ŠTÍTEK: armáda

Invazi armád Varšavské smlouvy na území Československa před 53 lety dnes připomněl pietní akt u budovy Českého rozhlasu v Praze.
Důležitost svobody slova a veřejnoprávních médií zdůraznil při dnešním pietním aktu k 53. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území Československa místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti). Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) připomněla před budovou Českého rozhlasu v Praze hrdinství jednotlivců, které je podle ní podstatným prvkem svobody a demokracie. Senátorka Miroslava Němcová (ODS) kritizovala to, že představitelé KSČM zastávají ústavní funkce. Ukazuje to podle ní, že se Česko s nedávnou minulostí ještě nevyrovnalo.
39 fotografií

Nejen pietní akt dnes v Praze připomněl srpnovou invazi armád Varšavské smlouvy

Praha
Novinářka a fotografka Lenka Klicperová.
/ROZHOVOR/ Fotografka a novinářka Lenka Klicperová z Pardubic navštívila v minulých letech několikrát Afghánistán. Zajímala se mimo jiné o situaci tamních žen. Současný rychlý vývoj situace v Afghánistánu ji překvapil, i když čekala, že k tomu dojde. „Toto je facka Američanům, kterou jim Tálibán velmi rád uštědřil. Američani jsou vyhnáni, to se bohužel jinak říct nedá,“ říká Lenka Klicperová. Jak zdůrazňuje, to, co se v minulých dnech stalo, se podle ní opravdu dalo čekat, a to dávno. Ovšem zároveň podotýká: "Afghánistán nyní bude bezpečný." Více čtěte v exkluzivním rozhovoru pro Deník.
11 fotografií

Pardubická novinářka, která zažila Afghánistán: Tálibán Američany prostě vyhnal

Svitavsko
Novinářka a fotografka Lenka Klicperová.
/ROZHOVOR/ Fotografka a novinářka Lenka Klicperová z Pardubic navštívila v minulých letech několikrát Afghánistán. Zajímala se mimo jiné o situaci tamních žen. Současný rychlý vývoj situace v Afghánistánu ji překvapil, i když čekala, že k tomu dojde. „Toto je facka Američanům, kterou jim Tálibán velmi rád uštědřil. Američani jsou vyhnáni, to se bohužel jinak říct nedá,“ říká Lenka Klicperová. Jak zdůrazňuje, to, co se v minulých dnech stalo, se podle ní opravdu dalo čekat, a to dávno. Ovšem zároveň podotýká: "Afghánistán nyní bude bezpečný." Více čtěte v exkluzivním rozhovoru pro Deník.
11 fotografií

Novinářka, která zažila Afghánistán: Tálibán Američany prostě vyhnal

Regiony
Situace v afghánské metropoli Kábulu
Radikální islamistické hnutí Tálibán vstoupilo do Kábulu. Povstalci tak kontrolují prakticky celou zemi, a to včetně hranic. Z Kábulu se snaží dostat tisíce lidí a řada zemí evakuuje své ambasády. Z Afghánistánu již uprchl i prezident Ašraf Ghaní, který odletěl zřejmě do Tádžikistánu. Bojovníci Tálibánu získali podle svých velitelů kontrolu nad prezidentským palácem v Kábulu. Mezinárodní letiště v Kábulu se také uzavřelo pro komerční lety a přistávat a odlétat z něj mohou jen vojenská letadla. 
52 fotografií

Tálibán získal kontrolu nad prezidentským palácem v Kábulu. Ghaní prchl ze země

Svět
Z bitevní ukázky "Když u Kolína hořely vesnice", která se konala u příležitosti 264. výročí bitvy u Kolína.
/FOTOGALERIE/ Každým rokem se originální rekonstrukcí v režii volného sdružení Iniciativa Sedmiletka vzpomíná pod památníkem v obci Křečhoř na Kolínsku na bitvu u Kolína zvanou Válka v krajkách. V ní se 18. června roku 1757 právě v těchto lokalitách střetla vojska pruského krále Fridricha II. s rakouskou armádou polního maršála Leopolda Dauna posílenou o saské jezdecké pluky a smrt tam našlo bezmála třiadvacet tisíc vojáků ze všech armád. 
154 fotografií

Po dvě stě šedesáti čtyřech letech zase u Kolína hořely vesnice

Volný čas
Hledání výbušnin v Brdech.
Voják, který byl v červenci zraněn při výbuchu munice v Chráněné krajinné oblasti Brdy, dnes zemřel. Na twitteru o tom informovala armáda. Druhý zraněný byl propuštěn do domácího ošetřování. Vojáci byli zraněni při asanačních pracích na dopadové ploše Kolvín v bývalém výcvikovém prostoru, kde dělali hloubkový pyrotechnický průzkum. Případ vyšetřuje Vojenská policie.
17 fotografií

Zemřel voják zraněný při výbuchu munice v Brdech

Příbramsko
Ilustrační foto.
Při asanačních pracích armády na bývalé střelnici Kolvín nedaleko Dolejšího padrťského rybníku v Brdech na Rokycansku explodovala munice. Dva vojáci se vážně zranili. Oba vrtulník transportoval ihned do nemocnice v Plzni. Jeden přišel o nohu, druhý má popáleniny. Na místo výbuchu dorazili hasiči, policie i Vojenská policie.

V Brdech vybuchla munice. Jeden voják přišel o nohu, druhý je popálený

Rokycansko
Ilustrační foto.
/AKTUALIZOVÁNO/ Při asanačních pracích armády na bývalé střelnici Kolvín nedaleko Dolejšího padrťského rybníku v Brdech na Rokycansku explodovala munice. Dva vojáci se vážně zranili. Oba vrtulník transportoval ihned do nemocnice v Plzni. Jeden přišel o nohu, druhý má popáleniny. Na místo výbuchu dorazili hasiči, policie i Vojenská policie.

V Brdech vybuchla munice. Jeden voják přišel o nohu, druhý je popálený

Nehody
Úklid po tornádu a demolice domů v zasažených obcích na jihu Moravy.
Každá obec bude mít svůj vlastní sklad, domluvili se starostové v obcích postižených nedávným tornádem. Především stavební materiál z nich bude obyvatelům vydávat armáda. „Pro Pánov a ostatní lokality v Hodoníně bude sloužit společný sklad v Lužicích. Centrální sklad V Moravských naftových dolech fungovat nebude,“ upřesnil ve středu dopoledne informaci hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.
52 fotografií

Materiál soustředí obce do vlastních skladů. Kvůli dešti připravují plachty

Břeclavsko
Následky útoku íránských raket
Americké ozbrojené síly v neděli podnikly nálety proti milicím podporovaným Íránem v pohraniční oblasti Iráku a Sýrie. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na Pentagon. Podle agentury AFP o život přišlo asi deset lidí. Nálety byly odpovědí na útoky bezpilotních letounů proti Američanům na základnách v Iráku. Irácká armáda americké útoky odsoudila jako narušení irácké svrchovanosti.

USA zaútočily na pohraničí Iráku a Sýrie. Cílem byly íránské milice

Svět
Vlastimil Zatloukal z Troubek ukazuje, kam až sahala voda v roce 1997 a 2010. Jako dobrovolný hasič zažil velkou vodu dvakrát
Když ve čtvrtek večer viděl v televizi, jak obce na jihu Moravy zpustošilo tornádo, vybavily se mu ihned vzpomínky na ničivé záplavy v červenci 1997. Vlastimil Zatloukal ze Sboru dobrovolných hasičů v Troubkách, které před čtyřiadvaceti lety stoletá voda téměř srovnala se zemí, jen stěží hledá vhodná slova. Pokud prý obyvatelům postižených oblastí může opravdu něco pomoci, pak je to jen lidská solidarita, je přesvědčen.
39 fotografií

Troubky: Jsme s vámi. Připravit se na to nejde, důležité je cítit podporu

Přerovsko
Ukrajina, první dny Barbarossy
Rusové dodnes označují svůj boj s hitlerovským Německem jako "Velkou vlasteneckou válku". Za její začátek označují 22. červen 1941, kdy hranice Sovětského svazu překročily ve třech směrech tři skupiny německých vojsk (Sever, Střed a Jih) a začaly rychle postupovat do nitra země. Válčit se však začalo mnohem dříve. A Sovětský svaz se také mnohem dříve do války zapojil. Jenže byl ze začátku spíše německým spojencem.
20 fotografií

Operace Barbarossa: Hitler předběhl Stalina a rozpoutal neslýchaná zvěrstva

Svět
Nový zámek podle vize architektů.
/VIZUALIZACE/ Již delší dobu chátrá budova Nového zámku ve Vyškově. Návštěvníci však v budoucnu ocení obnovu památky, jejíž přípravu zahájilo město. Širší plány zahrnují například i areál někdejšího vyškovského pivovaru. „Etapizace je ale tvořena dle vlastnických vztahů. Logicky v ní má Nový zámek, který je majetkem města a není z větší části využit, časovou prioritu,“ vysvětlil brněnský architekt Petr Všetečka, který se podílel na vizi jeho budoucnosti v dříve představeném generalu.
22 fotografií

Zámek ve Vyškově dostane druhou šanci. Chtějí v něm také expozici moderní armády

Vyškovsko
Trosky budovy po útoku v Gaze
Izraelská armáda v noci na dnešek ostřelovala cíle radikálního hnutí Hamás v palestinském Pásmu Gazy. Reagovala tak na vypouštění zápalných balonů z Pásma Gazy, které způsobily dvacítku požárů na jihu Izraele. Jde o první větší incidenty od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.
10 fotografií

Z Pásma Gazy byly vypuštěny zápalné balony. Izrael odpověděl bombardováním

Svět
Hlavy byly většinou složeny u nohou
K mnoha místům na světě se vztahují strašidelné pověsti a mýty, v nichž hlavní roli hrají bezhlaví kostlivci. Britští archeologové nyní zaznamenali výjimečný nález, jenž jakoby všechny tyto báchorky oživil. Na třech římských hřbitovech, nacházejících se na Knobbově farmě v cambridgském hrabství, se našlo 17 lidských koster bez hlav. Všechny pocházejí z doby před 1700 lety, kdy tuto oblast ovládala římská armáda.
3 fotografie

Archeologové našli hroby starořímských bezhlavců. Proč je sťali, nikdo neví

Věda a technika
První kurz pro operátory RBS-70NG proběhl ve Strakonicích v únoru.
Co nesmí chybět operátorovi raketového kompletu? Respekt, fyzička a snaha učit se novým věcem. „Ovládat zbraň se skutečně naučíte až při výcviku v poli,“ říká rotmistr Marek Brabec, jeden z instruktorů, který školí strakonické vojáky na nový systém RBS-70NG. První část těchto protiletadlových kompletů převzali příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic vloni na podzim.
10 fotografií

Ovládat zbraň se naučíte až při samotném výcviku v poli

Strakonicko
Ve klipu Hippokratova armáda účinkuje i Iva Janžurová.
Dovolenou měla naposledy v září. Zatímco brala jednu službu za druhou, o domácnost a jejího invalidního muže se starala dcera. Soňa Hebká je jednou ze stovek zdravotníků a zdravotnic, kteří během covidové pandemie obětavě pečovali o nemocné. Jako symbolické poděkování jim v pondělí předali zástupci Konta Bariéry dárkové vouchery. Tím vyvrcholil projekt Igora Orozoviče, herce Národního divadla, a jeho kolegů.
6 fotografií

Mezi nemocnicemi, které Konto Bariéry podpoří díky písni, bude i ta příbramská

Čtenář reportér