ŠTÍTEK: Arnold Schwarzenegger

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na slavnostní zahájení výstavy Zlaté poklady filmového Hollywoodu, které proběhne ve čtvrtek 18. dubna 2024 od 17 hodin v prostorách hlavní budovy muzea v Husově ulici 678 s kytarovým vystoupením žáků ZUŠ Žatec ze třídy Lucie Kolmanové.

Zlaté poklady filmového Hollywoodu v žateckém muzeu

Čtenář reportér
Vítězná herecká čtveřice: Robert Downey ml., Da'Vine Joy Randolphová, Emma Stoneová a Cillian Murphy.
Nejlepší je Oppenheimer. Má i nejlepší režii, střih, hudbu a mužský herecký výkon, mimo jiné. Američtí akademici, kteří mu dali v noci na pondělí sedm Oscarů, měli jasno. Na rozdíl od akademiků českých, kteří ze stavovské povinnosti vyhlásili o den dříve nejlepším filmem Bratry (jež vyslali rovněž na Oscary), další hlavní ceny ale dali jiným. Typický kličkovací manévr, který už trochu nudí.
5 fotografií

Teď tleskáte, ale hlasy jste jim nedali, co? Oscarový večer měl říz

Film a televize
V Chodově vystavují Schwarzeneggerovu zbraň a jiné ikonické rekvizity Hollywoodu
Zbraň Arnolda Schwarzeneggera z filmu Likvidátor, šíp Robina Hooda v podání Russella Crowea nebo čepice Sylvestera Stalloneho, který v akčním sci-fi z budoucnosti Demolition man hrál drsného policistu. Originální hrot kopí z historického velkofilmu Alexander Veliký, exponáty z filmu Láska nebeská nebo čepice japonských vojáků, kteří útočili na Toma Cruise ve filmu Poslední samuraj. To vše si mohou si mohou prohlédnout návštěvníci ojedinělé výstavy hollywoodských originálních rekvizit použitých v těch největších filmových a kasovních trhacích.
20 fotografií

V Chodově vystavují Schwarzeneggerovu zbraň a jiné ikonické rekvizity Hollywoodu

Sokolovsko
Martin Horký během svého posledního tréninku v Třebíči před odletem na hry Arnolda Schwarzeneggera.
Už jen několik dní zbývá do chvíle, kdy se Martin Horký z Čechtína na Třebíčsku utká v daleké Americe o titul nejsilnějšího hasiče světa. Tato soutěž se koná v rámci akce Arnold Sports Festival – a slovutný Arnold Schwarzenegger ji opravdu zaštiťuje a samozřejmě se jí pravidelně účastní. „Dnes mám úplně poslední trénink. Před závody týden necvičím, aby tělo relaxovalo. Maximálně se protáhnu v nějakém fitness centru v hotelu,“ sdělil Horký ve čtvrtek 22. února.
2 fotografie

Martin Horký z Čechtína se chystá na Schwarzeneggerovy hry, odlétá v neděli

Třebíčsko
Petr Josefus se raduje se svými spoluhráči.
V kolonce odehraných zápasů u něj svítí jen číslovka 23. Hokejový útočník Petr Josefus chyběl Příbrami kvůli prodělané monunokleóze první dva měsíce. Na ledě se objevil až v listopadu. K tomu přišel o kapitánské céčko, které už mu ale po zranění Petra Kafky opět visí na dresu. Sedmadvacetiletý lídr už je definitivně zpět a ve velké parádě.

Kvůli nemoci zhubl deset kilo a přišel o céčko. Nyní Josefus hlásí, jsem zpět .

Hokej
Ilustrační foto
Letiště v Berlíně, Stuttgartu a Hamburku zrušila kvůli čtvrteční stávce bezpečnostního personálu všechny starty, další německé vzdušné přístavy odlety výrazně omezily. Protest zasáhl všechna velká letiště v Německu, jedinou výjimkou je Mnichov, který všechny spoje odbavuje podle letového řádu. Kvůli stávce musí s problémy počítat i čeští cestující, odřeknuta je dnešní linka mezi Prahou a Düsseldorfem.

Německá letiště ochromila stávka. Berlín, Stuttgart a Hamburk zrušily odlety

Státy EU
Podívejte se v článku, na jaké knižní novinky se můžete v roce 2024 těšit.
Čtenáři knih si i v roce 2024 přijdou na své. Novinky představí J. K. Rowlingová alias Robert Galbraith, Štěpán Javůrek, Pavel Klusák i Arnold Schwarzenegger. Čekají nás výlety do historie automobilismu v Československu, dějin zemí Koruny české i za oponu války o čipy. Deník vám přináší přehled očekávaných titulů letošního roku.

Knihy roku 2024: Vyjdou československá auta i příběh Arnolda Schwarzeneggera

Literatura
Na amatéra bojovníka nezapomněli.
Od roku 1997 vyhlašuje jednota rakouských fotbalistů (VdF) na památku reprezentanta Bruno Pezzeye, zesnulého roku 1994, Ceny Bruna. Na 27. Gala ve Vídni vyhlásili vedle mistra ligy (Red Bull Salcburk) a vítěze poháru Sturm Graz také nejoblíbenějšího amatérského hráče sezony. Stal se jím kapitán Pregartenu z hornorakouské ligy Markus Blutsch (27), středopolař, který letos překonal rakovinu varlat.

Od sousedů: Vyhlásili nejoblíbenějšího fotbalového amatéra

Z okolí
Hasič Martin Horký
Zvedání metrákových činek, tři sta kilogramů v mrtvém tahu, tlačení třináctitunového auta, přenášení 120kilových závaží v každé ruce a hod 130kilovou koulí. Takové disciplíny čekaly na účastníky klání o nejsilnějšího muže v republice, konkrétně v kategorii U105, ve které soutěžil i Martin Horký z Čechtína na Třebíčsku. Soutěž Defenders Strongman Games se konala o uplynulém víkendu v Ostravě a Horký v ní dokonale zazářil – díky své síle bral první místo.
13 fotografií

Největším silákem v Česku je hasič z Čechtína. Teď chce za Schwarzeneggerem

Třebíčsko
Arnold Schwarzenegger na premiéře třídílného seriálu z dílny Netflixu. Ten divákům přináší příběh rakouského venkovského kluka, jenž se stal světovou hvězdou první velikosti.
Otec Arnolda Schwarzeneggera dával vždy přednost jeho staršímu bratrovi. Byl přesvědčený, že budoucí filmová star není jeho vlastním synem. Nelehké začátky Arnolda motivovaly a katapultovaly směrem k neuvěřitelné kariéře. Věděl, co chce, a díky tvrdé práci to i dokázal. Chudý kluk z malé rakouské vesničky dobyl Ameriku, přesně jak si před více než šedesáti lety předsevzal. Stal se legendou kulturistiky, hereckou ikonou a nakonec i politikem. Nevydařil se mu soukromý život. Šťastné manželství skončilo před lety rozvodem poté, co se přišlo na jeho nevěru s uklízečkou. 
5 fotografií

Trable Arnolda Schwarzeneggera: Nevěra s uklízečkou, rozvod, těžký život s otcem

Společnost
Arnold Schwarzenegger jako Terminátor
Když se řekne umělá inteligence, či jen její zkratka AI, hodně lidí zpozorní. Vidí v ní totiž nejen známku úžasného technického pokroku, ale také nebezpečí končící katastrofickými scénáři. Roli v tom hraje řada filmů, v nichž AI ohrožuje lidstvo. Redakce Deníku vybrala sedmičku těch nejzajímavějších. Odborníci strach, který mohou vzbuzovat, mírní. „V současnosti neexistuje žádná forma umělé inteligence, která by byla schopna vědomě kreativně tvořit,“ zdůraznil odborník na informační technologie z Masarykovy univerzity Jiří Barnat.

Umělá inteligence ohrožuje lidstvo, ukazují filmy. Odborníci obavy mírní

Věda a technika
Ve Slavkově u Brna se v sobotu konal 22. ročník Veteranfestu.
/FOTO, VIDEO/ Luxusně oděná starší dáma v béžových šatech, klobouku a karmínově červeném kožichu postává před slavkovským zámkem u amerického vozu značky Zimmer. V relativně moderním automobilu, který se svými liniemi vrací do minulosti, se podle jejího majitele Romana Kirschnera vozila tehdejší americká smetánka. Ostatně právě na její popud auto v osmdesátých letech vzniklo. Jezdil s ním dokonce i Arnold Schwarzenegger.
100 fotografií

Veteranfest ovládl Slavkov. Lidé si prohlédli dvanáct set vozidel, podívejte se

Vyškovsko
Arnold.
Pro příznivce slavného rakouského kulturisty, herce i politika je určen nový dokument Netflixu nazvaný jednoduše Arnold. Další dokumentární seriál První pětka, který nabízí platforma HBO Max, diváky zavede do období, kdy měly ve finské vládě rozhodující slovo ženy. Na streamy míří i seriálové pokračování filmového hitu Do naha! nebo rodinná podívaná Kvík.

Co je k vidění na streamech: Schwarzeneggerův životní příběh i nový Asterix

Film a televize
Fubar
Arnold Schwarzenegger, který se doteď vyhýbal účinkování v seriálech, se nechal přemluvit ke spolupráci s Netflixem a bude k vidění v titulu Fubar. Pavla Tomicová se jako psycholožka Kristýna vypraví za kartářkou ve filmu A pak přišla láska. V dalších tipech Deníku ze streamovacích platforem můžete sledovat seriály o osudové přitažlivosti, australských kultech i snímek Velryba s oscarovým Brendanem Fraserem.

Co vidět na streamech: Schwarzenegger jako důchodce i psycholožka Pavly Tomicové

Film a televize
Někdejší úspěšná firma North Video má nejlepší léta za sebou. Přesto je na co vzpomínat.
V dubnu tomu bylo jednatřicet let, co vznikla společnost North Video. Firmou na replikaci VHS kazet a následně lisování CD a DVD s někdejším stamilionovým obratem prošly stovky zaměstnanců. Z dob někdejší slávy zbyly na skladě miliony lesklých placek, o které je dnes minimální zájem. Neshody společníků ve věci dalšího směřováni firmy navíc vyústily v řadu soudních sporů.
41 fotografií

Od Krtečka po Ramba. DVD už skoro nikdo nechce, firma North Video jen přežívá

Ústecko
Jan Pipiš.
Šestadvacetiletý hasič Jan Pipiš z Liberce si připsal další úspěch, tentokrát rovnou světový. V prestižním závodě Arnold Sport Festival, který se uskutečnil začátkem března ve městě Columbus v americkém Ohiu, poměřil síly se stovkou nejlepších hasičů z celého světa. Ve své kategorii do 105 kilogramů zazářil a stal se druhým nejsilnějším hasičem světa.
11 fotografií

Druhým nejsilnějším hasičem světa se stal Liberečan. Ocenil ho Schwarzenegger

Regiony
Jan Pipiš.
Šestadvacetiletý hasič Jan Pipiš z Liberce si připsal další úspěch, tentokrát rovnou světový. V prestižním závodě Arnold Sport Festival, který se uskutečnil začátkem března ve městě Columbus v americkém Ohiu, poměřil síly se stovkou nejlepších hasičů z celého světa. Ve své kategorii do 105 kilogramů zazářil a stal se druhým nejsilnějším hasičem světa.
11 fotografií

Liberečan Pipiš je druhým nejsilnějším hasičem světa. Ocenil ho Schwarzenegger

Liberecko
Maratonec František Večeřa.
Při premiéře Pražského maratonu v roce 1995 ho z podrážky starých bot tlačil hřebík, jednou mu tvář kroutila bolavá záda, jindy měl od puchýřů ošklivě poraněné prsty na noze. Trať dlouhou 42 195 metrů ale František Večeřa z Jirkova nikdy nevzdal. „To slovo neznám. Poprvé jsem maraton v Praze běžel ve čtyřiceti sedmi letech a hrozně mě to chytlo. Jsem hrdý na to, že jsem vždy dorazil do cíle. Někdy to bylo fakt hodně bolestivé, ale vždy to stálo za ten pocit,“ říká běžec, který se zúčastnil všech závodů Prague International Marathon a už je přihlášen i na ten letošní. Ve svých 74 letech!
7 fotografií

František Večeřa doběhl všech 26 Pražských maratonů, v 74 letech poběží i letos

Ostatní sporty
Útočník Motoru Jakub Valský
Zkušený harcovník, který si extraligu zahrál už v šesti klubech. Jakub Valský (34 let) odvádí v Motoru už druhou sezonu velmi dobré služby a v ne úplně klasickém hokejovém rozhovoru prozradil, co mu tento sport dal i vzal, jak se stravuje, kolik hodin spánku každý den potřebuje, jestli sleduje sociální sítě a řadu dalších zajímavostí.Jeho tým nyní čekají dva mimořádně důležité extraligové zápasy. V pátek budou hostit Karlovy Vary (17:30), v neděli Kladno (17).
28 fotografií

Jakub Valský pozná o dva milimetry kratší hokejku, v autobusu spí v uličce

Hokej
Arnošt Bechr z Ráječka na Blanensku léta kreslí vtipy. Před časem začal malovat také humorné obrazy se známými osobnostmi. Ty pak celebritám věnuje. Na snímku s hudebníkem Pokáčem.
/FOTO, VIDEO/ Arnošt Bechr z Ráječka na Blanensku je veselá kopa. A také muž s obrovským záběrem, který je i po sedmdesátce stále v jednom kole. Celoživotní tramp kreslí vtipy. Na kontě jich má k šesti tisícům. Skládá básničky, věnuje se amatérsky entomologii a v terénu brousí s detektorem kovů po historických mincích a cenných nálezech. Ty pak odevzdává v muzeích. „Jako každý řádný důchodce nemám moc času, protože mám příliš mnoho aktivit. Abych dohnal to, co jsem za celý život nestihl,“ směje se vitální muž.
31 fotografií

Kreslíř vtipů z Ráječka namaloval i Pokáče či Langmajera, podívejte se

Volný čas
Dula Sebastiána Chomiszak a ilustrátorka Renáta Tšponová.
Knih k narození miminek existuje na trhu nepřeberné množství. Když však Sebastiána Chomiszak čekala své první dítě, vše ji připadalo příliš kýčovité. A tak jednou spíš z legrace řekla své kamarádce a talentované ilustrátorce Renátě Tšponové, ať vytvoří nějakou vkusnou fotoknihu. Z nevinné věty nakonec vznikl projekt Z lásky ke vzpomínkám, na kterém mladé ženy společně pracují už od roku 2018.
29 fotografií

Sebastiána Chomiszak o práci duly i tvorbě knihy: Chodím si do práce pro zázrak

Hobby
Srdce hvězdného šéfkuchaře Ludwiga Westermaira dotlouklo
Kuchyně osiřela, stoly zůstaly bez hostů. A na vstupních dveřích visí vzkaz: „Definitivní ukončení provozu – důvod úmrtí.“ Známá restaurace v Hodoníně Westy, jejíhož šéfkuchaře Ludwiga Westermaira v televizním pořadu Ano, šéfe! zasypal chválou respektovaný Zdeněk Pohlreich, je uzavřená. Ačkoliv měla skončit na konci tohoto měsíce kvůli neúnosným cenám energií, nedostupná je už nyní. Důvodem je šéfkuchařovo úmrtí. 
8 fotografií

Definitivní konec oblíbené restaurace. Rakouský kuchař Westermair zemřel

Podnikání
Srdce hvězdného šéfkuchaře Ludwiga Westermaira dotlouklo.
Kuchyně osiřela, stoly zůstaly bez hostů. A na vstupních dveřích visí vzkaz: „Definitivní ukončení provozu – důvod úmrtí.“ Známá restaurace v Hodoníně Westy, jejíhož šéfkuchaře Ludwiga Westermaira v televizním pořadu Ano, šéfe! zasypal chválou respektovaný Zdeněk Pohlreich, je uzavřená. Ačkoliv měla skončit na konci tohoto měsíce kvůli neúnosným cenám energií, nedostupná je už nyní. Důvodem je šéfkuchařovo úmrtí. Zpráva ve městě silně rezonovala na sociálních sítích.
8 fotografií

Westy v Hodoníně zahalil smutek: zemřel hvězdný rakouský kuchař Westermair

Hodonínsko
Sběratel Jan Sagalinec z Bruntálu má vizitky mnoha  osobností ze světa politiky, kultury i sportu. S mnohými se také setkal osobně. Na snímku s legendárním automobilovým závodníkem Karlem Lopraisem.
Američtí prezidenti Joe Biden a George W. Bush, herec, kulturista a kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, zakladatel Microsoftu Bill Gates, kosmonaut Vladimír Remek, spisovatel A. C. Clarke nebo horolezec Reinhold Messner. Co mají tito lidé společného? Na první pohled nic. Sběratel Jan Sagalinec z Bruntálu má na všechny tyto osobnosti kontakt.
18 fotografií

Sběratel má kontakt na Gatese, Bushe i Messnera

Hobby
Hasič Jan Pipiš na festivalu.
/ROZHOVOR/ Před pár dny, 3. – 6. března, zažil americký Columbus jednu z největších sportovních událostí, Arnold Sports Festival. Obrovské klání, kde se závodí ve více než šedesáti sportech a soutěží zde více než 80 národností. Své zastoupení zde měla i Česká republika. Liberecký hasič Jan Pipiš vypráví o dojmech a zážitcích ze soutěže, která je pouze pro zvané a nejlepší z nejlepších.
11 fotografií

Arnold festival české hasiče nadchl. Potkali se i se Schwarzeneggerem

Liberecko