První byli ve vesmíru Sověti. Pak Američané. A hned třetí se tam dostali Češi. Když hodnotíme naši minulost, na tenhle obrovský úspěch, který nám už nikdo nevezme, často zapomínáme. Stejně jako na muže, který to dokázal.
SPECIÁL: Osobnost týdnePriming – to je slovo, které se zatím nejčastěji skloňuje mezi psychology. Ale čím víc se o něm vědci dozvídají, tím víc začíná zajímat i obyčejné lidi. Ukazuje totiž, že s naší svobodnou vůlí to není úplně jednoduché.
ČlánkyV brzkých ranních hodinách 28. ledna 2012 vědecká expedice Masarykovy univerzity konečně přistála na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Po necelých jedenácti měsících tak znovu otevřela stanici J.G. Mendela.
SPECIÁL: Antarktický projektRoku 1927 začal profesor fyziky Thomas Parnell s experimentem, ve kterém chtěl otestovat, jak se chovají kapaliny s velkou viskozitou. V reálu to znamená, že nechal odkapávat asfalt.
SPECIÁL: Osobnost týdneV únoru roku 1978 bylo v hlavním městě Mexika v ruinách Hlavního chrámu objeveno jedno z nejslavnějších aztéckých sochařských děl, takzvaný kámen Coyolxauhqui. Je na něm reliéf rozsekaného těla po zuby ozbrojené mladé bohyně, která si troufla postavit se strašlivému aztéckému bohu Slunce.
ČlánkyBrněnští vědci ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) spolupracují na vývoji ultratvrdého laku, který dokáže nahradit přírodní zubní sklovinu.
ČlánkyTechnologie je sice fantastická věc, která nám pomáhá měnit svět k lepšímu, má však i své stinné stránky. Jednou z nich je to, že ničí pracovní místa, na která jsme si zvykli…
ČlánkyČlověk se neustále vyvíjí. Mění se a přizpůsobuje se prostředí. Vývoj našeho druhu ještě zdaleka není u konce. Slavný paleontolog Dougal Dixon zkusil předpovědět, jak budou naši potomci vypadat.
ČlánkySe stoupajícími cenami ropy hledá lidstvo stále zoufaleji její náhradu. Klasická biopaliva jsou zřejmě cesta špatným směrem. Co se stane palivem budoucnosti?
ČlánkyNejsilnější sluneční erupci za posledních sedm let o víkendu zaznamenali experti v USA. Americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) v pondělí upozornil, že vlny zvýšeného elektromagnetického záření, které by mohly narušit činnost satelitů a pozemní komunikace, již bičují Zemi.
SPECIÁL: Antarktický projektBěhem cest po Africe jsem nikdy neviděla tolik maleb na zdech a poutačích, jako právě v Somálilandu. Místní umělci mají opravdovou možnost se vyřádit a mnozí z nich to umí dokonale.
18 fotografií
SPECIÁL: Antarktický projektDoba, kdy měly armády dvakrát víc zvířat než lidí, už jsou dávno pryč. Moderní vojska už nepotřebují koně, úplně se zvířat zbavit ale nemohou.
ČlánkyPrvní s tím přišel Karel Čapek: roboti by mohli nahradit člověka při většině běžných úkolů. V mnoha továrnách to tak opravdu dnes skoro vypadá. Ale aby roboti sami postavili věž, to tu ještě nebylo…
Články„Jsem Smrt, ničitel světů,“ řekl Robert Oppenheimer, muž, který se považuje za tvůrce atomové bomby. Když se podíváte na jaderný výbuch, pochopíte, jak to myslel.
ČlánkyJejí výkon však ani zdaleka nedosahuje možností jaderných elektráren. Jediný blok našeho Temelína má větší výkon, než 70 takových elektráren.
19 fotografií
ČlánkyAutomobily budoucnosti budou využívat ovládání připomínající počítačové hry. 3D displeje budou úplně všude a auto samo pozná, kdo ho řídí.
7 fotografií
ČlánkyLondýn je proslulý divokým nočním životem, královskou rodinou, Arsenalem a mlhou. Právě mlhu tam ale návštěvníci vidí teď zdaleka nejčastěji.
7 fotografií
ČlánkyBez ropy si nejde náš svět ani představit. Máme ji v umělých vláknech oblečení, používá se na obaly i kosmetiku. Ale především na benzín jezdíme. Za kolik ujedeme sto kilometrů v nejbližší budoucnosti?
ČlánkyElektřina by mohla být levnější - pokud vyjde projekt s elektrárnami ve vesmíru, mohla by přicházet téměř zdarma. Jen ty vstupní výdaje budou obrovské…
ČlánkyKdyž se ve Skřivanech u Nového Bydžova Václav Vojtěch 28. listopadu 1901 narodil, sudičky mu rozhodně nedaly do vínku touhu po cestování. Jedna z nich ale řekla: “Dlouho a obtížně svoji cestu hledati budeš…“ A tak se i stalo.
ČlánkyMezinárodní vesmírná stanice ISS je nejen laboratoří, kde se provádějí fascinující vědecké experimenty, ale také místem, odkud se dají pořídit záběry, které jinde vzniknout nemohou.
ČlánkyUž za pár dní odletí na Mars zatím největší robot. Jmenuje se Curiosity a jedním z jeho úkolů je najít na rudé planetě život. Jak bude jeho mise vypadat?
ČlánkyŠestice účastníků vědeckého projektu Mars-500, který v pozemských podmínkách napodobuje let na Mars, dnes opustila moskevský simulátor. "Kosmonauti" v něm byli zavřeni od 3. června 2010, v uzavřeném prostoru tak strávili 520 dní.
ČlánkyJak se chovala posádka, která v rámci mise Mars-500 simulovala let na rudou planetu? V exkluzivním rozhovoru nám to prozradil český psycholog Alek Lačev, který celou misi analyzoval.
6 fotografií
ČlánkyKdyž se řekne Zahá Hadíd, asi si představíte futuristické domy a podivné „fluidní“ sochy. Tahle geniální architektka a designéra však umí třeba i kuchyně.
7 fotografií
ČlánkyRuská nákladní loď Progress М-13М se dnes v automatickém režimu spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), kam dopravila zásoby potravin a vědecké aparáty. Úspěšný manévr završil první let Progressu po srpnové havárii, při níž se nosná raketa Sojuz zřítila do lesů jižní Sibiře.
ČlánkyV září se s námi vypravíte za tajemnými vládci pouště, kteří se vznášejí nad pouští na svých velbloudech. Vznášení jiného druhu si můžete dopřát v naplněných snech člověka o létání. Dozvíte se o péči o malé slony, které dotírající civilizace traumatizovala, a proto se je jiní lidé snaží zachránit. Skutečnost, že lidí je opravdu příliš mnoho vyřešila Brazílie, kde porodnost během poměrně krátké doby výrazně poklesla. Připomeneme si závod k jižnímu pólu a nakonec se snad neotrávíte otravným, posvátnými opicemi.
ČasopisKdo by neznal Kleopatru? Je jednou z prvních celebrit v moderním slova smyslu. Sice to nebyla nijak oslnivá panovnice, přesto je slavnější, než mnohé její předchůdkyně a následovnice. I dnes jsou celebritami ženy a muži, kteří se s někým důležitým vyspali, než ti, kteří opravdu něco významného dokázali. Stejně tak nikdo nezná představitele arabských revolucí, většinou vidíme anonymní naštvaný dav a vlastně nevíme, co z toho vzejde. Máme dost problémů i s naší údajně vyspělou částí světa, schováváme si geny rostlin a asi musíme schovat i geny všech živočichů i ty své – jednou by se mohly hodit.
SPECIÁL: EgyptologieTeorie o stavbě pyramid se většinou omezují na konkrétní postup stavby. Obcházejí pohled architekta, jak staří Egypťané naplánovali uložení sedmi milionů tun kamenných bloků s takovou přesností.