ŠTÍTEK: Austrálie

Neandrtálec - Ilustrační foto
Zánik neandrtálců mohla způsobit virová onemocnění. Vědci v novém výzkumu desítky tisíc let starých kostí pocházejících z Altaje nalezli nejstarší genetické stopy tří typů infekcí, které dodnes trápí moderní lidi. Ačkoliv podle autorů výsledky mohou naznačovat roli virů ve vymření pravěkých příbuzných, jiní experti s tvrzením nesouhlasí.

Kosti neandrtálců ukrývaly stopy tří nejstarších virů. Kdysi mohly zabíjet

Objevy
Zakladatelkou firmy je Anna Pospíšilová
Příběh Hanácké kyselky, která se stáčí v Horní Moštěnici, se začal psát v roce 1854. U jeho začátků byla odvážná podnikatelka Anna Pospíšilová, která firmu koupila za peníze z vypořádání dědického podílu z gruntu své rodiny. Za podpory manžela vybudovala ve třicátých letech minulého století prosperující firmu, a i když podnik komunisté po roce 1948 znárodnili, zůstala v něm dál pracovat – alespoň ve skladu. Oblíbená kyselka z Horní Moštěnice letos slaví sto sedmdesát let.
48 fotografií

Hanáckou kyselku vybudovala rázná žena. Firmu jí vzali komunisté

Přerovsko
Martin Marušinec je autorem nové identity Slavie.zdroj: Touch Branding
Hněvín, dominanta města Mostu, získal prestižní ocenění v oblasti designu. V 31. ročníku prestižní soutěže Art Directors Club Creative Awards obsadil projekt nového vizuálu třetí místo v kategorii Branding. Za úspěchem stojí agentura Touch Branding, která hradu vtiskla nový, svěží vizuální styl. Od června se o tom, jak se jí to podařilo, budou moci přesvědčit i Mostečané.
13 fotografií

Hrad Hněvín v novém: Mladistvá energie v srdci novogotiky sklidila cenu

Mostecko
Ilustrace vyhynulého savce Militocodon lydae, který mohl být předkem krávy
Z drobných savců podobajících se činčilám pravděpodobně vznikla linie dnešních sudokopytníků, mezi které patří krávy i prasata. Vědci si to myslí na základě dříve objevených a nyní analyzovaných zkamenělin vyhynulého tvora, který Zemi obýval těsně po vymření dinosaurů. Další výzkum má odborníkům pomoci s pochopením, jak po apokalypse před 66 miliony lety na planetě opět začal život.

Předek krávy vypadal jako činčila. Tvor obýval Zemi těsně po vyhynutí dinosaurů

Objevy
Martina Pártlová s Josefem Vařekou trávili společně čas na Bali
Martina Pártlová a její přítel Josef Vařeka se nedávno vrátili z cest po Indonésii a Austrálii. Vzali s sebou samozřejmě i svou dvouletou dceru Stellu. Hned začátek dovolené byl docela napínavý a dva členové rodiny skončili v nemocnici. Na Bali to ale milují, dokazuje to i fakt, že zde investovali do koupi pozemku, na kterém staví oázu klidu. „Pozemek měl i svůj vlastní obřad, bez kterého by se nedalo stavět,“ pochlubila se Martina fanouškům na sociálních sítích.
5 fotografií

Pártlová a Vařeka mají za sebou dramatický pobyt na Bali. Onemocněla jim dcera

Společnost
Princezna Diana.
Ve Velké Británii vydražili dokument psaný zesnulou princeznou Dianou. Neznámý kupec zaplatil za formulář, který Diana napsala, když ještě jako svobodná dívka žádala o svou první práci, tisíce liber. Dokument je unikátní nejen tím, že jej budoucí manželka Karla III. a princezna z Walesu vyplnila ručně, ale zejména chybou, kterou zřejmě udělala záměrně.

Důkaz, že princezna Diana lhala, se vydražil za stovky tisíc. Je unikátní

Státy mimo EU
Billie Eilish s bratrem a jejich vítězná píseň z Barbie.
Americká zpěvačka Billie Eilish přijede se svou třetí deskou Hit Me Hard and Soft do Česka. V pražské O2 areně, kterou vyprodala už v roce 2019, zazpívá letošní držitelka hudební ceny Grammy 1. června 2025. Za produkční agenturu LiveNation to dnes ČTK oznámil Ondřej Pojzl. Vstupenky půjdou do prodeje 3. května v 10:00, ty nejlevnější si zájemci pořídí za 1250 korun. Třetí album, které zpěvačka opět vytvořila se svým bratrem Finneasem, má vyjít letos 17. května.

Billie Eilish míří do Prahy. Vstupenky na koncert budou v prodeji již od května

Volný čas
Billie Eilish s bratrem a jejich vítězná píseň z Barbie.
Americká zpěvačka Billie Eilish přijede se svou třetí deskou Hit Me Hard and Soft do Česka. V pražské O2 areně, kterou vyprodala už v roce 2019, zazpívá letošní držitelka hudební ceny Grammy 1. června 2025. Za produkční agenturu LiveNation to v úterý ČTK oznámil Ondřej Pojzl. Vstupenky půjdou do prodeje 3. května v 10:00, ty nejlevnější si zájemci pořídí za 1250 korun. Třetí album, které zpěvačka opět vytvořila se svým bratrem Finneasem, má vyjít letos 17. května.

Billie Eilish opět v Česku, přiveze nové album. Lístky na koncert už v květnu

Hudba
Labyrint v Brandýse nad Orlicí
/FOTO, VIDEO/ Od 1. května se otevírají brány známého přírodního Labyrintu v Brandýse nad Orlicí. Labyrint z habrů se nachází na jihovýchodním okraji města mezi pomníkem Jana Amose Komenského a řekou Tichou Orlicí. Labyrint (světa a ráje srdce) připomíná pobyt J. A. Komenského na brandýském panství Žerotínů a vloni se dostal mezi dvacítku nejkrásnějších přírodních labyrintů na světě.
26 fotografií

Světoznámý přírodní Labyrint v Brandýse se otvírá. Podívejte se na jeho krásu

Orlicko
Pražské arcibiskupství představilo model pravděpodobné tváře svého hlavního patrona sv. Vojtěcha, která byla vytvořena na základě lebky ze Svatovítského pokladu.
Pravděpodobnou podobu patrona pražského arcibiskupství svatého Vojtěcha dnes odhalili zástupci arcibiskupství a odborníci, kteří se na výzkumu podíleli. Nejprve vytvořili digitální kopii lebky světce, která je součástí Svatovítského pokladu. Podobu pak vědci pod vedením Cicera Moraese odhadli pomocí informací o úponu lebečních svalů a tloušťky měkkých tkání podle konkrétních rozměrů lebky.
22 fotografií

Odborníci představili pravděpodobnou podobu svatého Vojtěcha

Praha
Manželé Dostálovi v kancelářích Redbitu. Oblíbené křeslo vedle knihovny na oddych při pauzách.
/FOTO, VIDEO/ Manželé Edita a Martin Dostálovi z Kolína založili a vlastní společnost Redbit, která se zabývá vývojem online aplikací. Momentálně nabízí fakturační systém Vyfakturuj.cz a jeho rozšíření o prodejní část „SimpleShop“. Jsou důkazem toho, že cesta k úspěchu může začít vlastně kdekoliv. Oni své podnikaní totiž začali před lety budovat doslova doma v ložnici.
11 fotografií

Začínali v ložnici, dnes jejich fakturační systém používají tisíce podnikatelů

Podnikání
Zábavní strašidelný vlak v australském lunaparku v Sydney se v roce 1979 změnil v noční můru, když ve 22:15 vypukl během jedné z večerních jízd v umělém tunelu na trati požár
Zní to jako výmysl z pera hororového scenáristy, ale tato událost se skutečně stala. Lunaparkový vlak duchů, sloužící k postrašení návštěvníků, jednoho večera vzplanul. V ohni zahynulo šest dětí a jeden dospělý. K neštěstí došlo v roce 1979 v australském Sydney. A události spojené s vyšetřováním tohoto případu byly možná stejně děsivé jako samo neštěstí. 

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Vraždící vlak duchů

Tajemné dějiny
Viktor Švéda používá ke své práci speciální přístroje
Chtěli byste pro partnerku náušnice s kameny v barvě jejích oči? Nebo toužíte po extravagantním prstenu s přírodním drahokamem? Zákazníci zlatníka Viktora Švédy z Hradce nad Moravicí mají různá přání a on jim je dokáže splnit. Původně se přitom vyučil zámečníkem a pracoval spíš s nerezem a železem, než později převzal šperkařskou dílnu po rodičích.
5 fotografií

Šikovný zlatník reklamu nepotřebuje. Spokojení zákazníci se mu ozývají sami

Příběhy a rozhovory