I pro dnešní indiány je kůň stále symbolem tradice a zdrojem hrdosti, slávy a léčebné síly. Reportáž o pevném poutu mezi člověkem a koněm přináší reportáž Davida Quammena a fotografky Eriky Larsenové v březnovém vydání našeho časopisu.
ČlánkyNovodobá „zlatá horečka“ ohrožuje jednu z posledních velkých severoamerických divočin. Reportáž Toma Clynese o honbě za zlatem, zinkem, mědí a dalšími nerosty ilustrují fotografie Paula Nicklena. Celou reportáž najdete v únorovém vydání našeho časopisu.
13 fotografií
ČlánkyOsvobození pětistovky spojeneckých vojáků z japonského zajetí na Filipínách patří mezi nejodvážnější záchranné akce v dějinách moderní války. Rangers operovali v neprostupné džungli proti desetinásobné přesile.
ČlánkyŠirokou škálu mezilidských konfliktů lze chápat pomocí jednoduchého matematického vzorce. Od střetů dítěte s rodiči, přes pirátské počítačové útoky nebo výkyvy na burze, nebo sexuálně motivovaná napadení žen, po velké občanské nepokoje - to vše lze vysvětlit pomocí - power law.
ČlánkyManažer velkého hotelu patří mezi velmi stresující zaměstnání. Co chvíli je zdemolován nějaký pokoj, hotelové restauraci dodali oschlé ovoce a svoje problémy mají i zaměstnanci. A co teprve, když budovu obklíčí stovky vojáků a milicionářů, kteří chtějí zmasakrovat hosty. To je příběh z Rwandy, který připomíná film na kanále FilmBox Plus.
ČlánkyGenocida patří mezi zločiny, nad kterými zůstává rozum stát. Doslova – zatěžuje oběti a pachatele po mnoho dalších generací. Kdo se ale nechce dusit minulostí, musí se jí postavit čelem.
ČlánkyVětšina lidí nejen u nás stále nahlíží na Romy pohledem zevšeobecňujících předsudků a představ, které nemají s realitou často vůbec nic společného. A přitom je toto etnikum nedílnou součástí evropských dějin a kultury již nejméně sedm století. I v tomto případě platí, že pochopit minulost nám může pomoci pochopit také současnost.
7 fotografií
SPECIÁL: Romové – známí i neznámíV roce 1996 přijel do Fu-lingu, ospalého města u Dlouhé řeky, dobrovolník Mírových sborů učit angličtinu. Nedávno se vrátil zpátky a jeho bývalí studenti - i krajina - byli úplně jiní.
11 fotografií
SPECIÁL: Antarktický projektKdyž se řekne Libye, většina lidí si vybaví poušť. A není daleko od pravdy, většinu Libye skutečně pokrývá poušť. A právě v této vyprahlé zemi najdete největší zavlažovací systém na světě.
ČlánkyPřed několika dny francouzská a malijská vojska znovu dobyla starobylé město Timbuktu. Islamisté před odchodem spálili knihovny s rukopisy až z 13. století.
6 fotografií
ČlánkyPředkolumbovská Amerika byla útočištěm mnoha národů. Mnohé z nich dosud nejsou nijak prozkoumané. Na své okamžiky slávy se může těšit národ Tairona, který vybudovat v době svého panování stovky sídelních komplexů.
ČlánkyStoletá whisky putovala na neúspěšnou antarktickou expedici s polárníkem Ernestem Shackletonem. Za sto let byla objevena a její cesta nabrala nový směr - vydala se do chemických laboratoří na Novém Zélandu a ve Skotsku. A nyní se vrátila zpět do svého "domova".
SPECIÁL: Antarktický projektBudoucnost vojenství se v plánech Pentagonu většinou upíná k roku 2025, kdy mají být završeny projekty vývoje a propojení moderních technologií, které umožní rychle rozpoznat a případně zničit jakýkoli cíl, ať již půjde o raketu, vojenské zařízení nebo jediného člověka přesně identifikovaného na základě biometrických dat.
ČlánkyO víkendu si nenechte ujít cestovatelský festival, který vás zavede do Antarktidy, Iráku, Zimbabwe nebo na Kubu. To nejlepší z cestovatelského světa na jednom místě.
23 fotografií
SPECIÁL: Osobnost týdneZemi v budoucnosti reálně hrozí srážka s asteroidem. Můžeme tomu nějak zabránit? Jednoho talentovaného studenta napadl docela geniální nápad, jak by to šlo provést…
SPECIÁL: Armáda třetího tisíciletíV dnešní době, kdy dávají spotřebitelé čím dál tím větší důraz na původ potravin, může ceylonský čaj vyvolávat zmatení. Ceylon zní sice příjemně koloniálně a exoticky, ale čert ví, kde bychom ho na dnešní mapě měli hledat.
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czNěmecká raketová technika představovala od 30. let minulého století absolutní světovou špičku. Není proto divu, že právě raketa německého původu dokázala 3. října 1942 doletět jako první lidský výrobek až na samou hranici vesmíru.
ČlánkyNěkteré vojenské technologie, na nichž pracuje americká vládní organizace DARPA, zní šíleně a děsivě současně. Jednou z těch, které by měly přinést do armád největší změnu, jsou dalekohledy, které si samy všimnou rizika, o němž voják neví.
SPECIÁL: Armáda třetího tisíciletíExkluzivní česká reportáž o boji archeologů v Afghánistánu, kteří se snaží o záchranu cenných nálezů. Památky podobou soupeří s Machu Picchu a významem mohou přepsat historii buddhismu a Hedvábné cesty. Archeologové ale musí bojovat především s časem.
26 fotografií
ČlánkyŠéfredaktor českého vydání National Geographic Tomáš Tureček prošel archiv časopisu od založení roku 1888 a vybral všechny články týkající se naší země. Jak nás viděli za hranicemi ve zlomových okamžicích našich dějin? Pohled z odstupu může pomoci objektivně hodnotit nejen sebe, ale i ty druhé.
12 fotografií
ČlánkyNa světě je něco přes 20 míst, odkud kdy rakety odstartovaly do vesmíru. Ale všechna patří vládám nebo vládním agenturám. První soukromý kosmodrom světa bude úplně jiný: elegantní, zábavný a hlavně architektonicky dechberoucí.
9 fotografií
ČlánkyObyvatelům rakouského Lince se naskytla neobvyklá podívaná. Na noční oblohu vzlétlo téměř 50 osvícených robotů. A pak začaly minivrtulníčky tančit – podobně jako světlušky při namlouvání…
SPECIÁL: Armáda třetího tisíciletíBiopotraviny jsou podle nové studie americké Stanfordovy univerzity jen o málo zdravější než ty, které se jako bio označovat nemohou. Bioprodukty nicméně podle vědců snižují riziko konzumace pesticidů.
ČlánkyMinulý týden proběhl test nadzvukového letadla X-51A přezdívaného Waverider. Bylo to už potřetí, ale dost možná že úplně naposledy. Armádám ani státům se do letadel schopných obletět celou Zemi za hodinu už nechce investovat.
SPECIÁL: Armáda třetího tisíciletíKaždý, kdo ví něco o dějinách (anebo viděl film Zacka Snydera 300), tuší, že nebýt řeckých vojáků, byla by dnes Evropa nejspíš pod vládou Peršanů a jejich potomků. Už méně se však ví, jak moc byla drsná sparťanská vojenská kultura založená na homosexuálních vztazích.
ČlánkyPokud jste zastánci zelených technologií, musíme vás zklamat – nejedná se o žádný velký stát, ale jen o malý ostrůvek. I tak jde ale o důležitý krok v tomto oboru.
ČlánkyTento týden začínají Letní olympijské hry v Londýně. Ušlechtilá myšlenka her je často přehlušována stížnostmi na jejich špinavost, zkorumpovanost a ignorování antického ideálu. Ono to ale nebylo moc slavné už tehdy…
ČlánkySestavit jídelníček pro misi na Mars mají za úkol vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Menu má pomoci udržet v dobré tělesné i duševní kondici šest až osm členů výpravy plánované na 30. léta tohoto století.