ŠTÍTEK: Alpy

Vzpomínkovým pochodem Skalky vzdali hold turistovi Zdeňku Sedláčkovi
Kdyby Klub českých turistů, odbor Uherské Hradiště, vyhlašoval anketu Nejúspěšnější turista a vedle řady ocenění uváděl také ty nejlepší do Síně slávy, jistě by se této pocty dostalo zanícenému turistovi Zdeňku Sedláčkovi z Košíků. Narodil se na košícké samotě Paňháj 14. ledna 1946 a zemřel v necelých sedmdesáti letech, a to 1. prosince v roce 2015.
35 fotografií

Vzpomínkovým pochodem Skalky v Chřibech vzdali hold turistovi Zdeňku Sedláčkovi

Slovácko
Alena Zárybnická je česká meteoroložka, moderátorka a dramaturgyně.
Na obrazovkách České televize ji vídáme jako seriózní dámu v kostýmku, a přestože přináší předpověď počasí, snad nikdo by si ji netroufl nazvat „televizní rosničkou“. Alena Zárybnická má však ještě jednu stránku – dobrodružnou, skoro by se chtělo říct tuláckou. O tom, co má společného příroda, sport a předpověď počasí, jsme si povídaly na vzdálenost šesti set kilometrů. V tuto roční dobu totiž meteoroložka a moderátorka tradičně vyráží na dovolenou v obytném voze.
10 fotografií

Předpovědi testuji na vlastní kůži, říká legendární rosnička Alena Zárybnická

Ženy
Ilustrační foto
Další smutná zpráva přišla v sobotu z Rakouska. Čeští horolezci nastoupili v pátek na východní stěnu Watzmannu v Berchtesgadenských Alpách. Ve výšce 1900 metrů poblíž Schönau dva zabloudili a právě když našli správnou cestou, vedoucí z nich spadl ze zatím nezjištěných příčin 60 až 80 metrů v příkrém skalnatém terénu.

Od sousedů: Mrtvý český horolezec v Alpách

Z okolí
Alpy. Ilustrační snímek
V horách na jihovýchodě Německa v pátek zahynul muž z České republiky, který se zřítil z výšky několika desítek metrů při výstupu na vrchol Watzmann. Podle deníku Bild o tom informovala místní policie, úmrtí českého občana v neděli potvrdilo ČTK také české ministerstvo zahraničí. Druhý český lezec byl letecky evakuován poté, co utrpěl těžké zranění.

V německých Alpách zahynul český turista. Jeho kolega utrpěl těžké zranění

Státy EU
Není bez zajímavosti, že u jezera Bled relaxovala i slavná spisovatelka Agatha Christie
Stačí osm hodin cesty autem z Prahy, abyste se ocitli na břehu ikonického jezera Bled ve Slovinsku. Jde o ideální místo pro odpočinkové výlety i aktivní turistiku. Lokalitě s nejednou historickou zajímavostí prospívá, že zde navzdory blízkosti Alp bývá teplé počasí. Důležité také je, že v jezeře Bled je povoleno koupání. Nechybí zde ani řada možností pro ubytování.
10 fotografií

Ikonické jezero Bled při cestě do Chorvatska nabízí koupání, relax i turistiku

Do světa
Jan Beran
Kladenský letec Jan Beran si o první zářijovou sobotu na Memoriálu Zdeňka Běhounka doletěl pro 3. místo. Byl to již 57. ročník tradiční letecké rally, pořádané Aeroklubem Kladno. S kolegou z posádky Markem Novotným zaostali za stříbrnou posádkou tvořenou předsedou kladenského aeroklubu Pavlem Pačesem a dalším velezkušeným pilotem Markem Čackým o pouhé dva body.
3 fotografie

Kladenský plachtař Jan Beran zabodoval na domácí soutěži motorářů

Ostatní sporty
Hotovo. Jakub Rak se svým spolulezcem Mišem Žilkou na poslední vylezené věži.
Dorazit pod skalní věž, navázat se s parťákem na lano, obhlédnout cestu, dostat se na vrchol, zapsat se do vrcholové knížky, slanit, pobalit “nádobíčko” a fofrem k další skalní věži. Takový byl úkol celodenního maratónu skálolezců, kteří v rámci 40. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu zvedli rukavici v podobě akce nazvané “CBŠ - Celý Bišík.”

Lezecký maratón na Bišíku, nejlepší za necelých 12 hodin vylezli 79 věží

Náchodsko
Zastavení první v Trentu.
Motto: „Cesta do ráje začíná v pekle.“ (Dante Alighieri). První zastavení při Italském toulání jsem se rozhodl udělat po zdolání Brennerského průsmyku v městě, které má od středověku politické a náboženské styky s českými zeměmi, králem Janem Lucemburským a budoucím císařem Karlem IV. Za příspěvek a krásné fotky děkujeme Karli Kafkovi.
11 fotografií

Toulky Itálií: Zastavení první v Trentu

Čtenář reportér
Rekonstrukce Ötziho mumie v Muzeu pravěku v Quinsonu, Alpes-de-Haute-Provence
Pleš, tmavé oči a velmi tmavou pleť měl podle vědců z Německa, Itálie a Rakouska prehistorický „ledový muž“ Ötzi, jehož tělo bylo v mimořádně zachovalém stavu nalezeno na alpském ledovci na italsko-rakouském pomezí v roce 1991. Rodová linie muže, který žil v tyrolských Alpách kolem roku 3250 před naším letopočtem, vychází přímo od prvních zemědělců, kteří do Evropy přišli před zhruba 8000 až 9000 lety z Blízkého východu, uvedli vědci v odborném časopise Cell Genomics.
10 fotografií

Jak vypadal ledový muž Ötzi a odkud pocházel? Vědci zjistili barvu očí i kůže

Věda
Monika Talábová si vyzkoušela závod v Alpách.
Nejdřív klid, po třiceti kilometrech opravdový závod. Na některých nebezpečných úsecích stačilo trochu nepozornosti a člověk by to asi měl jasné. Hlavně při zdolávání kopců jsme bojovali se svou hlavou, v tom posledním a těžkém už mnozí neměli síly a vzdali. Já sama jsem si chvíli říkala, proč to dělám. I pro mě to byl náročný finiš, ale po něm přišla zasloužená cílová medaile. Tak popisuje Monika Talábová z Počátek extrémní závod, který na konci července zaběhla v Alpách.
43 fotografií

VIDEO: Z Javořice do Alp. Běžkyně z Počátek miluje extrémní závody

Pelhřimovsko
Alpské město Bardonecchia zasáhla vlna vody a bahna
Alpské město Bardonecchia, které se nachází v italském regionu Piemont u italsko-francouzské hranice, zasáhla náhlá záplavová vlna, která způsobila na místě rozsáhlé škody. Pět lidí, kteří se pohřešovali od nedělního večera, se však v pondělí ráno podařilo nalézt, píše agentura ANSA. Evakuováno bylo 120 lidí a jedna osoba byla zraněna.

Město v italských Alpách zasáhla vlna vody a bahna. Způsobila rozsáhlé škody

Státy EU
Unikátní vojenský pochod ve stopách římských legionářů před téměř 2000 lety. Osm mužů vyrazilo na 50kilometrovou reálnou trasu mezi dávnými tábory u Brna a Pasohlávek. Každý nesl přes 25 kilogramů dobové výstroje a výzbroje.
Největší římský pochod na českém území po téměř dvou tisících letech. Zhruba padesát kilometrů pěšky. Osm novodobých legionářů se na jižní Moravě vypravilo na cestu mezi dávnými tábory římských dobyvatelů. V plné zbroji. S ponožkami ve vojenských sandálech. Tři dny s až čtyřiceti kilogramy na zádech. Jde o dobrodružství experimentální archeologie.
35 fotografií

Pochod smrti v plné zbroji. Legionáři se po 2000 letech vydali po stopách Římanů

Česko
Severní stěna Eigeru zůstávala ve 30. letech minulého století s více než 1800 metry převýšení největší evropskou horolezeckou výzvou a jednou z nejvyšších evropských stěn
Bude tomu 85 let, co čtveřice rakouských a německých horolezců poprvé prostoupala jednou z nejnáročnějších a nejnebezpečnějších evropských stěn: severní stěnou hory Eiger ve švýcarských Alpách. Zrádná ledová a kamenná zeď s více než 1800metrovým převýšením se však nedala zadarmo. Po několik let si brala životy všech, kdo se o ni pokusili. Poslední slova jedné z jejích obětí se zapsala do horolezeckých dějin.
11 fotografií

Smrtící zeď z ledu. Touha zdolat severní stěnu Eigeru stála horolezce životy

Svět
Z českých lyžařů, snowboardistů a biatlonistů si v této sezoně vydělala na prémiích nejvíce biatlonistka Markéta Davidová. Za individuální výsledky ve Světovém poháru a na mistrovství světa získala podle propočtu ČTK 95.200 eur, tedy 2,2 milionu korun.
Letní přípravu zahájila česká biatlonová reprezentace, kterou čeká v nadcházející sezoně vedle Světového poháru i domácí mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, na konci června v Jablonci nad Nisou. Po střeleckých testech se nyní přesunuly týmy mužů i žen na dvoutýdenní vysokohorské soustředění do vyhřátého rakouského Ramsau.

Z Jablonce se přesunuli do Ramsau... Biatlonisté mají v Alpách galeje

Ostatní sporty
Asi padesátka policistů prohlédává okolí vesnice La Vernet. Ztratil se v ní dvouletý chlapec. Pátrání bylo zatím marné, úřady se domnívají, že jde o únos
Už podruhé za osm let se lidé ve francouzské alpské vísce La Vernet vyrovnávají s neštěstím, desítkami policistů v uličkách a zájmem médií z celého světa. Čekají, zda policie najde dvouletého místního chlapce Émila, který se ztratil ze zahrádky svých prarodičů. Zároveň ale vzpomínají i na tragický den, kdy se přímo u vsi zřítil Airbus společnosti Germanwings. V místních horách tehdy vyhasly životy 150 lidí. A tím výčet tragédií, které vesnici v posledních letech sužují, nekončí.
6 fotografií

Prokletou vísku v Alpách stíhají tragédie. Po pádu letadla a vraždě zmizelo dítě

Státy EU
Pradávné městečko Radstadt leží asi 70 kilometrů od Salcburkem. Oblast byla osídlena už ve čtvrtém století před Kristem Kelty. Samotná historie města se ale začala psát v 7. století našeho letopočtu
Letní krajina pod rakouským Salcburkem je kýč. Opravdu. Krásný kýč. V podstatě kamkoliv se návštěvník toho kousku země hne, najde pohled jako vystřižený z reklamního letáku. Může přitom přijet na jakkoliv dlouhou dobu a vždy to bude málo. Jsou tu stovky kilometrů turistických a cyklistických tras, malebné vesničky s výbornými stylovými restauracemi a spousty atrakcí pro děti. Takže pokud člověk nemusí letní dovolenou prožít u moře a rád ji tráví aktivně, může si tuto oblast vyznačit špendlíkem na mapě jako tip pro svůj další výlet. Nejzajímavější místa tam prošel reportér Deníku.
11 fotografií

Horské výlety a úchvatná příroda. Letní Salcbursko začalo vábit Čechy

Do světa