ŠTÍTEK: asistovaná reprodukce

Ilustrační foto
Na co mají pacienti v nemocnici právo, do kolika let je možné provést umělé oplodnění nebo kdy budou mladí lidé potřebovat u lékaře souhlas rodičů. To jsou jen některé z bodů, které ve středu v rámci velké zdravotnické reformy schválili poslanci.

Jdete na lékařský zákrok? Do 18 let jen s rodiči

Zdraví
Ilustrační foto
Praha /GRAFIKA/ - Na co mají pacienti v nemocnici právo, do kolika let je možné provést umělé oplodnění nebo kdy budou mladí lidé potřebovat u lékaře souhlas rodičů. To jsou jen některé z bodů, které ve středu v rámci velké zdravotnické reformy schválili poslanci.

Jdete na lékařský zákrok? Do 18 let jen s rodiči

Česko
Ministr zdravotnictví Leoš Heger
Praha – Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) uspěl na jednání vlády s třemi reformními normami. Zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě by měly platit od ledna příštího roku.

Kabinet odsouhlasil Hegerovy reformní zákony

Česko
Ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně David Rumpík
Zlín – Mít dítě ze zkumavky. Ještě před několika lety pro řadu lidí nepřijatelná možnost. V oblasti reprodukční medicíny panovaly předsudky. „Před deseti lety se za asistované početí lidé styděli,“ vzpomíná ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie (KRMG) ve Zlíně David Rumpík.

Za umělé oplodnění už se lidé nestydí

Zlínsko
Připomenout si 17. květen jako den, kdy Světová zdravotnická organizace vyjmula homosexualitu ze seznamu psychických chorob, se rozhodli gayové a lesby v úterý v Denisových sadech v Brně.
Brno /FOTOGALERIE/ - Připomenout si 17. květen jako den, kdy Světová zdravotnická organizace vyjmula homosexualitu ze seznamu psychických chorob, se rozhodli gayové a lesby v úterý v Denisových sadech v Brně. K nebi symbolicky vypustili desítky balonů, které odkazují k duhové vlajce gay iniciativy.
11 fotografií

Gayové a lesby připomněli den proti homofobii

Brněnsko
Ilustrační foto
Krásné Březno – Ústecká zoo může přijít o svou největší chloubu, o slony! Jak je to možné? Jednak nevyšla inseminace slonice Delhi, jednak ústecké zahradě chybí odpovídající prostory pro další chov slonů.

Ústecké zoo mohou vzít všechny slony!

Teplicko
Ilustrační foto
Přerovsko/Hranicko - Tři postýlky, tři peřinky a troje dupačky musí pořídit svým dětem Vlastimil Synek ze Lhotky u Hranic. Stal se totiž novopečeným otcem trojčat, která se narodila v prosinci v olomoucké fakultní nemocnici. Není sám. Rodičů, kteří si z porodnice odnášejí více než jedno dítě, je stále více.

Dvojčat bylo loni více, na Hranicku se povedla i trojčata

Hranicko
Dagmar Vyoralová (uprostřed) a Silvie Salamonová (vlevo) pečují o tři děti, které nemohou žít se svými biologickými rodiči.
Ostrava - Dagmar Vyoralová a Silvie Salamonová. Jedna je bývalá baletka Národního divadla moravskoslezského, druhá pracuje v Centru náhradní rodinné péče. Obě mají jedno společné – staly se pěstounkami a pomohly třem dětem z dětského domova.

Pěstounka: Nemám potřebu si přivlastňovat něčí děti

Česko
Dagmar Vyoralová (uprostřed) a Silvie Salamonová (vlevo) pečují o tři děti, které nemohou žít se svými biologickými rodiči.
Ostrava /ROZHOVOR/ -Dagmar Vyoralová a Silvie Salamonová. Jedna je bývalá baletka Národního divadla moravskoslezského, druhá pracuje v Centru náhradní rodinné péče. Obě mají jedno společné – staly se pěstounkami a pomohly třem dětem z dětského domova.

Pěstounka: Nemám potřebu si přivlastňovat něčí děti

Ostravsko
Spermie. Ilustrační foto
Asistovaná reprodukce, při níž lékaři pomáhají párům snažícím se marně počít dítě, zažila za posledních 20 let obrovský posun. Zatímco dřív se metodou obcházely hlavně chybějící nebo neprůchodné vejcovody, dnes lékaři používají množství složitých metod.

Velký pokrok! Umělé oplodnění i s minimem spermií

Zdraví
Novorozenecké oddělení - ilustrační foto
Praha – V Česku propustí domů z porodnic ročně asi 400 dětí, které při narození vážily méně než kilogram. I poté potřebují specializovanou péči. V následné péči o nedonošené děti jsou v Česku největší rezervy, zhoršila se i péče akutní, řekl novinářům předseda České neonatologické společnosti profesor Richard Plavka.

Asi 400 dětí ročně se rodí s hmotností pod kilogram

Česko
Ilustrační foto
Varšava - Polský premiér Donald Tusk z liberální Občanské platformy chce, aby se polští politici necítili být odpovědní katolické církvi, ale svým voličům. Řekl to v rozhovoru pro rádio TOK FM v souvislosti s debatou o uzákonění umělého oplodnění ve zkumavce (in vitro).

Premiérovi se nelíbí podřízenost politiků vůči církvi

Svět
Libuše Kurková (vlevo) přebírá od ředitelky MěKS Tachov Boženy Vaňkové čestné uznání za účast v soutěži Tachovská reneta.
Tachov – Po pěti letech obnovila Městská knihovna v Tachově literární soutěž Tachovská reneta. Ta byla dříve určena pouze autorkám, letos poprvé mohli soutěžní příspěvky posílat také muži. Přesto se do soutěže přihlásily znovu jen ženy.

Reneta patří Ladislavě Šťastné

Tachovsko
Ilustrační foto.
Brusel - Mít trojčata dnes není rozhodně ničím zcela výjimečným. V případě Belgičanky Marianne Dedessulesmoustierové ale o pozoruhodný počin jde, tedy aspoň podle zájmu některých médií. Ženě je 51 let a hlavně na svět už v minulosti přivedla devět dalších dětí.

Belgičanka má trojčata v 51 letech a po devíti dětech

Svět
Ilustrační foto
Peking - Šedesátiletá Číňanka přivedla v úterý na svět dvojčata. Informovala o tom ve čtvrtek čínská média, podle nichž žena podstoupila umělé oplodnění poté, co jí počátkem loňského roku na otravu plynem zemřela osmadvacetiletá dcera.

Šedesátiletá čínská důchodkyně porodila dvojčata

Svět
Nový seriál TV Prima Zázraky života: Jana Plodková a Zdeněk Ornest
Praha – Jana Plodková, čerstvá držitelka Českého lva za ztvárnění hlavní ženské role ve filmu Protektor, se teď bude pravidelně objevovat na obrazovce. V seriálu televize Prima Zázraky života, který už od pondělí 15. března zavede diváky do prostředí soukromé kliniky specializující se na umělé oplodnění, bude hrát lékařku Elišku Diamantovou – nezávislou mladou ženu pracovně vytíženou čtyřiadvacet hodin denně. „Co se týče mé práce – to jsem opravdu velmi silná v kramflecích. Ovšem v soukromém životě je tomu úplně jinak. Heslo ‚co je v domě, není pro mě‘ pro mě skutečně neplatí,“ řekla o své roli Plodková. Nový seriál z pera Evy Papouškové nechá diváky nakouknout pod pokličku moderní medicíny…

Prima přichází se Zázraky života

Film a televize
Panda velká.
Washington - Oblíbený páreček pand v Národní zoologické zahradě ve Washingtonu se znovu pokoušel o potomka. Když se mu sblížení ani po několika hodinách v sobotu v noci nepodařilo, rozhodli se chovatelé pro umělé oplodnění samičky Mej Siang.

Pandy se neúspěšně pokoušely o mládě, zasáhli lidé

Svět
Ilustrační
New York - Zdravého chlapečka porodila vamerickém státě Ohio Američanka, které bylo při umělém oplodnění omylem implantováno cizí embryo. Carolyn Savageová a její manžel Sean, kteří už mají tři děti, hodlají dát chlapce jeho biologickým rodičům Shannon a Paulovi Morellovým zMichiganu, uvedl serverBBC.

Američanka, jíž omylem implantovali cizí embryo, porodila syna

Svět
Arnošt Lacko z Karviné chtěl návštěvou místa tragédie uzavřít jednu temnou kapitolu svého života.
Studénka, Karviná - Jedním z těch, kteří se objevili v sobotu 8. srpna ve Studénce na setkání po roce od železničního neštěstí, které si vyžádalo osm obětí, byl i pětadvacetiletý Arnošt Lacko z Karviné.

Dítě je pro Lacka světlem v temném tunelu

Karvinsko
Ilustrační foto.
Plzeň - Stále více párů má problémy s početím dítěte. Z tohoto důvodu využívají možnosti umělého oplodnění. Jen v Plzni navštíví Institut reprodukční mediciny a endokrinologie osm set až tisíc párů ročně.

Více žen sází na umělé oplodnění

Plzeňsko
Ilustrační foto
San Francisco- Druhé dítě přivedl na svět americký transsexuál Thomas Beatie. Porod proběhl přirozeně a bez komplikací, novorozený chlapeček je zdravý. První dítě, dcerka Susan Juliette, se narodila v červnu 2008. Obě děti vznikly pomocí umělého oplodnění.

Americký transsexuál porodil druhé dítě

Svět
Sloní samec Kito.
Dvůr Králové nad Labem /FOTOGALERIE/ - Ve středu 3. června těsně po půlnoci dorazil do ZOO Dvůr Králové vzácný náklad. Nákladový prostor obrovského kamionu ukrýval specielní kontejner s dlouho očekávaným přírůstkem jedinečné kolekce afrických zvířat, kterou se východočeská zoo chlubí. Až ze zoo v anglickém Colchesteru přicestoval mladý sloní samec Kito.
5 fotografií

Sloní samec Kito dorazil do ZOO ve Dvoře Králové

Volný čas