ŠTÍTEK: Arc

Na hradě Křivoklát se uskutečnilo 25. Křivoklání.
/FOTOGALERIE/ Již čtvrt století profesionální šermíři Merlet na hradě Křivoklát ukazují své šermířské, ale i divadelní schopnosti. Skupina, které bývají tradičně na začátku října prostory gotického hradu na dva dny zapůjčeny, získává úspěchy v Česku i zahraničí a pro příchozí si společně se správou hradu vždy připraví velmi pestrý program.
183 fotografií

Oblíbené Křivoklání baví již čtvrt století malé i velké historické nadšence

Z okolí
Na hradě Křivoklát se uskutečnilo 25. Křivoklání.
/FOTOGALERIE/ Již čtvrt století profesionální šermíři Merlet na hradě Křivoklát ukazují své šermířské, ale i divadelní schopnosti. Skupina, které bývají tradičně na začátku října prostory gotického hradu na dva dny zapůjčeny, získává úspěchy v Česku i zahraničí a pro příchozí si společně se správou hradu vždy připraví velmi pestrý program.
183 fotografií

Oblíbené Křivoklání baví již čtvrt století malé i velké historické nadšence

Rakovnicko
Slovo při zahájení výstavy si vzal fotograf Vladimír Gdovín (vlevo).
Beroun - Galerie Holandský dům v Berouně zahájila v pondělí 7. ledna novou fotografickou výstavu, která tentokrát představí snímky veřejností uznávaného fotografa a berounského rodáka Karla Zakara. Až do 26. ledna tam budou k vidění jeho emotivní fotky pojmenované Johanka z (p)Arku.

Fotografie Karla Zakara vystavuje Holandský dům

Volný čas
Iva Marešová
Praha - Novou představitelkou Jany z Arku v muzikálu Ondřeje Soukupa, Jiřího Hubače a Gabriely Osvaldové Johanka z Arku se v pražském Divadle Kalich stala Iva Marešová. Za sebou má prvních pár představení, která se odehrála koncem ledna, další nejbližší reprízy se uskuteční od 31. března do 2. dubna.

Jednám intuitivně. Role Jany z Arku je pro mě velkým darem

Hudba
Iva Marešová
Johanka z Arku stále žije – tedy na jevišti pražského Divadla Kalich. Včera večer tam zpěvačky Bára Basiková a Lucia Soukupová (dříve Šoralová) přivítaly její další představitelku – Ivu Marešovou.

Iva Marešová jako francouzská světice

Hudba
Lucie Bílá.
Vyškovsko – Na svém kontě má téměř dvacítku zlatých a dva stříbrné slavíky. Za svou kariéru vydala přes deset studiových sólových alb. Brzy můžou muzikálovou Johanku z Arku nebo Carmen spatřit lidé ve Slavkově u Brna. Zpěvačka Lucie Bílá vystoupí na nádvoří tamního zámku první zářijovou sobotu.

Hudba Hradní stráže zahraje i Růžového pantera

Volný čas
Zdeněk Podhůrský.
Praha - Herec, zpěvák, moderátor, dabér (a ke všemu i fešák) Zdeněk Podhůrský je – jak už výčet jeho povolání dokresluje – muž mnoha zájmů. V pražském Divadle Kalich momentálně hraje v muzikálech Johanka z Arku a Robin Hood.

Herec Zdeněk Podhůrský: Jaká místa mám v Praze rád

Praha
Šedesátiny ředitele Městského divadla Brno Stanislava Moši hostila v pátek večer hudební scéna v Lidické ulici.
Brno – Hudebně laděný večer k šedesátinám ředitele Městského divadla Brno Stanislava Moši hostila v pátek večer hudební scéna v Lidické ulici. Herec a šéf muzikálového souboru Petr Gazdík mu i s kolegy připravili program propojující vzpomínky na různé inscenace a události, které Moša za šestadvacet let svého působení v čele divadla prožil. Večer měl název Happy Birthday Mr. M II. A i když si v den svých narozenin Moša prožil jakousi rekapitulaci jevištní, na bilancování životní se zatím nechystá.
14 fotografií

OBRAZEM: Stanislav Moša oslavil šedesátiny. Na hudební scéně Městského divadla

Volný čas
Stanislav Moša.
Brno - Městské divadlo Brno vede Stanislav Moša už šestadvacet let, v pozici režiséra na této scéně působí ještě déle od roku 1983. Hry píše, režíruje a díky svým zkušenostem a kontaktům v zahraničí divákům naděluje to nejlepší z muzikálové i činoherní produkce. Sotva do jihomoravských vod vypustil v české premiéře Titanic, už pracuje na muzikálu Johanka z Arku.

Režisér a ředitel Moša: Kapitán velké lodi se musí rozhodovat rychle

Brněnsko
Logo RC Karlovy Vary.
Karlovy Vary – Konečná. Závěrečné vystoupení v rámci druhé ligy v ragby za sebou mají borci v dresu karlovarského RC. Svěřenci karlovarského kouče Antonína Slavíka přivítali v podzimní derniéře na stadionu SKP Hvězda Karlovy Vary za doprovodu deště favorizovaný pražský tým ARC luridica. Pro oba týmy to byl poslední zápas podzimní části sezony, a tak si ho chtěly pořádně užít.

Ragby: Pražský tým ARC ludirica potvrdil kvality a vyraboval lázně

Ostatní sporty
NA SCÉNĚ nebude chybět ani Tomáš Savka. Vybrané scény z muzikálu Pomáda v podání souboru Divadla Kalich už mohli letos vidět hosté tradičního karlovarského Bál festivalu.
Loket – Jeden z nejúspěšnějších muzikálů v Čechách, legendární Pomáda, míří vůbec poprvé do Karlovarského kraje. Muzikálové hvězdy v rolích stydlivé Sandy a rebela Dannyho mohou diváci vidět dnes a v sobotu v amfiteátru pod hradem.

Legendární Pomáda pod loketským hradem

Volný čas
Květinový den v Sázavě.
Sázava – Na již pátý ročník Květinového dne se mohou v sobotu 9. května těšit návštěvníci Sázavského kláštera. Začíná v 10 hodin a jeho hlavním tématem budou opět nejen květiny, ale také tradiční rukodělné řemeslo. Letos ve znamení gotiky, stoleté války mezi Francouzi a Angličany a osobnosti Johanky z Arku.

Návštěvníky vrátí v Sázavě do doby Johanky z Arku

Volný čas
Vilma Cibulková v divadelní hře Druhá smrt Johanky z Arku.
Městské divadlo Bruntál dnes (v pondělí 20. dubna) od 19 hodin uvede představení Druhá smrt Johanky z Arku s Vilmou Cibulkovou a Ladislavem Mrkvičkou v hlavních rolích. Jde o lidovou legendu s tragikomickými prvky. K převtělení Žanety v Johanku vynakládají veškeré své úsilí Bůh a Kat.

Druhá smrt Johanky z Arku s Vilmou Cibulkovou

Volný čas
Ondřej Ruml
Hranice – Milovníci jazzu, swingu a funky a fanoušci Ondřeje Rumla se mohou radovat. Tento talentovaný mladý zpěvák, muzikant a herec se do povědomí lidí dostal díky soutěži X-Faktor, kde skončil na druhém místě. Nyní si ho mohou užít i hraničtí obyvatelé v pátek 17. dubna od 19 hodin v Zámeckém klubu.

Ondřej Ruml předvede show v Zámeckém klubu

Volný čas
Vilma Cibulková.
Jirkov - Strhující detektivní příběh s prvky černého humoru slibuje představení, které v jirkovském kulturním domě rozehrají Vilma Cibulková, Ladislav Mrkvička a Stanislav Lehký. Jmenuje se Druhá smrt Johanky z Arku.

Cibulková jako druhá Johanka

Volný čas
Z rekonstrukcí historických bitev na kolínské jízdárně
Kolín – Jaro je za dveřmi a Páni z Kolína už pečlivě chystají tradiční bitvu na jízdárně. Letos se tam bude hojně kouzlit. Tématem rekonstrukce historické bitvy a doprovodného programu bude totiž legenda o králi Artušovi.

Merlin bude kouzlit i elfsky

Kolínsko
Luděk Hudák.
Brno – Soupeři na něj vždy měli rozporuplné názory. Ať už ho brali, nebo ho zrovna nemuseli, úspěchy mu nelze odepřít. Bývalý brněnský atlet a pozdější trenér Luděk Hudák čtyřikrát ovládl Běh Lužánkami. Po pětinásobném šampionovi Jaroslavu Kocourkovi se stal nejúspěšnějším účastníkem druhého nejstaršího běhu na Moravě a Brněnský deník Rovnost mu věnuje šesté pokračování sedmidílného seriálu.

Závodní typ. To byl čtyřnásobný šampion Běhu Lužánkami „Harry“ Hudák

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Co mají společného Julius Caesar, Napoleon, Isaac Newton, Johanka z Arku, Fjodor Michajlovič Dostojevskij či Alfred Nobel? „Všichni trpěli epilepsií, či měli během svého života epileptický záchvat. Přesto se významně zapsali do historie," říká Diana Moosová z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

Mezi zuby se už klacík při epileptickém záchvatu nedává

Zdraví
Ilustrační foto.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Co mají společného Julius Caesar, Napoleon, Isaac Newton, Johanka z Arku, Fjodor Michajlovič Dostojevskij či Alfred Nobel? „Všichni trpěli epilepsií, či měli během svého života epileptický záchvat. Přesto se významně zapsali do historie," říká Diana Moosová z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

Mezi zuby se už klacík při epileptickém záchvatu nedává

Česko
Zpěvák Petr Muk
Praha - Proslul jako lídr skupin Oceán a Shalom, později se vydal na sólovou dráhu, během níž natočil hity Loď ke hvězdám, Neusínej, Tančíš sama či Ty a já. Tenorový romantický hlas zpěváka, skladatele a hudebníka Petra Muka, který se narodil před padesáti lety, byl dlouhá léta nezaměnitelnou součástí české populární hudby. V letech 2002 a 2003 byl stříbrným českým slavíkem.

Před 50 lety se narodil zpěvák a skladatel Petr Muk

Hudba
Jana Zwyrtek Hamplová.
Mohelnice – Velkým neúspěchem skončily volby pro Nezávislé v Mohelnici. Získali jen 12,6 procenta hlasů a v zastupitelstvu přišli o čtyři křesla ze sedmi. Před volbami přitom avizovali, že si chtějí říct o jasnou podporu od Mohelničanů a rádi by dokonce získali nadpoloviční většinu.

VOLBY: Jana Zwyrtek Hamplová: Upálili mě jako Johanku z Arku

Šumpersko
Umělci Emiliano Paolini a Marianella Perelliová.
Buenos Aires – Panenka Barbie a její přítel Ken se dokážou „vžít" do mnoha rolí, ale coby světce je lidé neuvidí. V argentinském Buenos Aires byla kvůli protestům a výhrůžkám zrušena výstava, na níž se tyto plastové hračky měly představit jako osobnosti uctívané v různých náboženstvích.

V Argentině po protestech věřících zrušili výstavu svatých Barbie

Svět
Scarlett Johansson
Praha /VIDEO/ - Známý francouzský scenárista a režisér Luc Besson ke svým výjimečným ženským hrdinkám po Brutální Nikitě, Johance z Arku a nájemné vražedkyni ze snímku Leon v novém filmu přidal Lucy. Ve stejnojmenném filmu sledujeme typickou "blbou blondýnu", která se shodou nešťastných náhod změní v ženu s mimořádnými schopnostmi. Snímek s tématem rozšiřování mozkové kapacity v kombinaci s akčním žánrem bude mít v tuzemských kinech premiéru 7. srpna.

Režisér Luc Besson v Lucy nabízí další výjimečnou filmovou hrdinku

Film a televize