Šance, že je na Marsu život, je podle astrobiologů poměrně velká. Co by se stalo, kdyby sonda Curiosity, která právě na rudou planetu letí, život opravdu objevila?
ČlánkyPožáry trápí lidstvo čím dál víc. Jak ovlivňujeme klima a přizpůsobujeme přírodu vlastním podmínkám, znamenají pro nás požáry stále větší rizika.
ČlánkyTelekomunikační družice umožnila něco, co dnes považujeme za samozřejmost. Přenos televizního signálu napříč oceány a kontinenty. Jak to všechno začalo?
ČlánkyArmády moderních zemí dnes už většinou neničí a nezabíjí. Naopak, většina z nich dnes podporuje vědecké problémy, na které nemají soukromé společnosti peníze.
SPECIÁL: Armáda třetího tisíciletíLidské tělo není ostrov – mohli bychom parafrázovat slavný výrok Johna Donneho. V každém z nás totiž žije asi 5 milionů mikrobiotických organismů.
ČlánkyExistuje jen málo náročnějších operací, než je transplantace celého obličeje – tedy nejen kůže, ale i svalů, kosti a všeho, co tvář tvoří. Proto tento program podporuje armáda.
SPECIÁL: Armáda třetího tisíciletíO tom, že vzducholodě jsou budoucností letecké dopravy, jsme se mohli dočíst už před 20 lety. Na nebi však stále vidíme pořád jen letadla…
SPECIÁL: Armáda třetího tisíciletíMění člověk nezvratně Zemi? Povede lidská činnost k tragédii, jíž nebudeme schopní zabránit? 22 špičkových vědců tvrdí, že ano.
ČlánkyČínský experimentální modul Tchien-kung 1, který od loňska obíhá kolem Země, byl speciálně navržen pro pobyt žen ve vesmíru a mimořádná jsou také kritéria, podle nichž byla první čínská "tchajkonautka" vybírána. Do kosmu by měla odstartovat v sobotu 16. června na palubě vesmírné lodi Šen-čou 9.
ČlánkyČínští archeologové odhalili u města Si-an na západě země dalších 110 vojáků slavné terakotové armády. Postavy válečníků v životní velikosti, vyrobené z pálené hlíny a dosahující stáří 2200 let, byly objeveny nedaleko monumentální hrobky prvního čínského císaře Čchin Š'-chuanga.
ČlánkySoukromá společnost MarsOne představila svůj plán, jak dobýt Mars do roku 2023. Expedici hodlají zaplatit tak, že z ní udělají megalomanskou realitní show.
ČlánkyByla to oslňující podívaná: armáda malovaných hliněných vojáků v životní velikosti pohřbená na ochranu císařova hrobu. Dnes archeologové a výtvarníci s nejnovějšími přístroji a technologiemi znovu vracejí této starověké podívané život.
7 fotografií
ČlánkyPod Pekingem je ještě jeden Peking. Podzemní město, které nechal postavit Mao Ce-Tung, aby město ubránil před útokem, jenž nikdy nepřišel.
5 fotografií
Články Astronomové amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpověděli scénář gigantické kolize naší galaxie se sousední velkou mlhovinou v souhvězdí Andromedy, k níž má dojít za čtyři miliardy let.
ČlánkyČervnové číslo magazínu National Geographic je mimořádně barevné - ať už fotografiemi nebo texty. Hlavním tématem čísla, které vidíte i na obálce, je Hliněná armáda. Podívejte se, jak vypadala slavná terakotová armáda ves skutečné barvě! V obsáhlém článku nazvaném Sluneční bouře se podíváme na zub fenoménu, který nás může vrátit do středověku. Ve stínu Číny - to je název reportáže, v níž si prohlédnete, jak moc se mění Hongkong. Slyšeli jsme někdy o Sokotře? Magický ostrov u afrických břehů je domovem rostlin a živočichů, které jinde nenajdete. Víc v článku Jedinečná Sokotra. Samice puštíka bělavého se ráda stala múzou estonského fotografa. Na výsledek jeho práce se podívejte v článku Uchvácen puštíkem. A na závěr Outer Banks - proč se lidé stěhují na bariérový ostrov u Severní Karolíny? Napovědí vám fotografie…
ČlánkyMnemotechniky se zakládají na asociaci mezi něčím, co se snadno pamatuje, a něčím, co se pamatuje špatně. Je proto nejlepší, aby si každý člověk vytvořil techniku na míru podle vlastních asociačních spojení. Platí, že čím více se učíte a cvičíte paměť, tím se učíte snáz a pamatujete si lépe.
ČlánkyVýška je víc než často důkazem moci. Několik experimentů nezávisle na sobě potvrdilo, že lidé, kteří se dostávají na nejvyšší příčky moci, bývají vyšší než zbytek populace. Ale jak se vlastně sami mocní vnímají?
ČlánkyMožnost vdechnout nový život do stárnoucích družic pomocí robotických mechaniků by mohla být vzpruhou pro efektivnost satelitního průmyslu, kterému by navíc ušetřila peníze. Americká kosmická společnost ViviSat vyvíjí zařízení, které by pro tento úkol bylo určeno. Jediné, co nyní tato firma podle portálu Space.com potřebuje, jsou zákazníci.
SPECIÁL: Armáda třetího tisíciletíVýzkum agentury AISA odhalil o Češích znepokojivé zjištění: za nešťastné se považuje víc než polovina populace. Moc na tom nemění výše příjmů, věk ani pohlaví.
ČlánkyKomerční letectví nemá ještě ani sto let – ale za dobu své existence už změnilo svět víc než koňská doprava za 1000 let. Co ho čeká v budoucnosti?
ČlánkyVědci občas přicházejí i s poměrně smysluplnými výzkumy, které mají význam i pro každodenní život. Tenhle se vám bude hodit, až příště poletíte letadlem.
ČlánkyPlameňák vypadá jako pták, kterého s nadšením nakreslil nějaký předškolák – absurdně dlouhé nohy, vyboulené kotníky (které vypadají jako kolena), hadí krk a neúměrně velký zobák – a k jeho vybarvení si vybral tu nejzářivější pastelku.
ČlánkyHammány jsou tradiční afghánské lázně, které jsou nejen místem očisty, ale hlavně místem shromažďování. Za vlády Talibanu byly rušeny a zakázány. Nyní dochází k jejich obnově.
19 fotografií
ČlánkyKaždoroční Shell Eco-Marathon je velká mezinárodní soutěž, v níž studenti z celého světa zkoušejí postavit auta. Auta, která změní svět.
16 fotografií
ČlánkyStále více společností se snaží vyvíjet technologie, které strojům umožní rozeznávat lidské emoce. Jak takový počítač funguje? A k čemu by sloužil?
SPECIÁL: Osobnost týdneProjeďte legendární Hedvábnou stezku během tří minut v doprovodu turecké hudby ve slideshow Lukáše Synka. Ve skutečnosti tato expedice trvala půl roku.
ČlánkyPřed dvěma dny byly zase na Slunci silné erupce. Magnetická pole na severovýchodní části Slunce vyvrhla výtrysk plazmy, který divákům na Zemi předvedl velkolepou show.
ČlánkyAmerické letectvo si nechalo univerzitou UCLA zpracovat studii, která řešila, jak působí lidé se zbraněmi. Vojáky to zajímá především kvůli humanitárním misím – jsou situace, kdy by neradi zastrašovali, jindy je to zase nezbytné. Studie však přinesla výsledky, které překvapily nejen armádu…
ČlánkyVzdálenou budoucnost si umí představit nejspíš málokdo z nás. Považujeme ji spíš za úplně jinou rovinu skutečnosti a většinou si s ní ani nevíme moc rady. Předvídání budoucnosti je však obor jako každý jiný…
ČlánkyProzkoumat možnost výroby skotské whisky v podmínkách stavu beztíže je cílem ojedinělého experimentu, do něhož se v těchto dnech pustila posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
SPECIÁL: TitanicV minulém díle speciálu o vulkánu Casablanca vás Miloslav a Zuzana Druckmüllerovi zavedli do jedné z nejaktivnějších sopečných oblastí Chile. V tomto díle budeme pokračovat putováním po této oblasti, která leží na severním okraji Patagonie u argentinské hranice, a podíváme se na sopku Cerro Frutilla…
ČlánkyCo mají společného současné myši a původní hlodavci, kteří cestovali s Vikingy na jejich výpravách? Na první pohled zdánlivě nic. Antropolog Michal Josephy vám přiblíží nedávný objev, odhalující překvapivé souvislosti…
ČlánkyVědci nedávno přišli s geniálně jednoduchou myšlenkou. Astronauti si budou moci snadno vytisknout nástroje, které se jim porouchají. Podívejte se na video National Geographic…
ČlánkyV jedenáctém díle Kurzu fotografování prozkoumáme extrémy obyčejné (jak fotografovat na sněhu) i extrémy poněkud nebývalé (jak se nenechat okrást tam, kde se se prostě krade).
SPECIÁL: Kurz fotografování Jana RybářeV posledních pár dnech se na internetu objevil nový hit – krátký film Kony 2012, který vypustila dosud ne moc známá organizace Invisible Children (Neviditelné děti). Během asi tří dnů video vidělo odhadem přes 70 milionů návštěvníků internetu. Film okamžitě vyprovokoval řadu emocí a názorů, protinázorů a diskuzí.
14 fotografií
ČlánkySpolečnost Volvo představila první komerční airbag, který má při autonehodě ochránit chodce, nikoliv řidiči. Je součástí nejnovějšího modelu Volvo V40.
ČlánkyVulkán Casablanca se nachází v blízkosti jedné z nejaktivnějších sopečných oblastí Chile. Této oblasti dominuje rozsáhlý masív sopky Puyehue (2236 m), v jehož blízkosti, v oblasti Cordón de Caulle, došlo v nedávné době k řadě erupcí, např. v letech 1921 a 1960. Poslední erupce začala 4. června roku 2011a dodnes zcela neustala.
SPECIÁL: Za vulkány ChileHebron leží v oblasti Západního břehu řeky Jordán. Pod palestinskou správou tam na malém prostoru žijí nejen palestinští Arabové, ale i Židé. Město se hlavně kvůli toho stalo jedním z nejvíce výbušných míst v Palestině vůbec.