ŠTÍTEK: Alžírsko

Pět migrantů z návěsu rumunského kamionu v logistickém areálu v Říčanech.
V rukou cizinecké policie skončila trojice migrantů, jejichž cesta za lepším životem v západní Evropě vedla pouze do Říčan. K pětici mužů, kteří se skrývali v návěsu kamionu, přivolal policii řidič rumunského tahače bezprostředně poté, co v logistickém areálu v Říčanech otevřel nákladový prostor. Sám byl překvapen tím, koho přivezl.
4 fotografie

OBRAZEM: Rumunského řidiče kamionu překvapilo pět migrantů v návěsu

Krimi
Strahovské autokino ve čtvrtek promítá kultovní sci-fi Duna.
Chladné počasí střídá teplejší, ale zároveň také jedna akce střídá druhou. Řada z nich se jich koná i dnes. Podívejte se níže na pár zajímavých tipů.

Tipy na čtvrtek 21. října

Volný čas
Odborníky z Fakulty restaurování z Litomyšle čeká práce na záchraně památek v Alžírsku.
Odborníky z Fakulty restaurování z Litomyšle čeká práce na záchraně památek v Alžírsku. Výměnu zkušeností ale komplikuje covidová krize. Kdy restaurátoři do Afriky odletí, tak zatím není jasné. V budoucnu by se na obnově památek v Alžírsku měli podílet i studenti Univerzity Pardubice.
3 fotografie

Experti z Litomyšle obnoví památky v Alžíru

Svitavsko
Zadržení migrantů z Alžírska v areálu celnice v Benešově.
/FOTOGALERIE/ Kdopak to mluví? Možná právě tak reagoval na zvuky vycházející z ložné plochy návěsu řidič kamionu, který dorazil na odbavení do prostoru celnice v Benešově. Ve čtvrtek 8. října se kvůli tomu na místo dostavili jako první benešovští strážníci. Ti pak společně s celníky provedli vizuální kontrolu vozidla a po sejmutí celní závěry a otevření nákladového prostoru objevili dva nelegální migranty.
4 fotografie

'Nakažení' migranti přijeli do Benešova v kamionu s nábytkem z Bělehradu

Zločiny a soudy
Sociální bydlení v pražských Třeboradicích.
V Třeboradicích na severním okraji Prahy letos našli bezpečný a čistý domov tři matky samoživitelky se svými dětmi. Arcidiecézní charita Praha tam s podporou magistrátu, EU i městské části Čakovice přeměnila zchátralý rodinný dům na důstojné „sociální“ bydlení se čtyřmi malometrážními byty. Domu i jeho obyvatelům požehnal při nedávném slavnostním otevření biskupský vikář mons. Jan Balík. Poslední neobsazený byt čeká nájemníky v nejbližší době.
7 fotografií

Byt je šance začít znovu. Matky s dětmi našly nový domov v Třeboradicích

Praha
Zdeněk Tůma.
Poslední dny před startem Rallye Dakar byly pro tým BARTH Racing náročné. Po dlouhém cestování do Saudské Arábie absolvoval čtyřkolkář Zdeněk Tůma tradiční technické přejímky, které se však kvůli organizačním zmatkům protáhly až na pět hodin. Až poté byla možnost prozkoumat atmosféru ve městě Džidda, kde v neděli odstartuje 42. ročník nejtěžší dálkové soutěže. „Zatím tu lidé Dakarem moc nežijí, zahlédl jsem jen pár reklam na billboardech a několik místních mě pozdravilo,“ uvedl Tůma.

Tůma před startem Dakaru: pět hodin u technických přejímek a měkký písek

Motorismus
Prvními mláďaty roku jsou v Zoo Praha ovce kamerunská a želva tuniská.
Tradiční „závody“ o prvního novoročního potomka se netýkají jen lidí. Zoologická zahrada v Praze se 1. ledna 2020 radovala, protože na svět přišla hned dvě mláďata – beránek ovce kamerunské, na kterého se návštěvníci mohou přijít podívat do Dětské zoo v dolní části areálu, a želva tuniská, jejíž chov v pražské zoo pochází z jedinců zabavených pašerákům.  
3 fotografie

První mláďata roku: beránek ovce kamerunské i želva, která láká pašeráky

Praha
Reportéři ve městě Villeurbanne u Lyonu nedaleko místa, kde útočník ozbrojený nožem zabil jednoho člověka a dalších devět lidí zranil
Útočník ozbrojený nožem dnes odpoledne ve městě Villeurbanne u Lyonu zabil jednoho člověka a dalších devět lidí zranil, z toho tři vážně. Úřady původně informovaly o druhém útočníkovi na útěku, policie ale později existenci druhého pachatele nepotvrdila. Motiv činu není jasný, uvedla agentura AFP. Podle policejního zdroje je útočníkem 33letý občan Afghánistánu, který ve Francii žádal o azyl a nyní čekal na odpověď na svou žádost.

Útočník ve Francii pobodal deset lidí. Jednoho z nich zabil

Svět
Ilustrační foto.
Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Letošní 74. ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici otevře páteční slavnostní zahájení. V amfiteátru Bludník přivítají pořadatelé domácí i zahraniční hosty. Letos dorazí soubory z Ukrajiny, Chorvatska, Alžírska, Indie a Slovenska. 

Strážnický festival začíná, Mikulov oslaví tradiční hody

Břeclavsko
Pouťové balonky. Ilustrační foto
Trhy již několik měsíců bojují s nedostatkem helia, protože dodávky ze Spojených států jsou nízké a poptávka po tomto vzácném plynu se zvyšuje. Nedostatek už pocítily firmy zaměřené na pořádání večírků a společnost Party City oznámila uzavření 45 obchodů, mimo jiné kvůli nedostatku helia. Helium se však nepoužívá jen v baloncích, je také důležité pro zdravotnický průmysl, zvláště pro magnetické rezonance, či pro elektronický a letecký průmysl, upozornil server ABC News.

Na světových trzích schází helium. Prodejci vybavení na večírky zavírají

Ekonomika
Sobotní část festivalu Jeden Svět v Havlíčkově Brodě
Havlíčkův Brod /FOTOGALERIE/ – Sobotní část programu festivalu Jeden svět v Havlíčkově Brodě nabídla divákům hned tři dokumenty, a to América, Ženy s náušnicemi ze střelného prachu a Na jejích bedrech. Právě na druhý zmiňovaný zavítala i česká novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová, se kterou mohli návštěvníci debatovat o situaci v Iráku a Sýrii.
22 fotografií

Festival Jeden svět: Debata s válečnou reportérkou sklidila velký úspěch

Volný čas