ŠTÍTEK: asistovaná reprodukce

Ilustrační foto.
Praha - Víc než polovina lidí si myslí, že by registrovaní partneři měli mít právo adoptovat potomka svého protějšku a že by lesbické ženy měly mít možnost chodit na umělé oplodnění. Osvojit si dítě z dětského domova by homosexuálním dvojicím umožnila téměř polovina dotázaných. Zjistila to agentura STEM/MARK. Do internetového průzkumu se v únoru zapojilo 510 lidí mezi 15 a 59 lety. Výsledky jsou reprezentativní.

Adopci partnerova dítěte by registrovaným povolila polovina Čechů

Česko
Taťka s dvojčaty.
Linec – Jak jsme oznámili, 60letá žena porodila ve středu na klinice ve Welsu – Grieskirchenu dvojčata. Jak je počala, k tomu se šéf porodnice Klaus Reisenberger vyjádřil jen obecně. Zpravidla se tak děje implantováním darovaného vajíčka v zahraničí. V lednu schválená novela to umožňuje i v Rakousku, ale příjemkyně tu musí být mladší 45 let (a dárkyně ne starší 30 let). To odpovídá přirozené hranici plodnosti, pro jejíž zachování Reisenberger je.

Těhotenství 60leté je podle sousedů riskantní

Z okolí
Ilustrační snímek
Tel Aviv - Šestadvacetiletá Afat Ajášová z Izraele porodila potřetí během čtyř let dvojčata. Žena z okolí města Kasaria naposledy před dvěma dny porodila chlapce a dívku, potvrdila dnes podle agentury DPA mluvčí nemocnice v pobřežním městě Hadera. Všechna dvojčata jsou dvojvaječná, a tudíž neidentická.

Žena z Izraele porodila potřetí během čtyř let dvojčata

Svět
Ilustrační foto.
Londýn – Britská Sněmovna lordů včera čelila tlaku z domova i ze zahraničí kvůli průlomovému zákonu, který by 
z Británie udělal první zemi na světě umožňující umělé oplodnění s použitím DNA od tří osob.

Dítě s DNA od tří lidí? Britové čelí tlaku

Svět
Ilustrační foto
Praha - Zhruba pět až šest procent dětí v Česku se podle odborných odhadů rodí "ze zkumavky". Ročně to tak je kolem 5000 až 6000 chlapců a děvčat. Stovky z nich přišly na svět díky spermiím dárců či vajíčkům dárkyň. Novinářům to dnes řekl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno a šéf centra asistované reprodukce Pavel Ventruba. Šestice poslanců navrhuje nyní novelu, podle níž by dárcovství už nebylo anonymní. Lékaři, psychologové a další experti jsou proti.

Asi pět tisíc dětí ročně se v Česku rodí ze zkumavky, stovky díky dárcům

Česko
Ilustrační foto
„Výšku jsem dostudovala ve dvaceti šesti letech a než jsem sehnala dobrou práci, získala praxi a trochu jistoty, je mi třicet pryč. Ani já ani přítel se na rodinu moc necítíme, teprve jsme získali bydlení, ale bojím se, aby to za pár let ještě šlo," popsala aktuální úvahy o založení rodiny Anna Vaňkovská.

Prvorodičky „stárnou", jejich průměrný věk atakuje třicítku

Zdraví
Ilustrační foto
Zlín – /ANKETA/ „Výšku jsem dostudovala ve dvaceti šesti letech a než jsem sehnala dobrou práci, získala praxi a trochu jistoty, je mi třicet pryč. Ani já ani přítel se na rodinu moc necítíme, teprve jsme získali bydlení, ale bojím se, aby to za pár let ještě šlo," popsala aktuální úvahy o založení rodiny Anna Vaňkovská.

Prvorodičky „stárnou", jejich průměrný věk atakuje třicítku

Zlínsko
Ilustrační foto
Phoenix - Američanka zemřela v pátek jen několik hodin po předčasném porodu čtyřčat v nemocnici v Arizoně. Šestatřicetiletá Erica Moralesová, která trpěla vysokým tlakem a musela být kvůli blíže neupřesněným komplikacím převezena na chirurgii, kde ale zemřela.

Šestatřicetiletá Američanka zemřela po porodu čtyřčat

Svět
Maminka paterčat Alexandra Kiňová.
Praha – V Česku v posledních letech ubývá porodů, při nichž přicházejí na svět vícerčata. Loni na tisícovku porodů připadlo 17 narození více dětí naráz. Je to stále výrazně víc než před dvěma desetiletími. Tehdy to byla desítka. Vyplývá to z demografické příručky Českého statistického ú­řadu.

V Česku ubývá porodů vícerčat, je jich ale víc než před 20 lety

Česko
Ilustrační foto
Praha - Skupina poslanců navrhla zpřísnit podmínky pro umělé oplodnění prostřednictvím anonymního dárcovství zárodečných buněk. Novelou zákona o specifických zdravotních službách chtějí zabránit tomu, aby mezi původci buněk byl příbuzenský vztah, což současná úprava připouští. Předloha by také umožnila takto počatým dětem zjistit, kdo je jejich biologický rodič.

Poslanci chtějí zpřísnit podmínky pro umělé oplodnění

Česko
Ilustrační foto
Bratislava - Investiční fond Hartenberg Holding, jehož spoluzakladatelem je ministr financí Andrej Babiš, koupil na Slovensku dvě kliniky pro umělé oplodnění sdružené pod značkou Iscare. Informuje o tom internetový portál slovenského deníku sme. Klinické centrum pro reprodukční medicínu vlastní fond i v Česku.

Babišův fond Hartenberg koupil slovenské reprodukční kliniky

Ekonomika
Ilustrační foto
Fakultní nemocnice Brno bude díky novému dynamickému laseru za milion korun provádět pečlivější diagnostiku genetických onemocnění u embrya při umělém oplodnění. Cílem nového zařízení je eliminovat počet dětí například s Downovým syndromem a jiným genetickým onemocněním a také snížit počet potratů ze zdravotních důvodů, řekla mluvčí nemocnice Anna Mrázová s tím, že nemocnice je prvním státním zařízením v zemi, které laserem disponuje. V soukromé sféře jej má podle Mrázové jen několik málo subjektů. V České republice se každoročně uskuteční na 20.000 umělých oplodnění.

Nový laser umožní brněnské nemocnici lépe rozpoznat nemoci embrya

Zdraví
Ilustrační foto
Asunción – Paraguayská policie zadržela uprchlého brazilského lékaře, který byl ve své zemi odsouzen ke 278 letům vězení. Soud jej uznal vinným ze znásilnění 39 pacientek na klinice provádějící umělé oplodnění, uvedla stanice BBC. V Paraguayi se skrýval tři roky.

V Paraguayi zatkli brazilského lékaře, znásilnil 39 pacientek

Svět
Ilustrační foto
Řím – Italská justice musela řešit velmi neobvyklý případ sporu o rodičovství, který vznikl kvůli záměně oplodněných embryí na římské klinice asistované reprodukce. Zdravotníci se kvůli podobnosti příjmení dvou párů spletli a jedné z matek do dělohy implantovali embrya jiných pacientů.

V Itálii zaměnili oplodněná embrya, o rodičovství rozhodoval soud

Svět
Ilustrační foto.
Bangkok - Thajská policie zahájila razii proti obchodu s náhradním rodičovstvím. Policisté dnes podle agentury AFP zasahovali také na klinice, kde se zřejmě uskutečnilo umělé oplodnění žen, které japonskému podnikateli porodily nejméně 13 dětí. Celosvětové pobouření vyvolal tento týden případ thajské náhradní matky, které zůstal v péči syn s Downovým syndromem, když si ho australští rodiče zřejmě odmítli vzít.

Thajsko zahájilo razii proti obchodu s náhradním rodičovstvím

Svět
Vědci ČZU objevili, jak sulfan pomáhá zrání savčích vajíček
Praha - Vědci z České zemědědělské univerzity (ČZU) v Praze ve spolupráci s francouzskými kolegy z univerzity v Lille objevili významnou roli toxického plynu sulfan, dříve známého jako sirovodík, při zrání savčích vajíček. Objev, o němž dnes informoval odborný časopis PLOS ONE, by se mohl využít například při umělém oplodnění ve zkumavce.

Vědci ČZU objevili, jak sulfan pomáhá zrání savčích vajíček

Česko
Andrej Babiš
Praha - Investiční fond Hartenberg Holding, který založil Andrej Babiš společně s bývalým investičním ředitelem Penty Jozefem Janovem, vstupuje do tuzemského soukromého zdravotnictví. Prostřednictvím firmy FutureLife koupil české firmy Reprofit International a GynCentrum, které provozují soukromé kliniky v gynekologii a reprodukční medicíně, uvedl server iDnes.cz. Podle hlasů z trhu šlo o transakci za stovky milionů korun.

Babišův fond koupil kliniky na umělé oplodnění

Ekonomika
Žralůček skvrnitý.
Melbourne - Prvního žraloka „ze zkumavky" se podařilo úspěšně odchovat australským vědcům. Mládě počaté s pomocí umělého oplodnění se narodilo 3. března a vědci doufají, že jejich metoda pomůže zachránit ohrožené druhy, napsala dnes agentura AFP.

Austrálie odchovala prvního žraloka ze zkumavky

Svět
Klinika reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně.  Kryobanka.
Zájem o zmražení spermií, vajíček a embryí každoročně stoupá, zlínská klinika reprodukční medicíny a gynekologie proto rozšířila svou kryobanku. Uchování v tekutém dusíku využívají lidé, kteří podstupují umělé oplodnění, onkologicky nemocní, přibývá i těch, kteří si nechávají zamrazit své spermie či vajíčka pro budoucí reprodukci, řekl novinářům ředitel kliniky David Rumpík.

Zlínská klinika rozšířila kryobanku, zmražení spermií přibývá

Zdraví
Plastická operace. Ilustrační foto
Praha - Umělé oplodnění a plastická chirurgie jsou nejčastějším důvodem, proč cizinci vyhledají péči na českých klinikách. Největší zájem mají o služby českých lékařů Britové, Němci, Rakušané a Rusové. Láká je především to, že zákrok pořídí v Česku za zhruba poloviční cenu než ve své zemi a přitom je kvalita lékařů srovnatelná, sdělil Ondřej Šebestík ze společnosti Health-Czech s tím, že zahraniční pacienti utratí v ČR každoročně stovky milionů korun.

Cizinci jezdí do ČR kvůli plastické chirurgii a umělému oplodnění

Česko
Ilustrační foto.
Salt Lake City - Američtí manželé, kterým k narození potomka pomohla klinika umělého oplodnění, po letech zjistili, že biologickým otcem jejich dcery je laborant, jenž měl na starosti přípravu vzorku spermií. Univerzita ve státě Utah, pod níž laboratoř patří, nyní vyšetřuje podezření, že muž podstrčil vlastní spermie i dalším matkám, uvedla zpravodajská stanice CNN.

Medik z reprodukční kliniky zřejmě podstrčil klientce své spermie

Svět
Ilustrační foto
V českých centrech asistované reprodukce přibývá cizinek. Za pět let stoupl jejich podíl dvojnásobně, ze 14,5 na 30,2 procenta, uvedli zdravotničtí statistici na svém webu. Důvodem je podle statistiků kvalita péče i to, že za umělé oplodnění ženy v Česku zaplatí méně než ve své domovině. Někde také brání ženám zákony tuto léčbu podstoupit.

V českých centrech asistované reprodukce přibývá léčených cizinek

Zdraví
Ilustrační foto
Praha - Ženy, které chtějí podstoupit umělé oplodnění, si od září připlatí za potřebné podpůrné léky téměř dvojnásobně víc než dosud. Ministerstvo zdravotnictví spolu se Státním úřadem pro kontrolu léčiv (SÚKL) rozhodly, že u těchto léků, které stimulují vaječníky, sníží úhrady od zdravotních pojišťoven.

Doplatky za léky při umělém oplodnění se zdvojnásobily

Česko
Ilustrační foto.
Washington - Washingtonská Smithsonianská národní zoologická zahrada se těší ze vzácného přírůstku: v pátek přišlo na svět nové pandí mládě. Radost chovatelům trochu kalí snad jen to, že zatím neví, kdo je otcem. Matka totiž byla oplodněna uměle směsí spermií dvou samců pandy velké.

Ve washingtonské zoo se narodila panda, otec je neznámý

Svět
Ilustrační foto
Varšava – Polský kněz Wojciech Lemanski dnes odmítl opustit farnost na východě Polska, jak mu to nařídil biskup za kritiku, kterou Lemanski adresoval polskému episkopátu. Vzpoura duchovního vyvolala podle agentury AFP v této silně katolické zemi velké emoce.

Vzpoura kněze vyvolala emoce v katolickém Polsku

Svět
Ladislav Pilka příští měsíc oslaví osmdesáté narozeniny.
Brno /ROZHOVOR/ - První dítě přivedl na svět díky umělému oplodnění před třiceti lety v Brně. Tehdy se jednalo o unikát i v celém tehdejším východním bloku. Ladislav Pilka za měsíc oslaví osmdesátiny a vzpomíná na problémy, se kterými se musel při své práci potýkat. Pomáhaly mu například kontakty s doktory, které potkal na různých kongresech. Mohl se také přiučit v Rakousku.
20 fotografií

Pilka: Učil jsem se i ve Vídni. Přes hranice jsem jel v dresu

Brněnsko