ŠTÍTEK: Arco

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Praha – Šance, že se stát dohodne s většinovým majitelem OKD, skupinou Ad Hoc Group (AHG), na vyřešení situace černouhelné firmy po tomto víkendu poklesla. V České televizi to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v reakci na poslední mediální prohlášení skupiny. Podle Mládka jsou ale stále otevřeny všechny varianty řešení situace OKD.

Ministr Mládek: Šance, že se stát dohodne s majitelem OKD, klesla

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Součástí návrhu na reorganizaci OKD, který většinoví majitelé firmy, skupina Ad Hoc Group (AHG), předložili v březnu vládě, je účast státu ve výši čtyř miliard Kč výměnou za akciový podíl. Skupina AHG také navrhla státu, že odepíše 420 milionů eur (11,3 miliardy korun) dluhu a dodá do firmy hotovost 35 milionů eur (956 milionů korun) až do doby stabilizace OKD. AHG to dnes uvedla v tiskové zprávě. Reakci vlády redakce zjišťuje.

AHG: Stát by se na reorganizaci OKD mohl podílet 4 miliardami korun

Ekonomika
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Praha - Vláda zatím skupině Ad Hoc Group (AHG) neslíbila žádnou spoluúčast na stabilizaci černouhelné OKD. Na twitteru to dnes uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Otevřeny jsou podle něj všechny možnosti včetně insolvence. Mládek tak reagoval na čtvrteční vyjádření mluvčího AHG Romana Paříka, že skupina neprodá černouhelnou OKD dříve, než ji společně s vládou stabilizuje. 

Ministr Mládek: Vláda zatím AHG žádnou spoluúčast na OKD neslíbila

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Skupina Ad Hoc Group (AHG) neprodá černouhelnou firmu OKD, dokud ji nestabilizuje ve spolupráci s vládou. AHG tak dnes v prohlášení pro ČTK reagovala na nabídku skupiny Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy. K nabídce je skupina připravena se vrátit po skončení jednání se státem. AHG je majitelem společnosti New World Resources (NWR), která vlastní OKD. O odkoupení OKD projevila zájem také skupina podnikatelů kolem obchodníka s uhlím a elektřinou Petra Pauknera.

Ad Hoc Group neprodá OKD, dokud ji s vládou nestabilizuje

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Pokud by skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy převzala závazky černouhelné firmy OKD, je skupina podnikatelů kolem obchodníka s uhlím a elektřinou Petra Pauknera schopna s ní jednat o provozování těžební společnosti. K jednání podle něj zatím nedošlo. Zdůraznil však, že je důležité, jak se zachová stát ve svém postoji vůči skupině Ad Hoc Group (AHG), která nyní vlastní společnost New World Resources (NWR), majitele OKD. Krúpa řekl, že je připraven s Pauknerem jednat.

Paukner: Jsme schopni se s Krúpou bavit o provozování OKD

Ekonomika
Pavol Krúpa.
Praha - Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy navrhla skupině Ad Hoc Group (AHG), že od ní koupí černouhelnou OKD, která má existenční problémy. Arca Capital to dnes uvedla v prohlášení. Na rozdíl od pondělní nabídky Petra Pauknera a dalších podnikatelů nepodmiňuje Arca investici insolvencí firmy. Mluvčí AHG Roman Pařík uvedl, že krok zatím nemůže komentovat.

Miliardář Krúpa navrhl skupině AHG, že od ní koupí OKD

Ekonomika
BRONZ. Johana Kořanová je třetí nejlepší českou jachtařkou.
Praha /ROZHOVOR/ – Vůle, nezlomnost a optimismus. Tři slova, která vám vytanou na mysl, když se sejdete s neratovickou jachtařkou Johanou Kořanovou. V roce 2013 měla spolu s Lenkou Mrzílkovou rozjetou olympijskou přípravu do Ria, dozvěděla se ovšem, že má prasklý obratel. Pár se rozešel, podstoupila léčbu. Po roční rehabilitaci se vrátila zpět. S Nikol Staňkovou plánovaly útok k tokijským břehům, nedostatek peněz jejich snahu ukončil. Dost důvodů k mrzutosti. Třetí nejlepší česká jachtařka roku 2015 si našla jiné priority, chystá svatbu a se svým vyvoleným usedá nejen obrazně do jedné lodi.

Smůla je pryč. Kořanovou čeká svatba a diplom

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nezveřejní, kdo je novým konečným vlastníkem společnosti RPG Byty, které patří více než 43.000 bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji. RPG Byty přebírá lucemburská společnost Fondy Bydleni 2 S. á r.l. Kdo ji ovládá, antimonopolní úřad označil za obchodní tajemství. Vyplývá to z rozhodnutí o povolení fúze, které ÚOHS vyvěsil na svém webu.

Antimonopolní úřad nezveřejní, kdo koupil firmu RPG Byty

Ekonomika
Rozhovor s Pavolem Krúpou v sobotním Deníku.
Praha - Redaktor internetového serveru Echo24 Petr Holub se ve svém komentáři obsáhle věnuje sobotnímu rozhovoru Deníku s majitelem investiční skupiny Arca Capital Pavolem Krúpou. A píše zjevnou nepravdu.

Echo24 mylně informuje, Deník se ohrazuje

Česko
Prezident Miloš Zeman
Praha - Prezident Miloš Zeman se setkal se slovenským miliardářem a majitelem společnosti Arca Capital Pavolem Krúpou. Podpořil ho v jeho snaze pomoct nájemníkům bytů OKD, řekl dnes na tiskové konferenci hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se dnes také kvůli záležitosti bytů OKD setká s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem.

Zeman se setkal s miliardářem Krúpou kvůli privatizaci bytů OKD

Česko
Bioplynové stanice produkují čím dál více elektřiny.
Praha - Speciální fond kvalifikovaných investorů Nova Green Energy, otevřený podílový fond (NGEF), vstoupil do nového roku s novým správcem. Tím je investiční společnost Redside, patřící do skupiny ASB. Fond se orientuje na investice do energetiky s primárním důrazem na obnovitelné zdroje a energetické využití odpadu.

Redside se stal novým správcem fondu kvalifikovaných investorů NGEF

Podnikání
Rakouská skupina Raiffeisen Bank International prodává online banku Zuno působící v Česku a na Slovensku.
Bratislava - Slovenský finančník Pavol Krúpa má zájem o koupi on-line banky Zuno, kterou nabídla k prodeji rakouská skupina Raiffeisen Bank International. Napsaly to dnes slovenské Hospodárske noviny. Podání nabídky zvažuje také největší bankovní ústav na Slovensku, Slovenská sporiteľňa. Ztrátová banka Zuno podniká v České republice i na Slovensku, dohromady má asi čtvrt milionu klientů.

O koupi on-line banky Zuno má zájem slovenský finančník Krúpa

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Až polovina antikvárních knih se dnes prodá prostřednictvím internetu. Z hlediska finančního objemu ale internetový prodej zaujímá až čtyři pětiny celého obratu. Včetně specializovaných knižních aukcí se ročně v oboru otočí asi sto milionů korun, řekl Jan Schick, zakladatel antikvariátu v pražské Valentinské ulici, který se v oboru pohybuje přes 25 let.

Na internetu se prodá polovina antikvárních knih, spíše ty dražší

Česko
Návštěva v Itálii a uctění památky českých legionářů.
Příbram, Valle di Ledro – Přibližně čtyřicítka občanů Nového Knína a dalších okolních obcí navštívila o víkendu své přátele v údolí Valle di Ledro v severní Itálii. Předkové dnešních obyvatel Valle di Ledro byli během 1. světové války vystěhováni ze svých domovů a žili více než 3 roky v obcích a městech v Čechách.
3 fotografie

Novoknínští uctili památku českých legionářů v Itálii

Volný čas
Turisté se musejí cítit jako u moře. S tím rozdílem, že vidí na druhý břeh.
Je dlouhé přes jedenapadesát kilometrů a široké přes sedmnáct. Lago di Garda nebo také Gardské jezero se nachází mezi Alpami a Pádskou nížinou a pro mnoho turistů představuje náhražku dovolené u moře. Na rozdíl od ní však lze vodní hrátky spojit s mnoha dalšími aktivitami.

Lago di Garda v Itálii: Simulace dovolené u moře

Cestujeme
Hrad Lipnice nad Sázavou.
V hraném dokumentárním cyklu Ženy v historii se objeví i několik záběrů z hradu v Lipnici nad Sázavou. Německý filmový štáb tam totiž bude ve čtvrtek a v pátek natáčet epizody ze života Johanky z Arcu. Uvedl to kastelán hradu Marek Hanzlík s tím, že hrad je pro návštěvníky v současné době uzavřen.

Hrad Lipnici obsadili němečtí filmaři

Cestujeme
Miroslav Kalousek
Praha – Firmy, které vydávají dluhopisy, mohou nadále ušetřit na daních. Tzv. korunové dluhopisy, které použil i stát při emisi dluhopisů pro občany, sice od letošního roku není možné vydávat, firmy ale přišly na nový trik, jak daň neplatit. Píše to týdeník Euro ve svém pondělním vydání. Trik se týká nové tranše starých emisí.

Firmy mají trik jak se u emise dluhopisů vyhnout daním

Ekonomika
Lubomír Brabec
Nový Jičín - Český kytarový virtuos Lubomír Brabec už po desetiletí dobývá koncertní pódia doma i v zahraničí. Tento pátek si jeho hranice přesahující umění budeme moci poslechnout také v Novém Jičíně. Koncertovat bude v tamním Beskydském divadle.

Kytarový mág Lubomír Brabec zahraje v Novém Jičíně

Volný čas
Zábřežský Majáles v roce 2009.
Zábřeh - Průvod studentů na oslavu majálesu projde během pátečního dopoledne Zábřehem. Oslavu pořádá 18. května místní gymnázium společně se školou sociální péče a služeb, do průvodu se chystají i některé mateřinky. Řadit se budou v půl desáté u stadionu.

Zábřehem projde v pátek majálesový průvod

Šumpersko
Solární panely. Ilustrační foto
Praha – Slovenský finančník Pavol Krúpa, který ovládá skupinu Arca Capital, se chystá využít problémů investorů a skupovat tuzemské sluneční elektrárny. V Česku proto zakládá fond Arca Capital New Energy fund. Ve svém pondělním vydání to uvádí časopis Týden.

Finančník Krúpa chce skupovat solární elektrárny

Ekonomika
Petr Čermák
Jeseník/Česká Ves - Sportovní lezení na obtížnost na umělé stěně - netradiční sport zvyšující hladinu adrenalinu v krvi. Tomuto sportu se osmým rokem věnuje šestnáctiletý Petr Čermák z České Vsi, vrcholově již třetím rokem.

Talent na stěnách: Petr Čermák

Ostatní sporty
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL SPORTOVNÍCH FILMŮ.
Liberec - Festival sportovních filmů Sportfilm ocenil nejpodařenější snímky letošního roku. Hlavní cenu 14. ročníku festivalu udělili porotci zahraničnímu snímku režiséra Serge Agustiho One Goal.

Vyhlásili nejlepší sportovní filmy

Volný čas