ŠTÍTEK: Alžírsko

Ilustrační foto
Alžír/Londýn/Ba­mako/Paříž – Třetím dnem pokračuje incident na jihovýchodě Alžírska, kde se islámští radikálové zmocnili podniku na zpracování plynu. Postupně se upřesňují informace o počtu rukojmích a osvobozených, ale záchranná operace alžírské armády dle stanice Al-Džazíra stále pokračuje.

Alžírská armáda osvobodila přes 600 rukojmích, 30 se pohřešuje

Svět
Mochtár Belmochtár
Alžír – Únosci, kteří ve středu zaútočili na plynárenský podnik v jihovýchodním Alžírsku, stále drží polovinu zahraničních rukojmích. Dle místních zdrojů citovaných agenturou Reuters jde o 60 lidí. Jsou mezi nimi i Američané a mauritánská agentura ANI, která má kontakty s únosci, tvrdí, že je chtějí útočníci vyměnit za dva teroristy odsouzené a vězněné v USA.

Únosci v Alžírsku chtějí vyměnit americké rukojmí za vězně z USA

Svět
Francouzští vojáci „s veškerým potřebným materiálem" k vypuzení islamistů napojeným na Al-Káidu.
Bamako/Alžír/Brusel - Francie posílila svůj kontingent v Mali na 1400 vojáků. Na cestě do Mali jsou stovky vojáků z afrických zemí, které mají do bojů zasáhnout v rámci rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Evropská unie se dohodla na vyslání cvičitelů, kteří pomohou zlepšit výkonnost maliské armády.

Vojenská operace v Mali se rozšiřuje, útok v Alžírsku má oběti

Svět
Muž v Alžírsku čte noviny se zprávou o akci teroristů
Alžír – Skončila operace alžírské armády proti únoscům, kteří od středy na jihovýchodě země drželi desítky zahraničních a stovky alžírských rukojmích. Bez bližších podrobností o tom s odvoláním na místní činitele informovala alžírská agentura APS. Agentura Reuters s odvoláním na alžírského bezpečnostního činitele napsala, že zemřelo 30 rukojmích, včetně sedmi cizinců, a nejméně 11 islamistů. Podle alžírského ministra informací přišli ozbrojenci z Libye.

Záchranná operace v Alžírsku skončila, zemřelo 30 rukojmích

Svět
Ilustrační foto
Alžír – Islámští radikálové dnes zaútočili na dělníky ze stanice na zpracování plynu na jihovýchodě Alžírska. Podle agentury Reuters přitom zabili tři lidi, z nichž dva byli cizinci, Francouz a Brit. Alžírský ministr vnitra Dahú uld Kablíja ale večer hovořil pouze o dvou mrtvých – jednom Alžířanovi a jednom Britovi. Jako rukojmí únosci drží 41 dělníků deseti národností, z místa nesmí ani 150 alžírských zaměstnanců. Mezi zahraničními rukojmími je kromě jiných sedm Američanů a pět Japonců. Akce je reakcí radikálů na zapojení Alžírska do operací v Mali – Alžírsko dalo k dispozici Francii svůj vzdušný prostor.

Islámští radikálové drží v Alžírsku 41 cizinců a 150 Alžířanů

Svět
Ilustrační foto
Mekka - Na protest proti násilnému potlačování povstání v Sýrii proti režimu prezidenta Bašára Asada pozastavili muslimští vůdci Sýrii členství ve své Organizaci islámské spolupráce (OIC). Členství Sýrie bude přerušeno v OIC i všech jejích přidružených a specializovaných orgánech a institucích, citovala agentura Reuters ze závěrečného prohlášení přijatého dnes ráno na summitu OIC v saúdskoarab­ské Mekce.

Islámské státy vyloučily na summitu OIC ze svých řad Sýrii

Svět
Ilustrační foto
Windhoek – V Namibii, nejsušší zemi na jih od Sahary, objevili hydrologové v dvousetmetrové hloubce významný zdroj vody. Objev obrovského rezervoáru, který pokrývá území o rozloze 2800 kilometrů čtverečních, může mít v této oblasti obrovský dopad na rozvoj, uvedl server BBC.

V Namibii byl nalezen vodní zdroj, který může vydržet staletí

Svět
Ilustrační foto.
Londýn/Alžír – Nejšťastnější lidé žijí v Kostarice, Vietnamu a Kolumbii. Z afrického kontinentu jsou nejspokojenější Alžířané, mezi Evropany pak Britové. Vyplývá to z čerstvého indexu šťastné planety (Happy Planet Index, HPI), který sestavují britské společnosti New Economics Foundation a Friends of the Earth. Tentokrát srovnávaly 151 zemí, mezi nimiž je Česká republika až na 92. místě, zatímco Alžírsko na 26. a Británie na 41. příčce.

Nejšťastnější lidé planety? Podle indexu štěstí Kostaričané

Svět
Dávné obchodní město Timbuktu.
Bamako - Mali učiní vše, co bude v jeho silách, pro nápravu situace na severu této africké země, kde v pondělí a o víkendu radikální islamisté ničili vzácné sakrální stavby. Uvedl to dnes server news24.com s odvoláním na maliského ministra zahraničí Sadia Lamineho Sowa, který to řekl ve svém pondělním prohlášení na závěr dvoudenní návštěvy Alžírska.

Mali chce nápravu na severu země, kde islamisté ničí památky

Svět
Ilustrační foto.
Sainte-Suzanne - Zatímco většina evropských rolníků zasedá za volant výkonného traktoru, rozhodli se někteří francouzští zemědělci vrátit se při obdělávání půdy ke zvířatům. Koňský potah podle nich není nijak archaický, naopak je to moderní prostředek odpovídající dnešní době, napsala agentura AFP.

Francouzští rolníci mění traktory za koně

Svět
Mohamed Merah
Paříž – Střelec z Toulouse Mohamed Merah byl pohřben na předměstí města. Tělo bylo podle agentury AFP uloženo do hrobu v muslimské části hřbitova Cornebarrieu na předměstí Toulouse. Pohřbu se zúčastnilo asi 15 lidí, výlučně mužů převážně mladého věku.

Střelec z Toulouse Mohamed Merah byl pohřben na předměstí

Svět
Premiér Recep Tayyip Erdogan.
Istanbul/Paříž - Turecko dnes obvinilo Francii, že se po druhé světové válce v Alžírsku dopustila genocidy na obyvatelích této své bývalé kolonie. Ankara tak podle agentury AFP reagovala na pro ni odsouzeníhodnou skutečnost, že francouzští poslanci ve čtvrtek schválili zákon, podle kterého je trestné popírání genocidy a který je dáván do souvislosti s vyvražďováním Arménů v Turecku v roce 1915.

Turecko obvinilo Francii z genocidy v Alžírsku

Svět
Expediční vozidlo Tatrabus představila 13. prosince v Praze cestovní kancelář Adventura.
Praha - Opraveny speciál "Tatrabus", což je upravený nákladní vůz Tatra T 815, na jehož podvozku je namontovaná autobusová nástavba zajišťující pasažérům pohodlí běžného autobusu, dnes novinářům představila cestovní kancelář Adventura.

Opravený Tatrabus za pár dní vyrazí do Maroka

Ekonomika
Ilustrační foto
Bamako – Neznámí ozbrojenci v maliském městě Timbuktu unesli trojici evropských turistů a čtvrtého zabili poté, co odmítl nastoupit do auta. Podle agentury AFP byl ten, který únoscům vzdoroval, Němec.

Ozbrojenci v Mali unesli turisty, jednoho zabili

Svět
Mezinárodně i mediálně nejznámější syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, Sajf Islám Kaddáfí, byl v noci na sobotu 19. listopadu 2011 zadržen na jihu Libye.
Zintán - Mezinárodně i mediálně nejznámější syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, Sajf Islám Kaddáfí, byl v noci na sobotu zadržen na jihu Libye. Povstalecké bojovníky při zatýkání údajně žádal, aby ho zabili, řekl v libyjském Zintánu velitel brigády Zintán, jejíž příslušníci uprchlíka dopadli.

Sajf Islám prý při dopadení žádal, aby ho zabili

Svět
Ilustrační foto
Bamako - Trojice humanitárních pracovníků ze Španělska a Itálie, kteří byli před týdnem uneseni z uprchlického tábora na jihozápadě Alžírska, jsou v rukou organizace Al-Káida islámského Maghribu (AQMI).

Španěla a Italku unesla v Alžírsku Al-Káida

Svět
Falafel
Když se řekne arabská kuchyně, co se vám vybaví? Některým vzpomínky na jídelníček z dovolené v Egyptě, Tunisu nebo Maroku, jiní si možná vzpomenou na faláfel nebo u nás stále oblíbenější kebab. Přitom arabská kuchyně je velmi pestrá.

Škola vaření: arabská kuchyně není jen kebab

Podnikání
Veselští mladší žáci na Nou Campu.
Thuir – Mladší žáci FC Veselí nad Moravou zazářili na devětadvacátém ročníku mezinárodního turnaje ve francouzském městečku Thuir. V konkurenci šedesáti mužstev z Francie, Španělska, Portugalska, Bulharka, České republiky a Alžírska vybojovali ve své kategorii pátou příčku.

Veselští mladší žáci rozstříleli i Marseille

Fotbal