ŠTÍTEK: Alžírsko

Ilustrační foto.
Alžír - Alžírsko zahájí průzkum svých potenciálně rozsáhlých ložisek břidlicového plynu. Vláda rozhodla o uskutečnění vrtů a podpořila vstup zahraničních investorů do rozvoje nového zdroje, sdělila dnes agentura AP. Alžírsko je jedním z hlavních dodavatelů plynu do Evropy a možnou alternativou ruských dodávek.

Alžírsko zahájí průzkum obřích ložisek břidlicového plynu

Ekonomika
Ilustrační foto
Před zjišťováním nějakých informací jsem si opravdu myslela, že nezáleží na zemi, ve které žijete, ale spíše na jedinci. Nevím, jak jste na tom právě vy, ale já jsem nikdy nepřemýšlela nad tím, jak se žije ve světě. Až když jsme dostali úkol na angličtinu, jsem nad tím začala přemýšlet. Po doporučení stránky, kam se může přihlásit úplně každý a psát si s kým chce, jsem si začala psát s lidmi z jiných zemí a zjistila jsem spoustu zajímavých věcí, které si jen tak na internetu běžně nepřečtete. Myslím si, že takovéto zjišťování informací je mnohem zábavnější a účinnější, a navíc si můžete opravdu najít spoustu přátel a popřípadě hlavně i zdokonalit například svou angličtinu.

Život v jiných zemích

Soutěže
Písek ze Sahary na kapotě auta v Českých Budějovicích
Praha - Písek ze Sahary, který se dnes dostal nad Česko, se na kvalitě ovzduší zatím nijak neprojevil. Vzácný jev, který se letos opakuje už podruhé, by mohli lidé pozorovat třeba na žlutém zabarvení deště, na většině území je ale jasno a neprší, řekli to meteorologové Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ).

Písek ze Sahary se na kvalitě ovzduší zatím neprojevil

Česko
Ilustrační foto
Praha – V pátek a v sobotu se do ovzduší nad Českou republikou opět dostane písek ze Sahary. Na vzácný jev upozornili meteorologové, letos se přitom v Česku objeví už podruhé. Může se to projevit zbarvením deště a červenožlutým popraškem na cestách nebo autech.

V pátek a sobotu se v ovzduší opět objeví písek ze Sahary

Česko
Ilustrační fotografie.
Alžír /ANIMACE/ – Ve východním Alžírsku dnes havaroval vojenský dopravní letoun, 77 lidí při nehodě zemřelo. Uvedlo to tamní ministerstvo obrany. Alžírská média předtím uváděla, že ze 103 lidí na palubě přežil zřejmě jen jeden. Letoun se zřítil v hornaté a špatně přístupné oblasti provincie Umm al-Búaghí ve vzdálenosti asi 500 kilometrů východně od hlavního města Alžíru a jihovýchodně od města Constantine. Příčinou bylo špatné počasí.

Při havárii vojenského letadla v Alžírsku zahynulo 77 lidí

Svět
Pierre Brice v Hatích na Znojemsku.
Brest (Francie)/Praha - V rodné Francii ho příliš neznají, ale v Německu i v ČR je představitel Vinnetoua Pierre Brice, který oslaví 6. února pětaosmdesátiny, velkou filmovou hvězdou. Ve Francii v 60. letech kvůli podobě s Alainem Delonem o mnoho rolí nezavadil, a tak když dostal nabídku na náčelníka Apačů z německých indiánek, nebylo co řešit. První film s Vinnetouem natočil Brice v roce 1962 a poslední, jedenáctý, v roce 1998.

Pierre Brice, filmový Vinnetou, oslaví pětaosmdesátiny

Film a televize
Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika
Alžír - Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika je od pondělka v pařížské vojenské nemocnici. Jde údajně o předem naplánovanou pravidelnou kontrolu. Buteflika loni prodělal mrtvici, od té doby se objevil na veřejnosti sporadicky a byl viditelně zesláblý.

Alžírský prezident Buteflika je hospitalizován v Paříži

Svět
Módní návrhář Yves Saint-Laurent
Paříž - Do kin míří první celovečerní hraný film o životě a díle módního návrháře Yvese Saint Laurenta. Geniálního a rozporuplného francouzského tvůrce, který se narodil v roce 1936 v Alžírsku a zemřel v roce 2008 v Paříži, ztvárnil v dramatu nazvaném prostě Yves Saint Laurent francouzský herec Pierre Niney. Diváci mohou snímek vidět ode dneška ve Francii, od konce března podle webu csfd.cz i v Česku.

Film o životě módního návrháře Yvese Saint Laurenta míří do kin

Film a televize
Bývalý generál Paul Aussaresses (na archivním snímku z května 2001).
Paříž - Zemřel francouzský generál Paul Aussaresses, který v posledních letech šokoval tím, že otevřeně podporoval mučení vězňů v armádě a netajil se mučením svých vězňů za války v Alžírsku v 50. letech. Sdělilo to dnes podle agentury AFP sdružení bývalých parašutistů nazvané Kdo se odváží, vítězí. Této rozporuplné osobnosti bylo 95 let.

Ve Francii zemřel zastánce mučení vězňů v armádě Aussaresses

Svět
Ilustrační foto
Plzeň – Házenkáři Talentu M.A.T. Plzeň si utkání 9. kola Triglav pojišťovna extraligy proti Karviné předehráli minulou středu (Plzeň doma zvítězila 30:27), takže prodloužený víkend využili k odehrání přípravného utkání.

V duelu proti Alžírsku vzplály emoce

Ostatní sporty
Ilustrační foto - doklady
Atény/Praha – V České republice a Řecku bylo zatčeno dohromady šest osob v souvislosti s rozsáhlým paděláním osobních dokladů a usnadňováním ilegální migrace. Zatčená šestice pochází z Alžírska a měla povolení k pobytu v České republice, informoval specializovaný server SecurityDocumen­tWorld.com. Mezinárodní operaci řídil český policejní Útvar odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

V České republice a Řecku byla zatčena šestice padělatelů osobních dokladů

Česko
Ilustrační foto
Brno – Bývalý šéf armádního Generálního štábu (GŠ) Pavel Štefka údajně nevěděl, že se na zbrojařském veletrhu Idet 2009 sešli šéf automobilky Tatry Kopřivnice Ronald Adams s náměstkem ministryně obrany Martinem Bartákem. Štefka přitom tehdy pracoval pro Tatru jako jeden z jejich vrcholných funkcionářů a na stánku firmy byl. Neví nic o tom, že by Adams nabízel Bartákovi úplatek za to, že náměstek zajistí firmě státní zakázku. Podle Štefky Tatra Kopřivnice černé fondy na úplatky nemá. Řekl to dnes před Městským soudem v Brně, kde se koná proces s Adamsem.

Štefka před soudem: O schůzce Adams-Barták nevím, Tatra neuplácela

Česko
Tuniský premiér Ali Larajíz
Tunis  - Tunisko prohlásilo salafistické hnutí Ansar aš-Šaríja za teroristickou organizaci. Oznámil to dnes premiér Alí Larajíz, podle něhož tak úřady reagovaly na důkazy, že toto radikální islamistické uskupení má na svědomí vraždy několika vojáků, a hlavně dvou sekulárních politiků. Vraždy letos vyvolaly rozsáhlé nepokoje.

Za vraždami tuniských opozičních politiků je prý Ansar aš-Šaríja

Svět
Strojvůdce Francisco José Garzón.
Santiago de Compostela – Strojvedoucí vlaku, který ve středu ve vysoké rychlosti vykolejil blízko španělského města Santiago de Compostela, je vyšetřován pro podezření ze zabití z nedbalosti. Oznámil to dnes španělský ministr vnitra Jorge Fernández Díaz. Strojvedoucí Francisco José Garzón byl podle ministra převezen z nemocničního pokoje do policejní vazby.

Španělský strojvůdce je v policejní vazbě, stíhání bylo rozšířeno

Svět
Tomáš Voňavka.
Kladno – Natrénováno měl, jen to nedokázal prodat. Diskař AC Tepo Kladno Tomáš Voňavka se na začátku sezonu trápil, na českém šampionátu v Táboře za to ale vzal a výkonem 60,38 m vybojoval zlatou medaili!

Mistr házel na soustředění v kulichu

Ostatní sporty
Sportovní redaktor Petr Tomeš navštívil duel španělské ligy FC Barcelona – Málaga.
Hradec Králové /NA VLASTNÍ KŮŽI, FOTOGALERIE/ – Když se řekne Nou Camp (v překladu nový stadion), snad každý malý fotbalista ví, že to není továrna na hračky, ale svatostánek klubu FC Barcelona. Je to jeden z nejznámějších fotbalových stadionů na světě, ne-li dokonce ten nejznámější.
15 fotografií

El Cant del Barca. Vítejte na stotisícovém Nou Campu

Fotbal
Dealerství Seatu
Mexiko – Automobilka Seat představila nový Leon, který má společně s Ibizou přispět k posílení postavení Seatu v Top 10 nejprodávanějších značek v Mexiku.

Seat se snaží uspět na mexickém trhu

Auto
Ilustrační foto
Atény – Po dnešní ranní srážce dvou nákladních lodí jihozápadně od řeckých břehů se utopili dva námořníci, dalších osm lidí se pohřešuje. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na řeckou pobřežní stráž. Podle ní se jedno z plavidel potopilo, část jeho posádky se ale podařilo zachránit.

U Řecka se na moři srazily dvě lodě, dva námořníci se utopili

Svět
Ondřej Macek zahrál v Pohádkovém domě úryvky z Vivaldiho opery Agrippo.
Český Krumlov –  V krumlovském Barokním divadle opět zazní hudba, kterou tři staletí nikdo neslyšel. O Ondřeji Mackovi natočili filmaři celovečerní dokument, se svým souborem Hofmusici koncertuje běžně v takových zemích jako je Japonsko a každým rokem předvádí Krumlovákům hudbu dávno zapomenutých mistrů baroka. Přesto je tento krumlovsko-pražský muzikolog širší veřejnosti takřka neznámý.

Neznámá barokní opera: Noty přivezl z Bruselu, pro text jel do Londýna

Hudba
HOST. Festival pozval i spisovatele a nobelistu Orhana Pamuka.
Praha /ROZHOVOR/ – Festival spisovatelů Praha, jehož 23. ročník dnes začíná, ozdobí účastí jeden z nejúspěšnějších spisovatelů, nositel Nobelovy ceny Orhan Pamuk. Turecký prozaik přijal pozvání po více než pětiletém úsilí jeho prezidenta Michaela Marche a na Nové scéně vystoupí dnes večer. Čtenářům je známý mj. díky románům Nový život, Sníh nebo Černá kniha.

Ve středu startuje Festival spisovatelů. V provizoriu, ale přece

Ostatní
Víťa Krejčí
Strakonice - Ve městě Pacé ve Francii se konal tradiční turnaj mladých basketbalistů a basketbalistek ročníku narození 2000. Zúčastnilo se ho třicet týmů prakticky z celého světa (z Číny, Itálie, Alžírska, Ruska, Litvy, Německa, Řecka, Švýcarska, Polska a výběry oblastí z Francie). Českou republiku reprezentovaly týmy z Písku a Plzně.

Víťa Krejčí se stal hvězdou turnaje ve Francii

Ostatní sporty
Ilustrační foto
Paříž - Francie potvrdila smrt velitele Al-Káidy Abdal Hámida abú Zajda v únorových bojích v Mali. Paříž tam své vojáky poslala do bojů proti radikálům v lednu. O abú Zajdově smrti se hovoří do začátku března, ale Francouzi tyto zprávy zatím odmítali potvrdit.

Francie potvrdila smrt velitel Al-Káidy abú Zajda

Svět
Traktor typu Major vyrobený brněnskou firmou Zetor.
Brno – Brněnský Zetor loni zvýšil o 140 procent konsolidovaný zisk před zdaněním. Výrobce traktorů vydělal 284 milionů korun. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Je to nejvyšší zisk od hospodářské krize. Aktuální čísla vyplývají z předběžné neauditované účetní závěrky. V roce 2011 firma vydělala 118 milionů Kč, v černých číslech je od roku 2010.

Brněnský Zetor loni vydělal 284 milionů korun

Ekonomika
Ilustrační foto
Niamey - Francouzské speciální jednotky střeží jeden z největších nigerských uranových dolů. Francouzským sdělovacím prostředkům to potvrdil nigerský prezident Mahamadou Issoufou. Niger chce zabránit tomu, aby se v dole Arlit nezopakoval incident, při němž teroristé v lednu zajali v alžírském plynovém podniku přes 700 lidí a přes třicet jich zabili.

Francouzští elitní vojáci pomáhají střežit nigerský uranový důl

Svět
Ilustrační foto
Bamako - Francouzská armáda bojující proti islamistům na severu Mali dnes ráno zaujala pozice na letišti ve třetím největším severomaliském městě Kidalu. Agentuře AFP to sdělil představitel místní samosprávy a informaci potvrdil francouzský generální štáb. Francouzský premiér se vyslovil pro vyslání mezinárodních pozorovatelů do Mali.

Ofenziva v Mali pokračuje, Francouzi jsou na letišti v Kidalu

Svět
Ilustrační foto.
Alžír – Mezi oběťmi islámských radikálů v alžírském plynovém podniku u Ajn Amanásu je devět Japonců. Sdělil to dnes alžírský svědek, který viděl, jak útočníci Japonce zabili. Je to další z postupně se vyjasňujících informací o událostech, jež se v podniku na jihovýchodě Alžírska odehrály do středy do soboty, kdy byli poslední z únosců zabiti.

Viděli jsme, jak únosci zabili devět Japonců, tvrdí alžírští svědci

Svět
Ilustrační foto
Alžír - Alžírská armáda podle všeho ukončila více než třídenní útok islámských radikálů na plynárenský podnik na odlehlém jihovýchodě země. Dnes dopoledne vojáci zabili 11 z útočníků, kteří pozbyli naději na to, že se z místa dostanou živí. Ještě předtím útočníci zabili posledních sedm rukojmích a neúspěšně se pokusili podnik zapálit. Rozmístili v něm také miny, jež se teď pyrotechnici snaží zneškodnit.

V Alžírsku skončil krví únosců i rukojmích útok na plynárnu

Svět