ŠTÍTEK: Alžírsko

Brněnští mořeplavci, kteří se rozhodli přeplout Středozemní moře, měli potíže na Korsice. Úřady si mysleli, že tři dobrodruzi chtěli na lodi z PET lahví doplout z Elby do Alžírska, aby se tam připojili k džihádistům.
Brněnský dobrodruh Albert Fikáček chtěl před pěti lety na první lodi z PET lahví přeplout Středozemní moře. Tehdy ztroskotal u Korsiky. Nyní se vytyčený cíl s kamarády pokusí znovu dobýt na lodi s názvem Vichr III. Hodlají doplout ke břehům Alžírska. Jen to bude asi trvat o něco déle, než jeden měsíc, jak bylo původně v plánu. Kromě toho musí ale i vyjednávat s francouzskou armádou, která je nyní znovu nechce nechat na bizarním plavidle Korsiku opustit.

Lepší mrtvý frajer, než živý sráč, věří skupina dobrodruhů z Brna

Cestujeme
Brněnští mořeplavci, kteří se rozhodli přeplout Středozemní moře, měli potíže na Korsice. Úřady si mysleli, že tři dobrodruzi chtěli na lodi z PET lahví doplout z Elby do Alžírska, aby se tam připojili k džihádistům.
Brno – Brněnský dobrodruh Albert Fikáček chtěl před pěti lety na první lodi z PET lahví přeplout Středozemní moře. Tehdy ztroskotal u Korsiky. Nyní se vytyčený cíl s kamarády pokusí znovu dobýt na lodi s názvem Vichr III. Hodlají doplout ke břehům Alžírska. Jen to bude asi trvat o něco déle, než jeden měsíc, jak bylo původně v plánu. Kromě toho musí ale i vyjednávat s francouzskou armádou, která je nyní znovu nechce nechat na bizarním plavidle Korsiku opustit.

Lepší mrtvý frajer, než živý sráč, věří skupina dobrodruhů z Brna

Brněnsko
Ilustrační foto
Berlín - V Düsseldorfu začal první soudní proces kvůli silvestrovským útokům na ženy, které se staly v několika německých městech. Obviněný je třiatřicetiletý Maročan, který údajně v centru Düsseldorfu osahával jednu z obětí. Soud má zatím naplánovaná další tři stání, proces by měl trvat do června.

V Düsseldorfu začal první soud kvůli silvestrovským útokům

Svět
Veronika Tušlová.
Břeclav – Stolní tenisty z Libye, Egypta, Kataru nebo Pobřeží slonoviny. 
I takto exotické soupeře měla hráčka břeclavského MSK Veronika Tušlová na turnaji ITTF World Junior Circuit. I místo turnaje bylo hodně zajímavé: hlavní město Alžírska. Mladá Jihomoravanka se mezi zahraničními hráčkami neztratila. Na turnaji světového okruhu vyhrála týmovou soutěž. „Finále jsem hrála s obrovskými bolestmi, takže dvouhru a čtyřhru jsem nedohrála kvůli dvěma zánětům 
v ruce," říká naděje břeclavského extraligového týmu.

Mladá stolní tenistka Tušlová má pohár. Z Alžíru

Ostatní sporty
Ilustrační foto
Moskva – Ruské náklady na operaci vojenského letectva v Sýrii lze prý pokrýt novými kontrakty na prodej ruských zbraní do ciziny. Na syrské tažení Rusko podle prezidenta Vladimira Putina vynaložilo 33 miliard rublů (asi 12 miliard korun), ale potenciální kontrakty na vývoz ruských zbraní mohou v nejbližších letech přinést více než desetinásobek – šest až sedm miliard dolarů (asi 145 až 170 miliard Kč), odhadl časopis Kommersant-Děňgi.

Rusko pojalo operaci v Sýrii jako nejlepší reklamu na své zbraně

Svět
Ilustrační foto
New York - Dostatek jídla pro své občany nemá kvůli ozbrojeným konfliktům, suchu či povodním 34 zemí světa. Potřebovat proto budou mezinárodní pomoc. S odvoláním na zprávu Organizace spojených národů to uvedla agentura AP. Téměř osmdesát procent postižených států leží v Africe.

OSN: Nedostatek jídla mají lidé v 34 zemích, hlavně v Africe

Svět
Ilustrační foto
Berlín – Německo poslalo diplomatické protesty 17 zemím, které odmítají přijímat zpět své občany, kteří neuspěli se žádostí o azyl. S odvoláním na vládní zdroje o tom dnes informoval deník Die Welt. Zástupci vlády už dříve hrozili, že pokud se státy budou zdráhat přijímat zpět uprchlíky, může Německo omezit výši rozvojové pomoci, kterou jim vyplácí.

Německo oficiálně protestuje u zemí, které odmítají přijímat zpět běžence

Svět
I díky své jazykové vybavenosti pracoval Rabah Attaf v několika firmách na Vysočině. Dnes učí angličtinu a francouzštinu na základní škole v Jaroměřicích nad Rokytnou.
Čechočovice - Má zásadu o nikoho se nestarat a nikomu neubližovat. Podle toho se snaží žít i učit své žáky na Základní škole Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou. Místem, kde trávil první měsíce ve své nové zemi, Československu, byla Jihlava. Právě tam se v roce 1980 učil poprvé česky.

Mrzelo mě, když mě mladík nazval imigrantem, říká učitel

Třebíčsko
Herec Marek Zelinka v představení SYNovial.
Praha /ROZHOVOR/ - Novou krví na scéně je v rámci divadelního festivalu Malá inventura představení SYNovial, které vytvořili herci Martin Talaga a Marek Zelinka, kterého někteří lidé znají jako vítěze posledního ročníku taneční soutěže StarDance. Zelinka v rozhovoru pro Pražský deník mimo jiné uvedl, že by se v divadle měly více mísit žánry a jaké reakce si dílo vysloužilo za českými hranicemi.

Herec a vítěz posledního StarDance: Hrou jsme šokovali Arménii

Divadlo
Herec Marek Zelinka v představení SYNovial.
Praha /ROZHOVOR/ - Novou krví na scéně je v rámci divadelního festivalu Malá inventura představení SYNovial, které vytvořili herci Martin Talaga a Marek Zelinka, kterého někteří lidé znají jako vítěze posledního ročníku taneční soutěže StarDance. Zelinka v rozhovoru pro Pražský deník mimo jiné uvedl, že by se v divadle měly více mísit žánry a jaké reakce si dílo vysloužilo za českými hranicemi.

Herec a vítěz posledního StarDance: Hrou jsme šokovali Arménii

Volný čas
Ústečtí fotbalisté (vpravo Peterka) naposledy v přípravě podlehli Litoměřicím 0:1. Spraví si dnes náladu?
Ústí nad Labem – V pořadí osmé přátelské utkání v rámci přípravy na jarní část Národní ligy v sobotu absolvují fotbalisté Ústí nad Labem. Svěřenci trenéra Petra Němce hrají od 11 hodin na umělé trávě Městského stadionu s Brozany.

Arma testuje hráče z Alžírska, utká se s Brozany

Fotbal
Alžírský parlament dnes schválil ústavní reformy, které po několik letech znovu omezují počet prezidentských mandátů na dva. Také uznávají jazyk místní berberské menšiny jako úřední jazyk.
Alžír – Alžírský parlament dnes schválil ústavní reformy, které po několik letech znovu omezují počet prezidentských mandátů na dva. Také uznávají jazyk místní berberské menšiny jako úřední jazyk. Změny v ústavě navrhl prezident Abdal Azíz Buteflika po vypuknutí povstání v sousedních zemích v rámci takzvaného arabského jara.

Alžírsko obnovuje systém dvou mandátů, uznalo jazyk Berberů

Svět
Ilustrační foto
Berlín – Stovky policistů dnes ráno prohledávaly byty, podniky a uprchlická zařízení v Berlíně, Hannoveru a v západoněmeckém Attendornu v rámci pátrání po čtyřech údajných islamistech. Dva z nich se podařilo zadržet, informoval policejní mluvčí Stefan Redlich. Podle zdrojů agentury DPA islamisté napojení na teroristickou organizaci Islámský stát (IS) připravovali atentát.

Policie v Německu hledá čtyři islamisty. Při rozsáhlé razii zadržela dva

Svět
Angela Merkelová.
Berlín – Německá vláda dnes schválila zpřísnění azylových zákonů. Omezí se tak možnost přistěhování rodin běženců, kteří v Německu získali azyl. Kabinet také zařadil na seznam bezpečných států Alžírsko, Tunisko a Maroko, takže občané těchto zemí už nebudou mít šanci azyl získat. Opatření by měla začít platit 1. března, souhlas s nimi však ještě musí vyslovit obě komory parlamentu.

Německá vláda schválila zpřísnění azylových zákonů

Svět
Ilustrační foto
Vídeň - Rakouská vláda chce v příštích třech letech vyhostit na 50.000 migrantů. V plánu jsou zrychlená řízení o vyhoštění, uzavírání dohod o přijímání migrantů se zeměmi jejich původu i zvýšení kapacity zvláštních letů pro neúspěšné žadatele o azyl. Podle dnešní zprávy agentury APA to vyplývá z usnesení spolkového kabinetu z minulého týdne.

Rakousko chce do roku 2019 vyhostit na 50 tisíc migrantů

Svět
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Berlín – Německo bude tlačit na země severní Afriky, aby přijímaly zpět odmítnuté žadatele o azyl. Použije k tomu i nástroje rozvojové politiky, řekla kancléřka Angela Merkelová po nočním jednání s premiéry německých spolkových zemí. Vláda podle ní také vytvoří pobídky pro výstavbu nových bytů v Německu, aby zajistila ubytování pro uprchlíky.

Německo bude tlačit na země, aby přijímaly zpět odmítnuté běžence

Svět
Ilustrační foto.
Berlín - Uprchlíci z Alžírska, Tuniska a Maroka ztratí v Německu šanci na azyl, protože německá vláda zařadí tyto severoafrické státy na seznam bezpečných zemí. Dnes večer se na tom dohodli šéfové německých vládních stran. Omezí se také možnost, aby se za žadatelem o azyl přistěhovali jeho příbuzní.

Běženci z Alžírska, Tuniska a Maroka ztratí v Německu šanci na azyl

Svět
Ilustrační foto
Berlín - Německá policie kvůli silvestrovským útokům v Kolíně nad Rýnem zatím vyšetřuje 30 lidí, z toho polovina jsou žadatelé o azyl. V zemském sněmu Severního Porýní-Vestfálska to dnes řekl ministr vnitra této nejlidnatější německé země Ralf Jäger. Trestní oznámení kvůli silvestrovskému incidentu podalo podle něj už 821 lidí.

Policie kvůli silvestru v Kolíně nad Rýnem vyšetřuje 30 lidí

Svět
Sigmar Gabriel
Berlín - Německo ještě s integrací běženců do společnosti nezačalo, zatím se staralo jen o zajištění ubytování pro ně. Integrace bude úkol na desetiletí, vyžádá si zaměstnání tisíců policistů a učitelů a bude znamenat náklady v řádu miliard eur. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil německý vicekancléř Sigmar Gabriel. Vyzval také k omezení počtu přicházejících běženců. Vládní konzervativci navrhují zařadit některé severoafrické státy mezi bezpečné země, jejichž občané by prakticky neměli možnost získávat v Německu politický azyl.

Německo podle vicekancléře s integrací běženců ještě nezačalo

Svět
Migranti na jihu Srbska čekají na registraci.
Bělehrad/Skopje – Srbsko a Makedonie začaly povolovat přechod přes svoje území jen uprchlíkům ze Sýrie, z Afghánistánu a z Iráku. Všichni ostatní migranti jsou od srbských a makedonských hranic vraceni zpět. Podle agentury Reuters o tom ve čtvrtek informoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Následně to potvrdila srbská vláda. Podobné opatření už začalo uplatňovat také Slovinsko. Proti opatření se již začali bouřit uprchlíci z ostatních zemí, jako jsou Írán, Alžírsko nebo Maroko.

Srbsko a Makedonie pouští jen některé migranty, ostatní protestují

Svět
Ilustrační foto
Bratislava - Slovenská policie po zpřísnění bezpečnostních opatření v reakci na útoky v Paříži zadržela téměř dvě desítky osob, většinou šlo podle tamního ministra vnitra Roberta Kaliňáka o migranty. Mezi zadrženými byl rovněž občan Saúdské Arábie, který v zemi kromě jiného testoval bezpilotní letouny.

Slovensko zadrželo dvě desítky osob včetně podezřelého Araba

Svět
Na světě je přes 1,5 miliardy muslimů a jen naprosto nepatrný zlomek muslimů takové teroristické skupiny podporuje nebo chápe. Mezi běžnými muslimy nemají žádnou podporu, říká předseda Ústředí muslimských obcí České republiky Muníb Hassan Alrawi.
Brno /ROZHOVOR/ – Páteční teroristické útoky v Paříži otřásly celým světem. Přestože vyznávají stejnou víru jako útočníci, jihomoravští muslimové zvěrstva útočníků jednohlasně odsoudili. Na světě je přes 1,5 miliardy muslimů a jen naprosto nepatrný zlomek muslimů takové teroristické skupiny podporuje nebo pro ně má pochopení. Mezi běžnými muslimy nemají žádnou podporu, říká předseda Ústředí muslimských obcí České republiky Muníb Hassan Alrawi.

Politické, nikoliv náboženské, říká o pařížských útocích Alrawi

Brněnsko
Francouzský prezident François Hollande požaduje prodloužení výjimečného stavu vyhlášeného v sobotu po pařížských atentátech prodloužit na tři měsíce.
Paříž – Francouzský prezident François Hollande požaduje prodloužení výjimečného stavu vyhlášeného v sobotu po pařížských atentátech prodloužit na tři měsíce. Podle agentury AFP to dnes řekl představitelům parlamentu. Prodloužení výjimečného stavu na více než 12 dní přitom musí schválit parlament.

Hollande požaduje prodloužení výjimečného stavu na tři měsíce

Svět
Počet obětí zářijové tlačenice během pouti do Mekky vzrostl na nejméně 1753.
Rijád - Počet obětí zářijové tlačenice během pouti do Mekky vzrostl na nejméně 1753. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na údaje poskytnuté zeměmi, z nichž poutníci pocházeli. Předchozí informace hovořily o 1663 mrtvých. Oficiální počet od saúdskoarabských úřadů se zastavil na čísle 769, i když údajně není konečný. Jde o nejhorší katastrofu, která pouť kdy postihla.

Počet obětí tlačenice během pouti do Mekky vzrostl na 1753

Svět
Ilustrační foto
Palma de Mallorca (Španělsko) - V malebných zátokách a na plážích s jemným pískem na Baleárských ostrovech zažívají turisté i místní obyvatelé už několik týdnů nepříjemná překvapení – ohromné množství plastů a další smetí lidem kazí radost z koupání. Během několika dnů se pláž proměnila z ráje na skládku odpadu, říká Alberto Espejo, který na videokameru natáčí otřesný pohled na zátoku Cala Vella poblíž obce Maioris na jižním pobřeží Mallorky. „Každým rokem je to horší," stěžuje si rodilý Mallorčan a vyzývá úřady k okamžitému zásahu.

Plastová záplava na březích Mallorky děsí turisty i ekology

Svět
České ministerstvo zahraničních věcí nemá informace o bezprostředním riziku teroristického útoku v Tunisku. Pietní místo na pláži ve městě Sousse.
Praha – České ministerstvo zahraničních věcí nemá informace o bezprostředním riziku teroristického útoku v Tunisku. Ponechává proto v platnosti předchozí doporučení, aby byli turisté maximálně obezřetní a aby se vyhýbali místům s vysokou koncentrací lidí, po dnešním zasedání pracovní skupiny zabývající se situací v Tunisku to řekla mluvčí úřadu Michaela Lagronová.  Tuzemské cestovní kanceláře se podle svého vyjádření řídí doporučením ministerstva.

Ministerstvo zahraničí nemá informace o bezprostřední hrozbě v Tunisku

Česko
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Praha - Na ministerstvu zahraničí v pátek ráno zasedne pracovní skupina k situaci v Tunisku. Opuštění této země kvůli vysoké pravděpodobnosti dalšího teroristického útoku dnes doporučila svým občanům Velká Británie. V tuto chvíli ale česká diplomacie zpřísňovat dříve vydaná doporučení pro návštěvu africké země neplánuje, řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Pracovní skupina se podle ní sejde stejně jako minulý týden.

Na ministerstvu zahraničí bude v pátek jednání o bezpečnostní situaci v Tunisku

Česko
Ministerstvo zahraničí varuje po pátečním teroristickém útoku české občany v Tunisku před místy, kde je hodně lidí, včetně tržišť a barů.
Praha – Ministerstvo zahraničí varuje po pátečním teroristickém útoku české občany v Tunisku před místy, kde je hodně lidí, včetně tržišť a barů. Připomnělo riziko únosů u hranic s Libyí a Alžírskem. Aktuální doporučení zveřejnilo ministerstvo na svém webu. Na ministerstvu zahraničí dnes k situaci po atentátu v letovisku Súsa zasedne krizový štáb, řekla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. V Tunisku je s cestovními kancelářemi nyní zhruba 3000 českých turistů.

Ministerstvo varuje občany v Tunisku: Vyhýbejte se tržištím a barům, hrozí únosy

Česko
Ilustrační foto.
Rabat - Maroko staví na své východní hranici s Alžírskem 100 kilometrů dlouhý plot, který má podle Rabatu zabránit pašování drog a paliva. Fotografie, které stavbu plotu mezi oběma zeměmi dokumentují, se objevily už loni, marocké úřady ale až dosud nechtěly stavbu potvrdit.

Maroko staví kvůli sporům s Alžírskem na hranici plot

Svět
Ministr obrany Martin Stropnický.
Brno – Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes při zahájení zbrojařského veletrhu Idet v Brně prohlásil, že bezpečnostní situace ve světě se za poslední dva roky nepříjemně změnila. Českou republiku zneklidňují agresivní kroky států s velmocenskými ambicemi, řekl. Konkrétní zemi ale nejmenoval. Podle něj si z aktuální situace bere český stát ponaučení, které se týká i nákupu vojenské techniky.

Stropnický upozornil na nutnost změny v nákupu vojenské techniky

Česko
Ministr obrany Martin Stropnický.
Alžír/Praha - Český ministr obrany Martin Stropnický ve středu v Alžírsku podepsal s místním náměstkem ministra obrany Ahmadem Gaídem Saláhem mezivládní dohodu o spolupráci v oblasti obrany. Ta vytváří předpoklady pro rozvoj bilaterální vojenské spolupráce, například v oblasti výcviku a vzdělávání, výzkumu a vývoje či v oblasti boje proti terorismu, uvedlo české ministerstvo na svém webu.

Stropnický podepsal v Alžíru dohodu o spolupráci v oblasti obrany

Svět
Ilustrační foto
Madrid - Z hořícího trajektu Sorrento, který plul z Mallorky do španělské Valencie, se v úterý večer podařilo zachránit všech 156 cestujících a členů posádky. Hlášeni jsou jen dva zranění, ani jeden ale není v ohrožení života. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na úřady a provozovatele trajektu španělskou společnost Trasmediterranea.

Z hořícího trajektu ve Středomoří se zachránilo všech 156 lidí

Svět
FOTBAL - ilustrační foto.
Káhira - Fotbalové mistrovství Afriky v roce 2017 se uskuteční v Gabonu. Původně měla turnaj hostit Libye, ta se však před rokem této role zřekla kvůli občanské válce. Výkonný výbor africké fotbalové konfederace tak ve středu oznámil nového pořadatele, přičemž Gabon dostal přednost před Ghanou a Alžírskem.

Ani Ghana, ani Alžírsko. Africký šampionát uspořádá v roce 2017 Gabon

Fotbal
Marine Le Penová
Paříž – Ve Francii se vyhrotily spory mezi šéfkou nacionalistické Národní Fronty (FN) a jejím otcem, který stranu zakládal. Marine Le Penová dnes zablokovala otcovu kandidaturu v letošních regionálních volbách kvůli neshodám kolem směřování této protiimgrantské strany a kvůli nedávnému otcovu kontroverznímu interview.

Spor mezi Le Penovou a jejím otcem se vyostřil

Svět