo také oslabit.

Smrt dvou Češek v Alpách. Nikoho jsme nenaváděli, aby lhali, zaznělo u soudu

Krimi
Patrový autobus Neoplan N122 sjel u Nažidel 8. března večer, kolem 20.20, ze sedmimetrového srázu, přetočil se přes střechu a zůstal ležet na levém boku. Zpátky na vozovku ho druhý den vytáhla těžká technika.
Nažidla. Při vyslovení tohoto jména si jen málokdo v Česku nevzpomene na jednu z nejtragičtějších a zároveň nejznámějších nehod na českých silnicích, která obrátila život vzhůru nohama mnoha rodinám. 8. března 2003 u malé osady na Českokrumlovsku nedaleko hranic s Rakouskem havaroval patrový autobus a o život přišlo, ať na místě, nebo později, dvacet lidí.
26 fotografií

21 let od tragické nehody u Nažidel. Z pohledu na pomník z balvanů dodnes mrazí

Českokrumlovsko
I poměrně dlouhé dojíždění za lyžováním nyní s Enyaqem není neřešitelný problém
Čím dál více motoristů bude v příštích letech jezdit i na dovolené se svými nebo služebními elektromobily. Vyzkoušel jsem, jak se dá ve vysokohorském prostředí francouzských, italských a švýcarských Alp v praxi používat modernizované provedení Škody Enyaq. Kromě toho, že je nyní tento čistě elektrický vůz rychlejší, má také schopnost rychlejšího dobíjení a lépe fungující infotainment.
9 fotografií

Nové funkce Škody Enyaq usnadňují soužití na cestách. Platí to také v Alpách?

Život řidiče
Čelo laviny dosáhlo neuvěřitelné výšky 100 metrů. Taková síla stačila bez problémů na to, aby městečko Galtür zcela zavalila během pouhých 50 vteřin
Přesně čtvrt století uplyne 23. února od nejděsivější sněhové katastrofy v rakouských Alpách za posledních padesát let. Tyrolskou oblast se dvěma horskými středisky zavalily dvě obří laviny, které za sebou zanechaly 38 mrtvých. A třebaže Rakousko od té doby výrazně zvýšilo bezpečnostní opatření, riziko, že se podobné neštěstí bude opakovat, hrozí dál.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Bílá smrt v Galtüru

Tajemné dějiny
Lyžaři obléknou retro, přidáte se?
Růžová, neonová či duhová. Čím výraznější, tím lépe. Takové je motto lyžařského retro dne na Hochfichtu, který se uskuteční v sobotu 17. února. V největším rakouském skiareálu mimo Alpy jsou navzdory rozmarům počasí v provozu všechny lanovky a vleky a lyžuje se na 19 km sjezdových tratí.

Na šumavském Hochfichtu se bude lyžovat v retro oblečení

Čtenář reportér
Účastníci 57. ročníku ČEZ Jizerské 50 ukázali, proč je závod takovým fenoménemÚčastníci 57. ročníku ČEZ Jizerské 50 ukázali, proč je závod takovým fenoménem
Sníh? Kdysi samozřejmost, brzy vzácnost. S vrtochy počasí se potýkají i sportovci a rodiny s dětmi. Počet dnů na lyžích v zimě se zmenšuje. Za radovánkami i závody cestují lidé dál a do vyšších nadmořských výšek. Bude bílo, nebo bahno? Nejistota trápí lyžování, donedávna tradiční český sport. Potvrzují to i debaty, které se strhly poté, co byla zrušena Jizerská padesátka. O tom všem je další téma Sportovního deníku.
7 fotografií

Jak zajistit sníh? Bude se pořád lyžovat? Zrušení Jizerské 50 otevírá řadu témat

Zimní sporty
Špatná přeprava lyží při cestě na zimní dovolenou se může prodražit
Jarní prázdniny jsou v Česku v plném proudu. Milovníci zimních sportů, kteří vyrážejí na hory, by si měli dát pozor na jednu věc. Odborníci varují před přepravou lyží a dalších volných předmětů. Špatně upevněné lyže mohou nejen při nehodě, ale i pouhém prudkém brzdění způsobit vážná zranění. Navíc při silniční kontrole hrozí pokuty od policistů. 

Dejte si pozor na přepravu lyží v autě. I za špatné ukotvení hrozí pokuty

Ekonomika
I slabším zemětřesením mohou popraskat vozovky či stěny domů. Ilustrační foto
Čtvrteční zemětřesení v okrese Neunkirchen doplnilo sérii desítek velmi slabých otřesů, které seismologové zaznamenali v Rakousku už během ledna. Aktivitu naměřili především v Tyrolsku, včetně vyhlášených lyžařských center. Otřesy pokračovaly i v pátek 2. února. Podle odborníků ale lyžařská sezóna nijak ohrožená není a rakouská zemětřesení nejsou neobvyklým jevem. Čas od času se tu seismologická aktivita objeví. 

Zemětřesení v Rakousku: Nebylo jedno. Otřesy naměřili i v lyžařských centrech

Státy EU
Běžkař, ilustrační foto
Při běžkařském závodě v italských Alpách v neděli zemřel sedmdesátiletý muž z České republiky. Informovala o tom agentura ANSA, na věc upozornila také TV Nova. Pomoc se muži, který podle prvních informací dostal infarkt, snažili poskytnout ostatní závodníci a zdravotníci přivolaní na místo. Smrt českého občana v oblasti Bolzano potvrdil ČTK bez bližších podrobností mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Při běžkařském závodě v Itálii zemřel muž z Česka. Dostal infarkt

Státy EU
Ilustrační foto
Na nákup či přestavbu vozidel nebo na nákup vybavení bude určena suma 4,3 milionu korun, kterou chce poskytnout město Plzeň Hasičskému záchrannému sboru Plzeňského kraje, Krajskému ředitelství policie Plzeňského kraje a Zdravotnické záchranné službě Plzeňského kraje. S poskytnutím finančních darů souhlasila Rada města, vše ale musí ještě schválit zastupitelstvo.

Plzeň chce poskytnout přes čtyři miliony korun na lepší vybavení pro záchranáře

Plzeňsko
Frontman punkové kapely Turbobier Dominik Wlazny, který si přezdívá Marco Pogo, chce se svou Pivní stranou usilovat i o Národní radu.
Z krize tradičních stran těží v Rakousku kontroverzní kabaretista a frontman punkové kapely Turbobier Dominik Wlazny. Marco Pogo, jak si taky říká, skončil v posledních prezidentských volbách v Rakousku překvapivě na třetím místě. Nově chce usilovat i o Národní radu. Ve čtvrtek oznámil, že svoji Pivní stranu povede do podzimních parlamentních voleb.

Punker Pogo pokouší rakouský parlament. Do voleb chce jít s Pivní stranou

Státy EU