ŠTÍTEK: armáda

Dobrovolnický program v izraelské armádě IDF
„Co blázníš, vždyť se tam upečeš,“ reagovali přátelé na zprávu Lenky Hoffmannové o její první návštěvě Izraele. Dobrovolnický program v izraelské armádě IDF trvá obvykle 3 týdny, což ji jako učitelku limitovalo tam jet jen o prázdninách. Desetitisíce mužů, žen a dokonce i teenagerů z celého světa, nejen Židů, se ročně zúčastní tohoto programu, a vrací se nadšeni.
43 fotografií

Učitelka strávila týdny na zkušené v izraelské armádě. Víme, co tam zažila

Čtenář reportér
Ministr obrany Lubomír Metnar
Převod pěti miliard korun z rozpočtové rezervy ministerstvu obrany na dnešním zasedání schválila vláda. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) novinářům po jednání řekl, že peníze budou využity zejména na mandatorní výdaje, tedy na platy a příplatky pro vojáky, opravy techniky a také na posílení rozpočtů vojenských nemocnic, které jsou zapojeny do pomoci s koronavirovou epidemií. Peníze kabinet armádě sliboval od konce loňského roku, Metnar za nejzazší termín převodu označil konec března.
24 fotografií

Do rozpočtu obrany se vrátí zbylých pět miliard. Půjdou hlavně na platy vojáků

Ekonomika
Demonstrace proti puči v Barmě
Barmánci dnes znovu vyšli do ulic protestovat proti juntě, která je u moci od únorového puče. Neodradilo je ani mimořádně brutální počínání vojáků při sobotních protestech, při nichž zemřelo podle místních médií 114 lidí. Na mnoha místech se také konaly pohřby protestujících zabitých předchozí den a při různých incidentech na několika místech podle svědků byly zabity tři osoby, uvedla agentura Reuters.
9 fotografií

Protesty v Barmě pokračují. Svět šokovalo brutální počínání vojáků

Svět
Kadeti Kačjinské národní osvobozenecké armády na svém velitelství ve městě Laiza
Konflikt v Barmě se vyhrocuje. Armáda sice ve středu během „tiché stávky“, kdy se ulice měst vylidnily, propustila více než 600 zadržených, ale to už asi demonstrantům nebude stačit. Zvlášť poté, kdy ozbrojené síly v úterý zasáhly proti lidem po celé zemi a mezi oběťmi měla být i sedmiletá dívka. Někteří pozorovatelé dokonce poukazují na to, že vnitropolitická krize by mohla přerůst v konflikt podobný válce v Sýrii, která by značně ovlivnila i celý region. V Barmě se v dálce pomalu rýsuje brána do pekel.
9 fotografií

Vojenský převrat v Barmě: Krize se prohlubuje, zemi hrozí krvavá válka

Svět
Chomutovský odchovanec Patrik Huňady se vrátil zpět do mateřského klubu.
Podílel se na třech juniorských titulech. Jenže v chomutovském áčku pak nedostal šanci. Po anabázích v Kadani a Klášterci defacto sekl s hokejem a nastoupil do armády. Chomutovský hokej ale padl do krajského přeboru. Pro Patrika Huňadyho to byl impuls k návratu. Chomutovský odchovanec si tak mohl odbýt svou premiéru v seniorském celku. Rozjetou sezonu v nižších hokejových soutěžích ale zastavil koronavirus.
5 fotografií

Máme šanci vybudovat ten Chomutov, který tu kdysi býval, má jasno Huňady

Hokej
Bitva na Bílé hoře na dobové kresbě.
České země sice v evropském měřítku nepatří mezi místa největších vojenských událostí, ale i zde museli obyvatelé často se zbraní v ruce bojovat za právo na nezávislost, státní svébytnost nebo vytoužené svobody, případně odrazit nepřátele, kteří se je o ně pokusili připravit. Asi nejznámější bitva se odehrála před čtyřmi sty lety na Bílé hoře a předurčila osud českých zemí na další tři staletí, kdy nám vládli Habsburkové.

Slavné bitvy: osudy obyvatel v českých zemích určovalo několik krvavých střetů

Česko
Smíšená hlídka policie a armády v úterý 2. března 2021.
K řešení koronavirové situace v metropoli má pomoci přes 300 vojáků. Ti hlídkují společně s policií především na hlavních tazích do města. Muži v maskáčích se nyní pohybují především v okrajových částech Prahy. Podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové by hlídky v centru měly být jen policejní. 
24 fotografií

Prahu obsadila armáda. Hlídá město před pandemií

Praha
Smíšená hlídka policie a armády v úterý 2. března 2021.
Muži v maskáčích se nyní pohybují po celém území Prahy. Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) vyslala do celé republiky 3834 členů armády, vojenské policie a 80 celníků. Tito lidé jsou vždy k vidění společně s policií a označeni jsou páskou, přičemž společným oddílům vždy velí policista.
24 fotografií

Prahu obsadila armáda. Hlídá město před pandemií

Regiony
Z filmu Pán prstenů
One Ring to rule them all, One Ring to find them… aneb Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže. Komu z fanoušků Pána prstenů by se tato slova nevryla do paměti jako by tam byla vepsána přímo tajemnou řečí Mordoru? A co slavné „Já letím Jacku!“ z legendárního Titanicu? Podívejte se, jak zní ty nejkrásnější scény ze slavných filmů v anglickém originále.

Jak zní nejkrásnější scény ze slavných filmů v anglickém originále

Zajímavosti
Praporčice Michaela Fričková jako dobrovolnice na gynekologicko-porodnickém oddělení v čáslavské nemocnici.
Praporčice Michaela Fričková už dva týdny pracuje v Městské nemocnici Čáslav. „Ráda zkouším něco nového, ale schází mi čerstvý vzduch a hluk leteckých motorů,“ řekla na úvod sympatická mladá žena. Tato technička - avionička na letounech L-159 patří ke stovkám vojáků, kteří dočasně svlékli uniformu a už měsíce pomáhají v nemocnicích a sociálních zařízeních.
5 fotografií

Jediná technička letounů L-159 se nyní stará o maminky v čáslavské porodnici

Kutnohorsko
Autor článku. Mgr. Josef Fuka z Chyšek.
Slovo plácek je zdrobnělina ze slova plac, původně z německého slova Platz (místo, náměstí), volné prostranství, místo (k něčemu vyhrazené, upravené, určené, např. hřiště). Ano, také je to plácek sportovní, tedy místo určené k hraní různých sportů, např. hokej, fotbal, hokejbal, volejbal,… "Podívejme se trochu do historie takových sportovních plácků na milevském starém sídlišti. Jako pamětník jsem si jednoho dne obešel tyto zapomenuté plácky a nafotil si jejich současnou podobu," vzpomíná autor fotografií a následujících řádků magistr Josef Fuka.
9 fotografií

Po stopách sportovních plácků na starém milevském sídlišti s Josefem Fukou

Ostatní sporty
Rekonstrukce Wieserova domu v Terezíně končí
Bývalému pevnostnímu městu Terezín se po opuštění armádou v roce 1996 pomalu vracejí vojenské objekty do původní krásy. Po pěti stavbách, které se podařilo zachránit před lety díky půlmiliardové dotaci státu, byla v druhé polovině loňského roku dokončena rekonstrukce takzvaného Wieserova domu. Opět se tak stalo díky iniciativě města, jeho partnerů a Ústeckého kraje a pomocí dotace z IROP. Náklady na stavbu činily zhruba 122 milionů korun.
25 fotografií

Wieserův dům je znovu ozdobou Terezína. Nyní čeká na vybavení

Stavba
Po stopách sportovních plácků na starém milevském sídlišti.
Slovo plácek je zdrobnělina ze slova plac, původně z německého slova Platz (místo, náměstí), volné prostranství, místo (k něčemu vyhrazené, upravené, určené, např. hřiště). Ano, také je to plácek sportovní, tedy místo určené k hraní různých sportů, např. hokej, fotbal, hokejbal, volejbal… Podívejme se trochu do historie takových sportovních plácků na milevském starém sídlišti.
7 fotografií

Po stopách sportovních plácků na starém milevském sídlišti

Čtenář reportér
Vojáci pomáhají v nemocnicích. Ilustrační foto.
V Oblastní nemocnici Kladno vypomáhá i nadále se zvládáním covidové situace armáda. V Kladně v současnosti vypomáhá zdravotníkům deset vojáků. Jak připomněla mluvčí kladenské nemocnice Hana Plačková, počátkem týdne bylo hospitalizováno celkem 67 pacientů, u kterých byla potvrzena nákaza koronavirem. Z toho počtu je u 10 pacientů vyžadována intenzivní lékařská péče.

V kladenské nemocnici dál pomáhá armáda, vojáků zde mají deset

Kladensko
Posádkový dům armády v Dědicích.
Domov pro 150 důchodců se čtyřiadvacetihodinovou zdravotní péčí. Soukromý vlastník ho plánuje v bývalém Posádkovém domě armády ve vyškovských Dědicích. Objekt poslední roky zůstává bez využití a chátrá. „V pobytových zařízeních v našem regionu je trvalý nedostatek volných míst a naši důchodci mnohdy i několik let čekají na umístění. Někdy jim nezbývá, než aby si zvolili o mnoho kilometrů vzdálenější alternativu. Myslím si, že tento projekt uvítají,“ komentovala vyškovská místostarostka Karin Šulcová.
7 fotografií

Budoucnost Posádkového domu armády ve Vyškově? Majitel chce domov pro důchodce

Vyškovsko
Pražský protest proti puči v Barmě.
Zhruba padesát Barmánců žijících v Česku se dnes odpoledne sešlo na pražském Václavském náměstí na protest proti vojenskému převratu, který se uskutečnil v jejich domovině. Podpořili také protestní akce, které se v Barmě proti svržení civilní vlády a uvěznění jejích čelních příslušníků konají. Vrcholní příslušníci armády se moci v zemi chopili v pondělí.  
9 fotografií

Protest proti vojenskému převratu. V Praze se sešlo několik desítek Barmánců

Praha
Absolventi práv na univerzitě protestovali 6. února 2021 v barmském městě Mandalay proti vojenskému převratu, při němž byla svržena zvolená civilní vláda a její vůdkyně, nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.
Kolem tisíce lidí dnes v největším barmském městě Rangúnu protestovalo proti pondělnímu vojenskému převratu, při němž byla svržena zvolená civilní vláda a její vůdkyně, nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Byl to největší protest od puče, informovala agentura Reuters. Z Barmy je dnes také hlášen rozsáhlý výpadek internetu, podle tiskových agentur ho zablokovalo nové vojenské velení země.
9 fotografií

Pryč s diktaturou! Do protestu proti převratu se v Barmě zapojilo tisíc lidí

Svět
Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij
Jen několik hodin zbývalo do začátku prvního zasedání demokraticky zvoleného barmského parlamentu, když barmská armáda začala zatýkat vůdce Národní ligy pro demokracii (NLD), která ve volbách zvítězila, včetně držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Vojenský převrat, o kterém se už několik týdnů spekulovalo - ale armáda ho popírala - se stal skutečností.
9 fotografií

Převrat se stal skutečností. V Barmě nefunguje telefon, televize nevysílá

Svět
Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij
Barmská armáda dnes vyhlásila v zemi výjimečný stav poté, co zadržela šéfku vlády Do Aun Schan Su Ťij, prezidenta Win Myina a některé další politiky. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP, podle nichž se vedení Barmy ujal vrchní velitel armády Min Aun Hlain a výjimečný stav byl vyhlášen na rok. Armáda své kroky zdůvodnila podvody při loňských listopadových volbách, v nichž podle oficiálních výsledků vyhrála vládní strana nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij. 
9 fotografií

Převrat v Barmě: Moci se chopila armáda, zadrženi byli prezident i Su Ťij

Svět
Premiér Andrej Babiš (vpravo) si prohlédl 25. října 2020 dostavěnou polní nemocnici v Letňanech v Praze.
Polní nemocnice v pražských Letňanech skončí kvůli tomu, že je finančně neúnosná. V nedělním videu na svých sociálních sítích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Důvodem podle něj není nedostatek zdravotníků, o kterém v pátek hovořil náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Nemocnice nebyla od konce října, kdy ji armáda postavila, aktivována. Stát dosud jen za pronájem ploch zaplatil zhruba 51 milionů korun.
13 fotografií

Babiš: Nemocnice v Letňanech skončí kvůli finanční zátěži

Praha
Hotel Strojař inspiroval architekta Karla Goláně, který navrhl ve své diplomové práci jeho dekonstrukci a recyklaci
Když město Přerov v roce 2016 odkoupilo od armády za 42 milionů korun bývalý hotel Strojař, chtělo zabránit vzniku další sociální ubytovny. Po bouřlivých debatách na jednání zastupitelstva, jak s devítipatrovým panelákem z dob socialismu naložit, se ale nad Strojařem zavřela voda. Rozlehlý komplex si občas někdo prohlédne, konalo se tu i cvičení hasičů. Poslední, kdo pokoje ve Strojaři smysluplně využil, byli loni v květnu dva asociálové. Přenocovali tu a strážníky na ně upozornil alarm.
6 fotografií

Co se Strojařem? Opozice skřípe zuby, architekt navrhuje "recyklaci"

Přerovsko